1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Навреди на работно место

Дискусија во 'На работното место' започната од doll, 2 декември 2009.

  1. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    DENESKA MISLAM DEKA DENOT BESE UZAS! DOJDE NA RABOTA EDEN COVEK,USTE RANO SABAJLE I MI GO RASIPA CEL DEN :evil:
    JAS LJUBEZNA, DA GO USLUZAM NAJFINO STO MOZAM ON POCNA DA MI VIKA DA POBRZAM MALCE BIDEJKI ON LICNO-BRZAL! :?
    I KOGA VIDE DEKA NE REAGIRAM NA NEGOVATA GRUBOST POCNA DA ME NAVREDUVA NA SMETKA NA MOJOT IZGLED,I DA SE ODNESUVA VULGARNO I NAPADNO! TOLKU MNOGU ME IZNERVIRA STO BUKVALNO CEL DEN MI GO RASIPA ! :(
    NAJLOSO OD SE E STO ZNAM DEKA I UTRE KE GO VIDAM, PA STO MISLITE KAKO BI TREBALO DA SE ODNESUVAM NA PR. NEDAJ BOZE AKO POVTORNO POCNE TAKA DA SE ODNESUVA,ILI I DA NE SE ODNESUVA??? ...AKO KAZE USTE EDEN TAKOV ZBOR MISLAM DEKA KE POCNAM DA VIKAM I KE GO IZBRKAM !!! :x :twisted: :o
     
  2. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    a [to rabotis??
     
    На rainbow15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    VO EDEN EKSKLUZIVEN BUTIK ZA SVECENA OBLEKA I ZA MAZI I ZA ZENI
     
  4. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    каков и**** брза при купување на свечена облека :?: :!: :?:
    игнорирај го :lol:
     
  5. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    Abre on bese edno 2-3 pati i bese mnogu fin,razgleduvase i se toa, i deneska dojde da kupi! I bese uzasno bezobrazen ! :?
     
  6. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    не се секирај штом е така може лош му бил денот се ќе биде о.к
     
  7. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    ajde da se nadevame e taka ! megutoa ne sum mu jas vinovna za losiot den, zarem ne?????


    utre treba da dozeme uste nesto,da vidime kakov ke bide..... :roll:
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.737
    Допаѓања:
    65.146
    Пол:
    Женски
    lele ne znaes kolku covekot ne zasluzuva za nego da si gi gubis nervite :oops: Te molam voopsto da ne se nerviras poradi takvi stvorenja bidejki isfrustrirani luge kako niv nemaat popametna rabota osven da se isturaat kaj sto ne treba. uzivkaj si samo i raboti si ja rabotata i ic da ne ti e gajle. Ne vredi za 5 min da si go rasipuvas denot veruvaj mi. I jas porano se nervirav so sekakvi debili ama sfativ deka ne vredi da si gi trosam nervite. Ajde pozdravce
     
  9. cici

    cici Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    a be duso,bidi free,naljubezno nasmevni mu se i sraboti go ona za sto zemas plata,a takvi ama ic ne im se sekiraj,jas tie gi narekuvam seksualno isfrustrirani.Uzivaj i bidi zadovolna so sebe.
     
  10. skorpion

    skorpion Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    11
    Проблемот е поголем отколку мислите дека е. Неможе секој да издржи таква една пресија на работа. Порано или подоцна ќе ви пукне филмот и ќе направите нешто за што подоцна ќе зажалите. Мој совет е да си побара друга работа (немора да е тоа одма ама да се потруди барем).Тоа е нормално кога работите работа во која морате да имате контакт со луѓе. Знајте дека луѓево во последно време се исфрустрирани па за да го издржите тоа темпо ќе треба да имате живци како коњ. Јас да речеме имам исто работа во која имам контакт со луѓе и такви ситуации има на секои десет минути и ако ми верувате кога ќе дојдам во таква незгодна ситуација јас се смеам. Типот со кој комуницирам секако мисли дека сум забеган кога ќе ме види таков нацерен како да сум искочил од некоја психијатриска болница ама мене тоа и ми е целта. Потрудете се од таквата ситуација да си направите смеа за себе ако не за некој друг.

    Еве еден пример:
    - Кај сте бе вие досега, цел ден ве чекаме?
    - А кажи, кажи.....барани сме а?
     
  11. m.b.jovanova

    m.b.jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Овие навреди на работното место се случуваат се почесто незнам што му е на луѓево, секогаш некој има некоја замерка се трудат и таму кај што нема грешки да ти најдат за на крај ем да те навреди како личност и твоето его ем да ти скрати од платата со измисленици т.е. бесмислици во кои нема никаква грешка ама баш ич. Незнам се чудам и самата до кога само би издржала,и дали вреди да си го губиш здравјето кога знаеш дека само ти ќе останеш без пари и со празни џебови а пак тие за нив што е тоа?.Ве молам споделете искуства за да можам да си помогнам самата во овие ситуации.

