1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надарени (Мерилин Кеј)

Дискусија во 'Книги' започната од cool-girl, 13 јули 2011.

 1. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  Надарени е група од 6 книги во кои се зборува за 9 ученици(секој со посебна дарба).Од тие 6,само 5 се издадени на македонски.Па,ако сте прочитале некоја од нив напишете впечатоци. :)
   

  Прикачени фајлови:

  На Elcep, LomlKaiParker и Whitecloud95 им се допаѓа ова.
 2. All-that

  All-that Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  67
  Јас го читав првиот дел одамна, мноогу одамна. Само се сеќавам дека ме нервираше лошиот превод и не ми остави некои импресии. Онака, прошетка во парк за умот.
   
 3. HappyOne

  HappyOne Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  77
  Ги прочитав првите три дела. Интересни беа ама ме нервираше оти беа измешани настаните, инаку ги препорачувам книгиве.
   
 4. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  Јас сум ги прочитала 2,3,4 и 5 дел :) Ви ги препорачувам
   
 5. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  :clap: за темава

  Ги имам прочитано четирите дела, ми фали уште петиот. Книгите се многу убави. Иако малку се надреални ако добро ги раздлабочиш од нив можеш да извлечеш многу не само за темата на која се темелат туку и за социализирањето, снаваѓањето во средината и комуникацијата.

  Се внесуваш во нив и се повеќе те тера да читаш.
  Убави се посебно за деца кои минуваат низ тинејџерството. :)
   
 6. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Само 1 и 2 дел ама одамна :P
   
 7. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.458
  Го имам прочитано само првиот дел...и не бев нешто посебно импресионирана...премногу фантазија за мојот мозок :P
   
 8. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Досега ги имам прочитано сите делови кое се излезени.

  Интересна ми се, онака полесни книги, кои те внесуваат во читањето и тераат да читаш. Знам еден од деловите го прочитав за 1 ден.

  Ме нервира што многу бргу се префрлуваат од еден во друг настан. Нереална е, ама и неизвесна. Почнуваат и да ме нервираат што многу долго не е излезен нов дел. Ми недостигаат :lol:
   
  На PeaceLoveBasketball и Meggy им се допаѓа ова.
 9. Monroe

  Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  416
  Ги имам прочитано 3 и 4 дел не се лоши книгите не ми оставија лош впечаток, лесни се за еден ден се читаат иако не се многу мали (по бројот на страниците) ... има многу нереални елементи со многу фантазија баш како за тинејџери ..нешто слично со Хари Потер, Децата Шпиуни и такви слични....Стилот е многу лесен и едноставен, разбирлив и изобилува со модерни термини и жаргони...
  Ако ви се најде при рака не ја испуштајте прочитајте ја во секој случај, секоја книга е добра книга и носи само повеќе знаење нема што да изгубите... :D ;)
   
 10. itgirl

  itgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  68
  Првиот дел го земав од библиотека и многу ми се допадна! Бидејќи ги немаше другите делови во библиотеката, ги купив. Тогаш беа излезени само првиот, вториот и третиот дел. Сега сите ми се прочитани и ги препорачувам на секој, има за сите по нешто.

  Ми се допаѓа начинот на кој пишува Мерилин.
  И да, јас мислам дека се 9 дела, но можеби грешам. Едвај ги чекам останатите делови+. :inlove:
   
  На The.Princess му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Прочитани ми се сите 5 дела. Мене ми се убави. Онака, мистериозни, интересни до крај. Се внесувам во нив постепено и едноставно не можам да ги оставам, читам понатаму и понатаму да видам што ќе се случи.
  О, да, знам дека е само една фантазија... Ама сепак, јас ги сакам книгиве.
  Посебно ми се допаѓа првиот дел.
  Би сакала да има и повеќе делови! :)
   
  На Elcep му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.662
  Пол:
  Женски
  Одамна ги купив и ги прочитав првите три дела.Многу се добри-целосно се внесов во ситуациите опишани во книгите.Ви ги препорачувам на сите што сакате жанр-фантазија :lol:
   
 13. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Прекрасни се.Зависна сум од нив.Препорачувам да ги прочитате сите делови.. :)
  иако јас 3 недели чекам да го земам 4 дел :$
  Многу ми се интересни,мистериозни,неизвесни,и секој дел завршува со нешто неоткриено,или аманда сака да глуми херој,или не се дознава планот на злобните итн итн...

  Сепак омилени ми се :*
   
 14. the.one

  the.one Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  797
  Ги имам 3ти и 5ти дел, кога ги купував не знаев која книга кој дел е и дури кога убаво ги разгледави видов дека има бројка на нив. :lol:

  Добри се, но има некои делови кои се многу збркани, дали поради лошиот превод или пак писателката неможела да објасни убаво.. :!:
   
 15. t.w.e.e.t.y

  t.w.e.e.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  617
  баш денес го зедов првиот дел... добра е досега :)
   
 16. RoseMarie

  RoseMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  18
  Уффф ГИ ОБОЖАВАААМ. :inlove: :inlove:
  Ги имам од 1ви до 5ти.ГО чекам 6ти ,кој е издаден но сеуште не во Македонија-(колку што јас знам)
  Значи преубави одвај чекам да го прочитам 6тиот дел.! :talk:
   
 17. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  625
  Мене искрено ич не ми се допаднаа.

  Ликовите не ми беа нешто добро разработени, приказната ми беше некако површна.
  Индивидуална работа секако.
   
 18. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Одмор за мозок. Лесни книги , интересни ми се. Ги имам прочитано сите делови кои се во Македонија ,односно 1 ,2 ,3 ,4 и 5ти.
  . Мислам дека се 9 а не шест. Знам дека во шестиот дел се работи за Картер Стрит односно момчето кое го нашле на улицата КАртер Стрит па затоа така и го нарекле. Оној ќутливиот кој ништо не зборуваше. :lol: Тој може да се трансформира во се што посака. Незнам дали овој дел ќе биде интересен бидејќи многу е плитко тоа ,,може во се да се трансформира,, како за дечиња од 5 годинки. Незнам можеби па ќе биде најдобар до сега , иаку не верувам :^)

  Сепак на секого би ги препорачала бидејќи има нешто во нив кое те тера да ја дочиташ.
   
 19. kitty.lover

  kitty.lover Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  351
  Е баш фино што има само позитивни критики. Следни ми се на листата за летово.
   
 20. blue.jeans

  blue.jeans Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  35
  Ги имам прочитано и јас 1,2 и 3 дел и баш ми се допаднаа :D едвај чекам да ги прочитам и другите :D