1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надградба на нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Mireto, 20 ноември 2009.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.096
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ќе успееш, ама пиши за секој случај :)
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Што би препорачале за отстранување на гел лак? Методот со фолија сметам дека би ги оштетил/исушил кожата и ноктите со постојано користење, со самото тоа што ацетонот е поагресивен агенс, а страв ми е дека со електрична турпија би се истенчиле моите нокти.
    Sooo the question is, кое од овие две?
     
  3. Trxmx

    Trxmx Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    :)
    Со турпијање(обична турпија) може да го отстраниш гел лакот. Само ќе одземеме повеќе време од електрична турпија, но ќе имаш повеќе контрола колку турпијаш. Доколку ти го отстранува некој што работи со тоа(пр во салон) со самото искуство ќе знае како дс го отстрани со електрична без нималку да го оштети твојот нокт. Секако можеш дс си побараш тоа дс го направат со обична турпија:)
    Btw техниката на гел лак се практикува во целокупен тенок слој, така да не би требало да имаш потешкотии во вадењето, брзо иде бидејќи нема мн за стругање
     
    На sierra му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.096
    Пол:
    Женски
    Ете и сама пиша со постојано користење се суши... Од еднаш ништо нема да и биде. :)
    Може и со турпија сама, ама познавам мн клиентки што така ги имаат отстрането поголемиот дел слоеви нокт и многу ги имаат оштетено.
    Најубаво и најбезбедно за аматер е ацетон па блок турпија да може само да го исполира ноктот.
     
    На sierra му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на одговорите @Trxmx и @LadyC . :)
    Инаку заборавив да напоменам, почнав сама да си ги правам ноктите во домашни услови. Ги корегирам на секои 2 недели.
    Чувствувам како да го гребам цел нокт кога ги отстранувам со фолијата, а инаку доста ефикасно се отстранува целиот гел лак. Електричната турпија изгледа многу поедноставно, сум гледала кога ги правев ноктите во салон, ма да сè уште немам фат.
    Ќе пробам со обична турпија додека не стекнам рутина, можеби одзема повеќе време, но најсигурно е.
     
    На Trxmx и LadyC им се допаѓа ова.
  6. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.096
    Пол:
    Женски
    Оооо ти за тебе збориш. Хахаха
    Не ти тера три недели гел лакот? Греотка е ноктот на две недели да го стругаш. :)
     
  7. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е до квалитетот на базата што ја купив, или па моите нокти се премногу оштетени бидејќи со години ставав гел, па одеднаш се префрлив на гел лак, ама тешко да траат 3 недели. Ќе ми се излупи лакот на еден нокт (најчесто странично на врвот), па сите ги преправам. :$
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    @LadyC успеав мила излегува
    Сега сакав да те прашам и јас во домашни услови сама сакам да пробам да си направам гел лак
    Ме интересира како оди постапката одкако ке и средам ноктите прво што се става
    Ако не ти е проблем да ми објасниш
    И четки за гел лак ми требаат
    Каде би можела да најдам
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.096
    Пол:
    Женски
    Кај мене на работа гел лакот трае и до 4 недели. Ама зависи што купувате и од каде. Постапката ти е следна:
    1. Прво го тргаш сјајот од ноктот со блок турпија или обична, ама само да обели, немој да стругаш длабоко
    2. Ставаш прајмер кој ја спојува базата со твојот нокт.
    3. Гел лак ставаш каков имаш еден слој и печеш
    4. Втор слој гел лак и печеш
    5. Завршен сјај
    Толку е постапката. :)
    Без прајмер ништо од ова нема да држи.
    Многу е битно и базата да ти е погуста, колку е погуста, толку ќе држи повеќе гел лакот. Ако е ко течност што се мачка ништо тоа, едно удирање и ќе скрши. :)

    Исто и на Блесд што и кажав. Многу е битна базата да е мноооогу густа кога ќе ја отвориш . Кога е погуста автоматски нанесуваш подебел слој ( што не се приметува ) и трае до 4 недели без проблем. :)
     
    Последна измена од модератор: 6 март 2020
    На adventurous и buba4e89 им се допаѓа ова.
  10. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    @LadyC а база и прајмер исто е?
    Може смешно е ама да си прашам да не утнам работава:)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.096
    Пол:
    Женски
    Неее, прашај, јас тоа работам и знам, а ти не е смешно да не знаеш. Јас лично користам прајмер киселински ( тоа е едно смрдливо што јас ако на клиентки го мачкам 1 година,ти ќе го мачкаш 5 кај тебе. :rofl:)
    Прајмерот служи за да ги спои природниот нокт со базата за гел лак, гелот или акрилот. Зависи кој што работи/ прави на ноктите.
    За сите техники е иста подготовката на ноктот, а таа завршува прајмер кога ке ставиш. :)
    Прајмер се става ЕПТЕН МАЛКУ на цел нокт, ти кога ќе наквасиш во средина со четката обично сам се распоредува на цел нокт. Ако ставиш премногу ќе ја одлепи базата и ќе ти падне гел лакот.

    База е всушност вид потпора да има на што да се излакира гел лакот, да се испече. Без неа гел лак нема да држи.
    Исто е и со гелот, нели тој се пече, па те лакираат после... Прашај слободно се што те интересира. Тука сум ќе помогнам.:)
     
    На adventurous и sierra им се допаѓа ова.
  12. adventurous

    adventurous Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2020
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Каква киселина е прајмерот? Како што сум приметила во кафено шишенце е и има боја како смола така?
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.096
    Пол:
    Женски
    Јас на ниеден прајмер боја не сум видела. Мојот е на IBD и мириса ужасно од киселините. Во кафено стаклено шишенце е , ама јас кога мачкам не сум видела да има било каква боја, баш е проѕирен мојов. Не сум го сменила бидејќи ми се покажал ептен. :)
     
    На adventurous му/ѝ се допаѓа ова.
  14. adventurous

    adventurous Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2020
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Не сум многу во тек со постапкиве ама како што видов последен пат кога ми ги правеа се така ми личеше, ама може има повеќе видови, не знам точно. Не сум јас за сама да ги средувам наливни само ме интересираше што состав има, конкретно која е киселината внатре зошто многу си корне:tmi::)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    @LadyC а на гел лак не се става база?
    Бидејки не ја спомна никаде затоа прашувам?
    Ти благодарам многу на исцрпните одговори
    Утре ке ги добијам материјалите па ке пробам доколку нешто не ми е јасно ке те барам :)
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.126
    Допаѓања:
    147.096
    Пол:
    Женски
    Ееее како не пишав. База па гел лак ти напоменав неколку пати. Прочитај ме погоре. Неможе ти кажав да залепи гел лакот без база. :) Пиши слободно
     
  17. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    20.698
    Пол:
    Женски
    Вчера прв пат равев гел нокти,денес гледам на еден прст од ќошот од ноктот,гелот се одлепил.Многу се разочарав.Зар не треб а подолго да трае гел лак? гел имам ставано до сега
     
  18. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Дали некој користел производи ма веналиса како сте задоволни?
     
  19. Mell11

    Mell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Женски дајте предлог кај прават убаво, обично гел на природни, може и дома не мора салон, до 500 денари. И да не биде во населби што се по 20км од Центар.
     
  20. Tory

    Tory Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2019
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Kolki vati e najdobro za pecka za nokti?