    Многу ви благодарам.
     
  12. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Има едно американско правило што вели:
    „Don't get mad, get even!“
    Или во превод „Не се лути, туку возвраќај“ ....Притоа возвраќањето не треба да биде со навреди. Може и да биде на друг, пософистициран начин (т.з. „спопикување“). Ако на навреда возвратиш со навреда, тогаш и ти си проста, не е само оној/онаа што те навредила. А ако му вратиш на оној што те навредил со друг начин, тогаш си „змија отровница“ од која мора да се пази.
    Сарказмот е исто добро оружје за самоодбрана.
    Но во никој, НИКОЈ СЛУЧАЈ, немој да признаеш дека тоа (спопикувањето, сарказмот) си го направила за да му вратиш. Ние сме нели.... ПРОФЕСИОНАЛЦИ!
     
    На Quincy, anab и Waka-waka им се допаѓа ова.
  13. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    5.900
    Пол:
    Женски
    Пишав и во друга тема па еве и овде. Значи како и кој може да те заѓтити за навреда на работно место. На каса значи почнав да барам запалки од 10 денари притоа не дека се работи за 10 денаери не ми е тоа поентата. Туку неможев да ги најдам поефтините првите што ги видов беа поскапи и реков каква боја сакате. Не знам точно како но почна некоја галама и навреди на моја сметка " ѓубре едно невоспитано ти зависиш од нас " сум била нервозна требало дома да седам итн ...На тоа немаше реакција од менаџментот а беа сведоци, не веднаш, туку потоа ништо не рекоа не ни прашаа. Па ме интересираше некоја правна заштита во такви ситуации има ли? Поздрав
     
  14. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    5.900
    Пол:
    Женски
    А да заборавив од кога си замина муштериката половина час не можев да се смирам, не можев да престанам да плачам...Работам на каса само 10 дена
     
  15. paloma111

    paloma111 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Tesko e koga rabotis so narod,ima sekakvi,uste si 10 dena,nova si,so tek na vreme ke se naviknes,zenata verojatno bila isfrustrirana od drugo sto nema vrska so tebe ama ti si se nasla zrtva vo momentot,bidi samo ljubezna i ne se zamaraj,samo ignoriraj,so tek na vreme ke otrpnis i ke naucis,a za pravna zastita neznam,mislam deka nema,prasaj nekoj strucen,a ovie ispadnale idioti sto nikako ne te utesile
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  16. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    5.900
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам ќе се обидам да бидам отпорна на нивните коментари. Поздрав
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @izabela.nik, верувај дека со таа работа ќе сретнеш секаков народ, и фини, и културни, и нервозни, и со психички проблеми... Јас како купувач на какви се не испади не сум била сведок а можам па да замислам што се касиерките гледаат и слушаат секојдневно. Штом надредените не реагираат, ти работи си најдобро што можеш а таквите како дотичната муштерика воопшто не ги фермај. Уште си тазе вработена, за некој месец ќе ти биде смешно што толку си се потресла од една лудача.
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.682
    Допаѓања:
    322.156
    Ич да не се секираш, навикни се, секаков народ има
    Добро е што никако не изреагирале према тебе од менаџментот, бидејќи и тие знаат да застанат на страната на муштеријата (нели секогаш тој е во право).
    Не си заштитена и никој што работи на такво место (работа со луѓе) не е заштитен од навреди и муабети
    А што се однесува до госпоѓата што употребила такви зборови, се гледа колку е нејзиното воспитание и култура.
    Купи си нешто за смирување за такви моменти и кулирај.
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  19. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Битно е да си имуна и да стекенеш крајно професионален однос, непоколеблив. Само тој е клучот за просперитет или опстанок во работа во која имаш директен контакт со невоспитан народ. А мнозината се такви. Кога ќе настапат девијантно и нецивилизирано, игнорирај, исклучи се во целост и дај им класичен но културен одјеб штом се искажи - Фала повелете повторно. Верувај ти ќе издвоиш победа во случајот.
     
    На zeka, Abeja и izabela.nik им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.455
    Допаѓања:
    95.118
    Пол:
    Женски
    Уф на што се нагледав за три недели ама ајде, вреѓање, урлање, физички пресметки, фрлање предмети по вработените... Да ви кажам усвета ми иде да фатам, ама ептен ми требаат пари, иначе ич не би се замарала со работново место.