Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  да ги пријавиш гадовите у трудова!
  законот вика дека во годината треба да имаш 6 месеци работа кај ист работодавач, без разлика дали е прекинат или непрекинат
   
 2. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.431
  Допаѓања:
  136.614
  Пол:
  Женски
  прво извади листа на стаж. зашто можно е да си била пријавена а да не плаќале у превод исто ко да не си била. Па со таа листа во трудова.
   
 3. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Машки
  Не можам да ти пишам порака, веројатно ја имаш исклучено опцијата за пораки, пиши ми ќе ти објаснам во порака, инаку, штом ги исполнуваш условите задолжително работодавачот треба да ти исплати 40% од нето плата.
   
 4. Nikita7

  Nikita7 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2016
  Пораки:
  874
  Допаѓања:
  12.740
  Пол:
  Женски
  Јас лани ја имав оваа ситуација превен бев кај адвокат ми рече после 1ви ќе поднесеме тужба пошто ти следува.
  Беше негде 20 и некој декември му се јавив на оној. "газдата" и фино лепо му се заканив дека ако не ми пушти ќе биде пријавен и тужен за 3дена да видиш како ми пушти.
  Ништо не губиш и ти има некој што се плашат да пријават дека уште работат таму ти слободно можеш да тужиш.
   
 5. AudreyH

  AudreyH Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2013
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  211
  На трудничко боледување сум од средина на април. Од 2015 сум вработена без престан на стаж. Дали ми следи к15? Не ми пуштија.
   
 6. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  нормално дека ти следува. прашај ги зошто не ти пуштиле или крајно тужи ги
   
  На AudreyH му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.861
  Ти следува. 6 месеци стаж треба да имаш во една фирма за да имаш право на к15.
  Дури и на оној кој не работи веќе во одредена фирма, ама работел во годината за која к15 ќе се исплатува му следува.
   
  На ForeverYoung и AudreyH им се допаѓа ова.
 8. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  како е можно да ти пустат к 15 4500 ден???
   
 9. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.044
  Допаѓања:
  34.441
  Пол:
  Женски
  Се е можно.
  На нас ни пуштија по 2500 ден.
   
 10. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  ооо што зборис...ццццц мизерија
   
 11. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  7.610
  Пол:
  Женски
  Има “олеснителни” околности зависно од профитот на фирмата. Или сте потпишале документ во кој се одрекувате од законски предвидениот минимум. На мајка ми и префрлија 1000 ден.
   
 12. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  823
  Допаѓања:
  1.764
  Пол:
  Женски
  Ај да прашам и јас... Вака мм до крајов на месецот ќе оди на раб од 1октомври ќе користи одмор и потоа нема да оди пошто ќе ја затвара газдава фирмата као не му се исплаќало има година стаж таму е сеа дали ќе го следува во декември мм регрес ја му викам нема бидејќи нема да постои како фирма он вика го следувало и сеа кој е у право,? Ако не постои фирмата нема кој да тужиш ако не дадат к-15
   
 13. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Машки
  На вашиот сопруг му следува К-15, може да бара веднаш да му исплатат, законски се стекнал со правото за оваа тековна година.
   
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.233
  Допаѓања:
  266.520
  ^
  Му следува регрес за годишен одмор -К15 на секој вработен кој до моментот на исплата поминал 180+ дена на работа (без разлика дали користел одмор или не, бидејќи одморот е платено отсуство)
   
 15. Skorpija25

  Skorpija25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2017
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  8.671
  Пол:
  Женски
  Од фебруари бев вработена во една фирма. Во јуни отворија уште една фирма и ме префрлија таму, без прекин на стаж.
  Дали ми следува к15?
   
 16. Slatkata00

  Slatkata00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  После 6 месеци ќе имаш право на к15, стажот не е врзан со исплатата на к15
   
 17. Skorpija25

  Skorpija25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2017
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  8.671
  Пол:
  Женски
  Дадов отказ. Значи не ми следува, пошто во новата фирма сум само 3 месеци.
   
 18. Slatkata00

  Slatkata00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  566
  Пол:
  Женски
  Во тој случај не те следи.. само к15 е врзан со месеци, а останатите награди како бонуси или новогодишни награди не се врзани со месеци на работа
   
  На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  7.023
  Пол:
  Женски
  До крај на 2019 ако наполниш 6 месеци вкупно на новата, ти следува.
   
  На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Corona Termalis

  Corona Termalis Нов член

  Се зачлени на:
  13 декември 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  12
  Им следува к15 за вработени во Јавна здравствена установа?