1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Навики

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sm.real, 17 јули 2011.

  1. Champs.Elysees

    Champs.Elysees Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    117
    Имам 2 многу лоши навики ,кои веќе подолго време се обидувам да ги одвикнам но тоа е само привремено :(
    -грицкање нокти
    -гризење на устата
     
  2. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    За секоја навика има и одвика!!

    Се се може ако се сака, па дури и преголема навика може да се одвикне..
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Прекинав да ги грицкам ноктите пред две години, али сеуште по навика ги брцам прстите во уста.
    Да замарам луѓе за глупости :D
     
  4. Lady17

    Lady17 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Исто :D
     
  5. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Па навика ми е да грицкам нокти и цел ден да седам у пижами..и кога некоја другарка ќе ме викне за шетање јас и велам па чекај ма да се облечам..и таа се смее..али тоа е :D
     
  6. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Имам една чудна навика, немојте да ми се смеете :D
    После секое јадење или на сред јадење, ја кревам маицата/фустанот горе да видам дали ми се подул стомакот. :lol: ]:)
     
  7. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Секогаш кога си варам турско кафе ставам една преполна лажичка и плус ја брцам уште еднаш лажичката во кутијата па додавам уште малку, онака на врвот. И понекогаш си викам е овој пат нема да додадам и не можам бе, не можам. Имам чувство дека нема да ми е вкусно кафето. :D
     
  8. Ania96

    Ania96 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    луѓе имам многу лоша навика .. постојано грицкам нокти , никако неможам да се одвикнам ... така сум пробала и после 1 недела највеќе за некоа ситница ќе се изнервирам ,или пак од досада и ќе се занесам и ги грицкам .. а не ми е толку за нив,колку тоа што завчера еден што ми се свиѓа ми рече дека мрази луѓе што грицкаат нокти.. како да успеам да се одвикнам !????
     
  9. Anja98

    Anja98 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    При секое уклучување на компјутер милион прозорчиња уклучувам фемина,фејсбук,9гаг,јутуб.... и пред секое излегување од дома ставање дезодоранс било да фрлам ѓубре,одам до продавница или до кај комшиката да земам нешто морам да се шприцнам... Не грицкам нокти и не ја подгризувам устата ама кога носам дуксер и ми висат тие за стегнување на капуљачата,обожавам да ги џвакам :fubar:
     
  10. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Лоши навики
    ~говорење со висок тон(дерење)
    ~Отворена секогаш(без влатна на јазикот)
    ~Побрз јазик отколку мозок
    Добри навики
    ~ислушување
    ~почитување постари
    ~педантна
    ~искрена
    Моментално на ова ми текна......
     
  11. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Имам навика да си вртам со косата да ја туткам и после да ја отплеткувам |(
    А како мала сум „вртела“ со косата на мама. :tmi:
     
  12. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Јас имам една чудна навика , ајде не постојано али на секој саат барем по еднаш ги дујам образите, баш онака како балонче ..
     
  13. sweetyy1

    sweetyy1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    66
    Гризење нокти но полека полека се одвикнувам
     
  14. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Имам многу гадна навика грицкам нокти :tmi: сум пробала и кремови, и лакови џабе е не бива ништо не помага
    кога седам на ком обавезно морам да се лулам на столот
    ако немам обврски можам и по 2,3 дена да седам у пижами
    и сеа последно навика ми стана да викам
    абее слушај :wasntme: за што и да зборувам и со кој ја обавезно морам да го додадам абее слушај
     
  15. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    -Порано имав навика да ги грицкам ноктите и прстите постојано ми беа во уста. Сега грицкам нокти ако ми е ужасно досадно или ако сум многу напната поради нешто.
    -Имам глупава навика кога седнувам да си ги кревам нозете горе. Најтешко ми е кога сум на гости (не рачунам кога одам кај блиски луѓе кај кои не ми е срам да си ги кренам нозете) или во школо (дури некогаш и во школо, на некои часови едната нога ми е под газ ставена) и кога ми е забрането кревање нозе.
    -Имам навика да си ги мијам рацете со сјај за миење садови, а поради тоа сега си трпам алергија.
    -Си ја вртам косата околу прстите, постојано ми е во раце.
    -Имам навика да си ги чистам патиките каде и да сум, не е битно дали сум дома, во школо, во кафич, едноставно ако ги видам дека се прљави одма вадам влажни марамици и ги чистам.
    -Имам навика кога некој ќе погреши некој збор на македонски/англиски или ако не се изрази како што треба да го поправам. И тоа ги нервира повеќето околу мене и секогаш ми се лутат. Ама посилно е од мене, не можам да се воздржам да не ги поправам.
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Грицкам нокти.
    Секој ден се бањам, лоша навика.
    Како што кажа Тенкаи нозете и мене секогаш ми се на стол.
    незнам да мијам раце со сапун, едноставно ми се лизга (а кога се бањам или мијам лице ок ми е), и затоа раце мијам со сјај за садови или гел за туширање.
     
  17. monni.t

    monni.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    207
    Постојано ја фаќам косата и многу ја мразам таа навика. :headbang: Многу се нервирам кога некој друг ќе ме фати за коса, а јас сама, несвесно го правам тоа. Ќе се занесам во нешто и ќе ја слушнам мајка ми како вика: Мони, пушти косата |( Затоа раце ќе ве замолам подалеку од косата, има штетни последици за неа ;)
     
  18. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    И јас :D Полека,полека ќе бидне и тоа.Ќе се откажам од грицкање нокти,ќе видите :!: :)
     
  19. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Кога ќе почнам да учам секогаш викам значи вака.. тоа ме нервира, ама ете навика. ]:)
    Зборчето абе неможам да не го користам, секогаш кога ќе му се обратам на некој викам абе.. :lol:
    Насабајле неможам да функционирам ако не се напијам чаша млеко, ама тоа ми е добра навика, барем според мене. :angel:
    Имам и други навики, ама сега не ми текнуваат во моментов. :D
     
  20. Addrianna

    Addrianna Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    15
    имам навика да ја грицкам устата од внатре и кога ќе јадам нешто кисело или солено не да боли у пм .
    целата ми е рани и секој пат си викам само да ми помине да не ме боли,веќе никогаш нема да ја грицкам ама само се залажувам.неможам да се одвикнам.