1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Навики во/од бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 11 јуни 2013.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Какви навики стекнавте во бременоста? И дали некои од нив ви останале и понатаму....
    Еве јас на пример, сега обавезно имам уште една перница до мене, и на неа или си го потпирам стомачето или ногата(коленото) кога спијам на страна.
     
    На ikame му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    јас негде од средина на бременоста почнав мн да џвакам орбит мастики (исклучиво од зелените) и тоа по две одеднаш, ми се чини само кога спиев бев без мастика. претходно мн ретко ми текнувало на мастика, но во бременост обавезно имав по две пакетчиња во ташна. чудна работа, желбата за мастики се уште ми е присутна. исто така, тој период излезе една нова паста за заби, слична на зелените орбит мастики, и со задоволство по кој знае колку пати на ден си миев заби, ми доаѓаше да ја изедам пастата :)
     
  3. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас сега за сега сум навикната само за спиење со перница меѓу нозе. Можам и без нејзе, ама тогаш мм не може да спие цела вечер дека ја ставам врз него ногата :D
     
  4. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Јас стекнав навика секој ден да јадам многу млечни производи и да пијам цедени сокови. Кој би рекол дека ќе станам ваква? :lol: Порано човек да ме утепаше не ставав во уста ништо такво, ама сега дури и уживам во нив. Чудо е што ти прави бременоста! :!:
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^ахх да ме потсети со твојов пост.
    Јас порано, 1/2 чаши вода пиев во тек на цела недела. Незнаев што е вода. А сега.... камила не ми е рамна, кој што прави ја само вода,...вода,...вода.
     
    На Beautiful-Princess му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Nemozam bez bomboni :)
    Mu se pridruziv na sin mi ( pogolemiot) partal pravime so luti bomboni orbit ( plavite)
     
  7. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Piev mnogu jogurt, jadev samo sirenje I leb, samo toa mi se jadese I od toa nemav macnini, pocnav da imam potreba sekoj den da jadam sladoled, nekogas preteruvav posebno vo juni-juli pred poroduvanje znaev da izedam I po pola kilo :tmi: :lol: spiev so 3 pernici-edna na glava, druga vo pregratka I treta izmegju nozete... jas so pernicite na cel krevet, a mm vo edno koshe zbutan :D
     
    На GabyTranceॐ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Аиииииииии јас колку јадев слатолед.Во секој доручек,ручек,вечера и секоја ужинка ми беше вклучен сладоледот.Милам дека можев да живеам само од сладолед...а сега веќе не.... :D
     
  9. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Смешни ми се навиките! Прво, спијам со 3 големи и 2 мали перници. Големите-една под глава, една за гушкање и една меѓу нозе, како и две малечки позади грб за да не се вртам да легнувам на грб. Заради "малите" ми гради, неможам никако да спијам, на грб најмногу ми одговара цел живот сум така, а сега не чинело. Краставици, патлиџани, зелка, тоа да ме гледа некој како јадам, ќе речат оваа не е со сите. :lol: Претходно обожавав благо, сега несакам да го видам, јадам само ако ми е лошо, и месено. Секој ден месам нешто ко нездрава, купив 10 кг брашно минатата недела, вчера го направив последното... :$ А што е најинтересно, колку и да направам неколку залаци ми се доволни. Не се прејадувам воопшто, имам невидено добра граница за доста. Ќе видиме што ќе ми остане како навика! ;)
     
    На Safira26 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lillian

    Lillian Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    А мислев дека само мм е малтретиран од моите нозе :lol:
     
  11. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Не се само вашите, верувајте... :lol: Сум ја исклоцала перницата од меѓу нозе, и дословце сум го јавнала мм сиромашкиот. Видел не видел, бегал од мене пола ноќ, и на крај си станал ко попче си легнал во дневна... :$ :rofl: Од тогаш наваму, а види да ми падне перницата, во моментот скока и ми ја мести за да не го малтретирам цела ноќ! :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На Safira26, Vetruska и Lillian им се допаѓа ова.
  12. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Naviki hmmmm...:) vo bremenosta jadev mnogu sladoled eden nikakov haha voda oboena i zamrznata ete takov bese najdobro opisano ama sega nemozam ni da go vidam .....jadev po 8 do 10 na den bidejki e na stapce i ne e mnogu golem haha....dr isto i jas imav zelba za mastiki i toa mnogu luti ( a pred toa nemozev vo usta da gi stavam bidejki mi solzat ocite od nivnata lutina ) no gi zvakav radi pregolemata kiselina :)

    Edinstvena navika sto ja imav pred da ostanam bremena a ja snema vo bremenosta e grickanjeto nokti ....sega ke si apnam od gazot od sreka bidejki ne gi grickam veke haahaha ( prestanav vo bremenosta i suste me drzi )
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    И јас исто ноктите ги грицкав до месото од кога останав трудна не сум помислила да грицкам.

    Порано не јадев рум штангли но сега сум зависна од нив како и од воден сладолед, а и обавезно со секое јадење мора и домати (болна легнувам ако нема доматчиња во моментот кога ќе помислам на нив) :)
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    Во бременоста имав навика да јадам чипс. Секој ден го терав маж ми да ми купува чипс.
     
  15. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Новост моја, крекери... Жени мои, неможам да се изнајадам!!! :rofl: И тоа оние безвкусните од Кам, толку ми се омилени, не е нормално. Ги дробам во кисело млеко и со патлиџани може кило денес, маф ги правам. :rofl:
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    да си се излежувам :D :D како вистинска трудница :D :D
    иначе во храната од секогаш сакав овошје благо и кисело така да сега малце повеке го барам тоа да го имам по дома :D :D
     
  17. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Леб :)
    Тоа ми е нова навика. Претходно јадев малку,речиси ич, а сега јадам доста. И не верувам дека ќе ми остане откако ќе се породам затоа што одма ќе си се вратам на стариот начин на исхрана.
    Ах, и кафето го заменив со црн чај. Не знам зошто сега ми посладок.
    А ми недостига спиење на стомак, или пак пред да заспијам порано си правев едно кругче во кревет.
    Ќе почнев на лево па на грб па на десно и на крај на стомак. :lol: :lol:
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Пица во текот на бременоста е ја сакав исто и сега остана така по порудувањето,порано ми беше омилена.
    Спиењето на грб,во тек на бременост морав да спија и на грб бидејки неможев на стомак а сега ми е убаво на грб да спиам :D
     
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Јадев многу маслинки во бременоста, и ленорот омекнувачот ( посебно плавиот ) го замразив. Толку многу јако и неубаво ми мириса, кога ќе се сетам ми се темни :D
    И до ден денес е така. Уште си јадам многу маслинки и ленорот го заборавив дека постои како омекнувач :rofl:
    Пред некој ден пазариме со мм и ми вика, гледај ленор на акција на пола цена :) Само го погледнав и му реков да не си помислил :rofl:
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Си мирисам редовно алкохолче :) наркоманче :)
     
    На duffi, Ano и orhideea им се допаѓа ова.