Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  5.751
  Пол:
  Женски
  Не.
  Само за приватници важи законот.
   
 2. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Женски
  Колку е минимум, а колку максимум исплата на к-15?
   
 3. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Машки
  40% од нето плата, се исплаќа еднаш годишно, најдоцна до 31.12 во тековната година, ако сте биле во неприкнат работен однос кај ист работодавач најмалку 6 месеци во тековната година.
   
  На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Женски
  Знам тоа, но нели има некоја горна и долна граница ? Ако земам 40000 плата, 16000 ќе треба к15 да ми дадат?
   
 5. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.459
  Пол:
  Женски
  40% од просечна плата е ми се чини. Нема врска колкава плата земаш со износот на к-15. Кај нас во фирма сите земаме исто, минималната вредност, лани беше 9600, годинава гледам над 10 ќе биде. Маж ми сите по 12 илјади земаа. Не знам по кој основ тоа.
   
 6. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.012
  Допаѓања:
  29.082
  Пол:
  Женски
  40% од просечна нето плата.
  10.088ден е годинава, т.е моментално
   
  На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
 7. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.818
  Допаѓања:
  31.613
  Пол:
  Женски
  Нас ни рекоа по 11.000 денари ќе ни пуштиле к15 овие денови.
   
 8. L.i.n.a.a

  L.i.n.a.a Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2013
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Женски
  А колку е просечна нето плата моментално? Мене поточно ме интересира колку најмногу може да ти пуштат?
   
 9. СуперДевојка

  СуперДевојка Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  5.348
  Пол:
  Женски
  Околу 14500-600 мислам е максимум К15
   
  На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Машки
  Сега видов сум испуштил да наведам просечна нето плата, значи основица за исплата на регрес за годишен одмор (К-15) е просечната нето плата исплатена по работник во Македонија за последните 3 месеци, со други зборови просечната нето плата во време на исплаќање на К-15 според Државен завод за статистика на Македонија.
   
  На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Работев до 30.06 оваа год. Дали ми следува к15 ?
   
 12. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.012
  Допаѓања:
  29.082
  Пол:
  Женски
  Да
   
 13. СуперДевојка

  СуперДевојка Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  5.348
  Пол:
  Женски
  Зависи од кога си работела. К-15 следува со 6 месеци непрекинат раб. однос во иста фирма.
   
  На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  84.035
  10.088 мин.
  15.000 мак., но ако фирмата има волја може и поврќе да пушти, со тоа што на износот над 15.000 треба да плати 11.11 % п.д.
   
  На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Од 17.07.2018 до 30.06.2019
   
 16. СуперДевојка

  СуперДевојка Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  5.348
  Пол:
  Женски
  Да, ти следува.
   
  На LegallyBlonde00 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. malifesent

  malifesent Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2015
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  144
  Dali mi slediva k15, 8,5m bev na boleduvanje so patoloska bremenost i sega sum na porodilno otsustvo veke 8m?
   
 18. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Машки
  Да, ви следува.
   
  На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.243
  Допаѓања:
  9.784
  Пол:
  Женски
  Јас бев на породилно до септември ми пуштија К-15 10100 ден.