1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наградна игра со ФИСКАЛНИ СМЕТКИ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Nana19, 6 декември 2013.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ако се фискални сметки каде имате платено со картичка(јас овие ги ставам во шредер, ако не треба да ги чувам ради гаранции), не пак да би ги ставила во плико со лист од име, презиме и адреса заедно со нив. Па уште дека идат на адреса на лотарија, поголема реклама за што има внатре и како може да се злоупотреби, амин. :!:
     
  2. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Кога се плаќа со картичка, нели даваат две сметки, едната е фискалната сметка а другата е сметката дека е извршена трансакцијата од картичката, значи не се праќаат двете туку само фискалнаѕа сметка
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Добро луѓе, на пликот се пишуваат информации како име, презиме, адреса итн.? Оти да речеме ако те извлечат од кај ќе знаат која си?
     
  4. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Прочитај го првиот пост од темава, во пликот се става лист со испишани лични податоци за испраќачот, така ќе знаат која си ако те извлечат (не на пликот) ;)
     
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Упс, не го прочитав, се извинувам, фала на информацијата. :)
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Малер сум бе.
    Прочитав тука дека од 15 Ноември важеле сметкиве , и така хепи ги зедов ја пуштам греалката 3 - греачи незнам кој ме тераше , а фискалниве ги фрлив на тепих да ги избројам. По 5 мин кога се свртив што да видам која потемнала скрос од топлото која само долу. :headbang:
    Важат потемнати малце барем да искористам и од старите ? :punch:
     
  7. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    Па пробери ги оние каде што се познава датата и праќај не се замарај
     
  8. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Не си сама не се секирај, слична ситуација и кај мене беше. Видов наградната игра почува од први декември, а јас немав ниту една од Први па натака и ги земав ги сгмечив, топче ги направив. Па АнаКаренина ми рече дека важат од 15-ти и ги земав. Една пратка цела ми згмечена и збрчкана. :rofl:
     
  9. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Искрено не мислам дека ќе добијам нешто , ама ќе пратам.
    Си ги зимам фискалните, порано ги фрлав. :D
     
  10. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Сега почнаа да не дават многу многу фискални да даде господ секој што не дава инспекција да го изгори. АМИН :lol:
     
    На LittleChili и Thallia им се допаѓа ова.
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Неможе ли наместо да се праќаат по пошта, директно во плик да се однесат во државна лотарија? :)

    Затоа што сметам дека ако може да се однесат директно во државна лотарија, нема потреба да го праќаме преку пошта и да плаќаме пари за тоа што поштата ќе ни врши услуга да ни ги испрати фискалните сметки.

    А и немам некоја голема доверба во нашата пошта кога станува збор за наградни игри. :^)
     
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ако вработениот во пошта ти го отвори ковертот, и види дека си потпишана сигурно нема пак да ти ги врати сметките и да ти го пушти со твое име, туку ќе ги фрли, а тоа значи дека и во двата случаи ризикуваш.
    Како може плико да е 60 денари не ширете непроверена информација одете испратете плико па пишете колку ве чинело, вака ги збунивате луѓево. Пликото е бесплатно во пошта а за маркица е 18денари да испратиш.

    Модератор: Не испраќајте две мислења едно по друго, користете го копчето редактирај за дополнување на постот.
     
  13. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Добро од кога важат фискалните сметки званично?Од 15 ноември или 1 декември?Пред малку на Сител кажаа од 1 декември :?:
     
  14. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Наградната игра започна на 1 декември и требаше и сметките од тогаш да важат, ама на 1ви објавија дека сите сметки од 15 ноември навака исто така ќе се важат. (нормално ден откако јас ги фрлив сите оние кои ги имав од новчаник и кои можев да си ги искористам |( ).

    Инаку, викендов комплетирав 2 пликоа и утре ќе ги пратам, па ќе пишам колку ми земале во пошта. И јас сум загрижена за тоа дали навистина моето плико ќе стигне на предвидената адреса, ама сепак ќе ги праќам и понатака. И онака веќе секаде скоро делат фискални, па ништо не ме чини да си ги собирам. Ако биде-биде, ако не - здравје! :)
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Ќе си ја пробам среќата,иако не верувам дека имам толку среќа стан да си лапнам.Ма да,не би ми се слошило ако го добијам.Одма го издавам под кирија,и секој месец парички ќе си добивам,па шопинг,па патувања,одмори..се што ќе посакам. |-) |-)

    Еј стоп,разбуди се. :fubar:

    Back to topic
    Си собрав 80тина,и кај и да е ќе ги пуштам,па нека победи најдобриот,и нека биде фер играта(нема ама ај) 8)
     
  16. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Еве од прва рака информација:

    Јас денес пратив плико и ми земаа од пошта 16 ден. :)
     
  17. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167


    вчера на МТВ имаше емисија токму за награднава игра. кажаа дека пликоата освен по пошта може и да се остават директно во зградата на МТВ каде Лотарија има поставено голем сад за собирање на писмава
     
  18. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Јас собирам но моите сметки се сите над 300 денари.....И имаше на Тв дека ќе добиат награда само тие што имаат повеќе купувано,а не на една сметка само едно смоки или само чипс... :devil: :devil: :devil: :devil: :swear: :swear: :swear: :swear: :swear: :swear:
     
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Ова нема врска, кој ти рекол , те излажал.
    Важат сите фискални сметки, па макар и од 1 денар да се.

    Инаку да, 16 ден е праќањето , какви 60 :^) .
     
  20. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Е па блазе си им на скопјани, но на овој начин ќе бидат дискриминирани тие од другите градови на Македонија... :^)
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.