1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Набивање кондиција

Дискусија во 'Фитнес' започната од SexyDarling, 4 септември 2011.

 1. SexyDarling

  SexyDarling Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Епа девојки, ова со кондицијава ми е најголем проблем при вежбањето. сега почнав да трчам за да набијам повеќе кондиција, мислам дека се подобрувам ,а,а сепак добро би било доколку вие би дале некое мислење за тоа колку кондиција имате, како да се стекне повеќе за да може повеќе да се трча и вежба, и сл..
   
  На swetygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.364
  Прочитај ја цела тема за Џогинг отворена од SexiLy, имаш многу добри совети како постепено да набиеш кондиција а исто и темата за Скокање со јаже отворена од Iva-Mici.

  Во овие две теми имаш се за како потепено и правилно да набиеш кондиција. Професионалните боксери ги користат двете методи комбинирано за кондиција, ем џогираат ем скокаат на јаже. Ти направи си комбинација која тебе најповеќе ти одговара.

  Сега те чека читање па после фрли се на вежбање и кондицијата ќе дојде ;).
   
  На butterfly33, SexyDarling и simoncelicius им се допаѓа ова.
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Физичко трчаме 2 пати неделно по 5-7 круга околу салата :?: Напорно е, ама е многу добро за кондицијата. Сепак мислам дека за да имаш добра кондиција треба да почниш постепено и постојано да си физички активна. Пешачи, вози точак, ролери, качувај се по скали... И ќе видиш дека нема да се заморуваш за некое време и дека ќе имаш многу подобра физичка кондиција 8)
   
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyH

  LadyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  85
  мој совет, пример јас имам автобуска на еден километар и на една минута, упорно идам на таа еден километар и немам никаков проблем со кондиција, дури ми се чудат зашо важам за прилично мрзлива и уседана :) аа плус земете во предвид не сум страсен, ама сепак сум пушач, мене ми имаат кажано дека со одење значително се подобрува кондицијата
   
 5. Aries9

  Aries9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  43
  Со фотеља на тркалца најбрзо и најефикасно..испробано ;)
  Како и да е...до пред некое време немав ич кондиција ќе поттрчнам малце и ќе почнам ко кобила да дишам..И си реков аа неможе вака више..Почнав да возам точак..да трчам..пешки до школо 20 мин. ми е...Ии боље се осеќам! :D
   
 6. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  466
  Хах.. не дека барам чаре за кондиција, ама ова јако звучи, не ми текнало да пробам досега..
   
 7. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  570
  Јас сум активна, играм веќе 14 години, и да ме оставиш да играм, можам 2-3 саати без престан, 8) МЕЃУТОА кога станува збор за трчање, не можам ни километар да истрчам...
  Не можам ни до Средно Водно да се искачам, без 15 паузи!! :$
  И многу се мразам поради тоа.. :worried:
  Ама имам желба, знам дека треба постепено, планирам трчање, малку по малку... Ама никако да почнам... :worried:
   
 8. LadyH

  LadyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  85
  па добро што играш ти, шах ? :lol: мала шала, без навреда секако
   
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  постепено не можеш ти денс си почнала да трчеш или слично и одна да имаш комдиција ккао некој што трча или слично со години...
   
 10. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  1.942
  Пол:
  Женски
  Секој ден пешки на школо, или ако треба да одам некаде само пешки, и така во такси ми се лоши, и секој викенд на излегување пешки.. и пешки враќање дома. Затоа не ја губам кондицијата, доколку би одела секаде со такси, сигурно сега не би имала таква кондиција при вежбање и трчање :) 8)
   
 11. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Кондиција се набива постепено и на подолг временски период, ништо не може да се постигне одеднаш или во рок од 3-4 дена.
  Мора да имате прво добар план дали за вежбање, трчање, пешачење, возење велосипед, да го следите и со текот на времето ќе имате доволно кондиција за да ги издржувате потешките тренинзи.
   
 12. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  3.743
  Пол:
  Женски
  имам кондиција,секој ден трчам низ мало ( и по скали :D ) скокам на јаже,понекогаш возам велосипед...а и на тренинг многу трчам :D
   
 13. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.861
  Пол:
  Женски
  Јас имам кондиција, би било малку нелогично да немам, секој втор ден одам на тренинг (тренирам Таеквондо :l: ), по дома скокам на јаже, во школо на физичко речиси секој ден имаме и само трчаме/спортуваме/вежбаме. А и често возам велосипед. :)
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 14. White-Lady

  White-Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  5
  каде тренираш ткд? :)
   
 15. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.215
  Пол:
  Женски
  Сеκогаш κога вежбам, се стремам да си ја зголемам κондицијата! За подобро да се чувствувам! Κодицијата ми е поважна дури од согорувањето на κалориите и топењето на маснотиите. Облиκувано тело и добра κондиција, сеκогаш одат во пар.
   
 16. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  710
  Пол:
  Женски
  Имав кондиција, можеби чудно ќе ви биди тоа што ќе ви кажам. Јас мислам дека ја изгубив кондицијата од кога останав дома по оваа корона. Ќе изодам 20 скали и одма срцето брзо ми чука и се задишувам по малку.
   
  На Azeret и Arjanit2021 им се допаѓа ова.