1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нагло слабеење

Дискусија во 'Фитнес' започната од ariela09, 9 април 2013.

  1. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Пребарав за дали ја има темава и како што гледате, не најдов ништо слично. Ако има тогаш - канта ;)

    Сигурно некоја од вас го има мојот проблем. Јас не бев дебела, но бев полничка и свежичка :lol: Некако наеднаш од нервози, цигари, и не јадење... ослабев 10 кила ако не и фазла. Немам задник, градите ми се намалија, немам меше, рацете ми се послаби, образите скоро па ќе ги немам, нозете ми се како прачки и слично. Значи буквално секаде ослабев. Не се жалам поради тоа што некако си изгледам по нормална и не сакам да ставам повеќе кила на мене.

    Проблемот е што сум премалку јака. Немам сила во мене да држам тенџере макарони во една рака. Брат ми вежба дома и има мали тегчиња од 5 к. Јас тие одвај ги дигам. Сакам да се зајакнам и да го зацврстам телово. Незнам какви вежби да правам и како да почнам пошто знам дека немам сила 5 к да држам во рака.

    Ве молам за одговори што е можно побргу. :call: :*

    ПС: Ако постои ваква тема на форумов, дајте линк. 8)
     
  2. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Почни да вежбаш и да се храниш здраво повеќе протеини и витамини а за тегчиња од 5кг ја не би ти препорачала со нив да вежбаш почни со 1 кг а ако и тие се тешки земи си едно шише од пола кило и со него вежбај.
    Еве ти линк со вежби fitnes/vezbi-na-jillian-michaels-t15932/ овде ќе најдеш секакви а ако имаш др прашања слободно лп :D
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Најнормално е ако нагло ослабиш да немаш сила, да се чувствуваш слабо, лесно, па и анемично.

    Ама, тоа не значи дека не си здрава нешто.. Ова твоево најчесто се случува ако си многу под стрес и нервози. Некој ќе ослаби, некој ќе се здебели.

    Единствено што можеш да направиш е да се храниш здраво и умерено (јади колку ти се јади, немој со сила да се прејадуваш) и почни да вежбаш малку по малку.
    Тие тегчињата денес крени ги еднаш, утре два пати.. И за брзо време ќе имаш резултати.
    Ќе се чувствуваш силно и здраво, но во лесно и убаво тело. ;)
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lepotajce

    Lepotajce Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски