Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.575
  Допаѓања:
  6.295
  Пол:
  Женски
  Na nas ne ni isplatija nisto ne ni dadea k 15 ovaa godina ni denar ne ni dadea
   
 2. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.575
  Допаѓања:
  6.295
  Пол:
  Женски
  Kade da gi prijavam
   
 3. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.840
  Пол:
  Машки
  Trudova Inspekcija mestoto kaj sto rabotis regionalnata ama sepak ako firmata ima poteskotii pri rabotenjeto finansiska togas so spogodba moze i da ne ti isplati
   
 4. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.575
  Допаѓања:
  6.295
  Пол:
  Женски
  na nas ne ni ja davaat ni taa minimalna plata od 12000 den xemam8500 den Plata
   
  На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.840
  Пол:
  Машки
  I toa isto mozes da go prijavis u trudova ne smeam ispod 12000 da vi davat nikako
   
 6. Диња

  Диња Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  За декември ни плата ни к15 не сум земала дали во јан може да се исплаќа к-15?
   
 7. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.575
  Допаѓања:
  6.295
  Пол:
  Женски
  Ne do dekemvri se isplaka k15 do nova god
   
 8. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Нешто со сестра ми дискутираме на тема К-15 и нè интересира следново: пример, вработено лице има минимум 7 месеци непрекината работа/стаж годинава на тековното работно место. Хипотетички, доколку се вработи на друго место, дали на тоа лице му следува K-15 од првото работно место?
   
 9. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.840
  Пол:
  Машки
  Od prvoto mu sleduje
   
  На power11 и Miss-Angie92 им се допаѓа ова.
 10. power11

  power11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2016
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Машки
  Му следува. Газдата според закон е обврзан да му пушти к-15 на сметка. И најдоброто во оваа ситуација е што тука нема да може да те уценува со работното место да ги вратиш парите назад, бидејќи веќе ти е бивш газда :lol:
   
  На Miss-Angie92 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  7.407
  Пол:
  Женски
  Јас работев во една фирма 3,5 години, напуштив сега на 15 август, дали ќе ми пуштат К-15?
   
 12. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  35.648
  Пол:
  Женски
  Да, ако ти е непрекинат стажот годинава
   
  На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Starlič

  Starlič Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2017
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  7.407
  Пол:
  Женски
  Не ми е прекинат.. секоја година ни пушта на сметка.
   
 14. poppie

  poppie Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  3.383
  Јас сакам да прашам, на другарка и пуштија К15 пред некој ден од две работни места, бидејќи работеше во две фирми по 6 месеци. Знае ли некој како иде процедура за ова? Дали треба да се пријави, следување на казни и сл. Фала :)
   
 15. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  35.648
  Пол:
  Женски
  Каде да се пријави и зошто и какви казни ?
  Регуларно си има земено, по 6 месеци има и фала ќао пријатно.
   
 16. poppie

  poppie Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  3.383
  Не се разбирам ама ич во закони :D Као наводно не смеело да има од две работни места, а колку е точно незнам.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 17. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  35.648
  Пол:
  Женски
  Имаше одредени прашалници во делот дали еден работник кој шест месеци работел во една, а потоа уште шест месеци во друга фирма во иста година, треба да добие К-15 од двете или само од едната фирма, али на зборење остана. Во пракса знам луѓе кои имаат земано од 2 фирми, и немаа проблем.
  И не знам зошто би имало, кога си е регуларно, ги исполнува условите.
   
  На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
 18. poppie

  poppie Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  3.383
  И јас го помислив истото, па случајно ја видов темава, викам ќе си прашам :) Фала ви.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  35.648
  Пол:
  Женски
  ништо, со здравје нека си ги троши парите :)
   
  На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.984
  Допаѓања:
  3.770
  Пол:
  Женски
  Дечки, совет што да се превземе кога не ти е пуштен к15, а си бил во непрекинат работен однос од март до октомври, пријавен во ПИОМ и легната плата секој месец на сметка?