Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  3.301
  http://kanal77.com.mk/mk/vesti/ekonomij ... ektor.html

  Постои шанса и вработените во јавниот сектор да земаа к-15

  За да земеш к-15 треба ли да работиш минимум 6 месеци во таа фирма?
   
 2. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Постои шанса и ветените 5% покачување да ни ги дадат ама кога? (јавен и државен сектор)
  Веќе 3 години се одложува законот.Исто ќе биде и со К-15 ќе почекаме па ќе одложат итн.
   
 3. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  61.788
  Администрацијата секогаш последна :)
  Треба овој октомври, ама мислам дека пак ке не зезнат. Ни к15 не добиваме.
  Ама сами сме си криви, на приватно мојата струка зема плата од 900 евра, ама за пуста наводна сигурност работам за третина :( Иако ништо не е сигурно, со последниве измени можеш да летнеш од администрација ко куфер, не као у време комунизма, кај не те бркаат, па уште и синот на твое место после пензија иде.
  На темата, комплет се сложувам со тоа дека директорот сам треба да ги мотивира вработените, како што мисли дека треба.
  Значи, место да им даде по 10 000 денари пред да одат на одмор, можеби треба сам да одлучи дали можеби ке прати некој на специјализација во странство, на пат, ке му даде слободни денови екстра и слично. Мене повеќе би ме радувало стручно усовршување отколку 10 000.
  Од друга страна пак, кога ке ми текне дека у приватно многу е ретко директорот да те награди, колку и да си добар, можеби ова е и добар начин државата да ги поттикне да размислуваат барем на тоа дека треба да се даде на работникот плус.
  Ке видиме резултат догодина од ова.
   
 4. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Сега со новиот закон за Јавни службеници (сите ќе бидеме) ќе не исчистат со вакуум.
  Тоефел бе , јас странец не сум видела во последниве 100 години , а не пак тоефел да учам на стари години.
  Хе секоја година викаме од догодина.
  И во приватниот сектор кој исплаќа исплаќа, кој не се први на тошо, или ке ти пушти на сметка па ќе ти ги бара да му ги вратиш.
  Вака подобро кога знаеш дека не ти следува ќе се помириш.

  Cka,
  Сигурно ќе ни дадат К-15 ама за шкрткање по форумов за време на работа. :lol:
   
 5. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  3.052
  И како е сега ова? Има минимум колку треба да работиш претходно за да земеш к-15?
   
 6. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Треба 6 месеци да бидеш во фирмата за да ти следува надоместок.
   
 7. Marge

  Marge Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  200
  За да ни исплатат к 15 треба да имаме непрекинат работен однос од најмалку 6 месеци? Без разлика колку време работиме во истата фирма, така?
  Еве пример кај мене како најдоа дупка во законот (мое мислење е ова, не сум 100% сигурна).
  Јас работам во истата фирма веќе 2 години, со тоа што потпишувам договор на секои 6 месеци, сите вработени потпишуваме така. И сега додека сме на одмори од 1-ви август до 10-ти ќе не одјават, само за да ни го прекинат стажот, за да не ни исплатат к 15. Мислам дека само поради тоа го прават тоа.
  Нека ми каже некој што е поупатен во ова дали е можно такво нешто да ни направи фирмата?
   
 8. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Непрекинат стаж во иста фирма, ама како што можам да сфатам до први Август ти веќе имаш претходно шест месеци во фирмата, ако е така, тогаш ти следува регресот. Кај нас го исплатија на почеток на Јули, значи кој бил во фирма од 1-ви Јануари си доби и регрес за годишен одмор. Оние што се подоцна вработени ако останат 6 месеци во фирма, ќе го добијт регресот понатаму.
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.887
  Допаѓања:
  94.391
  Треба непрекинат стаж од 6 месеци кај ист работодабач. Според твоево, мора да ти исплатат. Ти до 1ви август веќе имаш 6 месеци непрекинат стаж.
   
 10. Marge

  Marge Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  200
  Немам. Последниот договор го потпишав во март. Значи до 1-ви август има околу 5 месеци, не 6. И сега ке ни го прекинат стажот, па повторно ќе не пријават со нов договор кој ке стартува од денот на повторното пријавување, значи од 10-ти август. И нема да ни исплатат к 15.
  Барем така мислам.
  Јас работам веќе 2 години во истата фирма, ама не верувам дека договорите од лани, каде имам исполнето по 6 месеци би имале некакво значење.
   
 11. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Нема да ти исплатат, К-15 се исплаќа од кога Законот стапува на сила, а тоа е од оваа година. Сега ќе те одјави па со прекин ќе те пријави ако добро разбрав.Според договорот што ви го прават со неполни 6 месеци ни одмор не ви следува без разлика што работиш во иста фирма.
   
  На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  61.788
  За секој месец работа, следува 2 дена одмор. Така што може да земе 12 дена после 6 месеци ако сака.
  BTW на одмор сум, на работа не отварам интернет често, може еднаш неделно :)
   
  На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
 13. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  615
  Мене ова не ми е јасно. 6 месеци треба да имаш наполнето до Декември или? Јас сега во Август правам 6 месеци во оваа фирма, дали тоа значи дека ќе ми следува?
   
 14. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Ти следува :)
  Најмалку 8.400 денари, види спојлер.
  Ова право се вгради во последните измени на Општиот колективен договор за стопанството, кои стапија во сила од 1 јануари годинава, а имаат важност од две години. Според нив, надомест ќе може да земат само оние лица што работат кај ист работодавец најмалку 6 месеци во една календарска година.
   
  На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  1.850
  Пол:
  Женски
  Мене уште ништо не ми спомнале,а на другарка ми газдите ги натерале да ги подигнат парите од сметка и да им ги дадат пак на нив :@ ,јас како што сум единствена во фирмата вработена,другата нема 6 месеци изгледа нема ни да добијам или и мене ќе ме терат да ги враќам |(
   
 16. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  842
  Исплатија во некоја фирма к 15 ? :?:
   
 17. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Кај нас појма немаат :?:
   
 18. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Да
   
 19. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  14.753
  Мене ме интересира ако некој од вас знае да ми каже, дали при исплаќањето на к-15, сите вработени ВО ИСТА ФИРМА мора да земат ист износ.Минимум е 8.400, но може ли, дали е дозволливо некои да зимат 8.400 а некои повеќе, пример 10.000, 15.000 и сл.?
   
 20. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Ако некој работодавец е расположен, а ретки се таквите ќе даде, ама преку сметка само законски колку е дозволено.
  Никој не е будала да дава повеќе и овие им се тешки, ама има случаеви ќе им исплатат и им ги бараат во ќеш да им ги вратат на работодавците. Ние нели од некојси страв ги вракаме и не пријавуваме никаде оти може да не избркаат од работа. За жал така е.
  Секој што ќе ти каже дека земал повеќе те лаже.