Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  14.753

  Не лаже... барем за минато свршено време :lol: Јас бев таков пример. Газдите сакаа да ме наградат, и тоа во време кога Господ одеше по земја, и кога к-15 не беше така регулиран за да биде задолжителен. Имено, фирмата на сите им исплати пр.10.000 денари а мене многу повеќе. Како мене имаше уште 7-8 други, кои беа наградени како работник на департман, со повисок износ за к-15 од стандардниот кој останатите вработени го добија.
  Е, ама тоа беше тогаш , реков , кога к-15 не беше така регулиран. А сега дали е дозволливо нарамноправно фирмите да исплаќаат к-15. Различни износи на вработените во иста фирма, а притоа да е запазен законскиот минимум од 8.500?
   
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.887
  Допаѓања:
  94.391
  Фирмата може ако сака и повеќе да исплати. Колективниот договор го регулира минималецот. на овој износ се плаќа само персонален данок. Минималецот исто така е ослободен од данок на добивка. Секој износ над тој, ќе влезе во даночниот износ на компаниите. Затоа и сите гледаат тоа да го платат :)
   
 3. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  1.130
  Драги феминки, доколку имате информација... Во фирмата бев пријавена веќе две години, и во септември потпишав спогодбен отказ. Дали ми следува К-15, со оглед дека непрекинато 6 месеци имам работено кај ист работодавач?
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.116
  Да
   
 5. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  6.628
  А што се случува на пример ако сте работеле повеќе од 6 месеци, но во меѓувреме сте дале отказ и не сте си го побарале тој надомест. Дали сепак компанијата е законски обврзана да го исплати тој износ до крајот на годината и покрај тоа што се прекинал работниот однос?
   
  На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Butterfly20

  Butterfly20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  А каде може да се пријави фирмата која исплаќа К-15 па си ги бара парите назад? ИТНО ми треба одговор. Ви благодарам
   
 7. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.414
  Во државен инспекторат за труд.
   
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.887
  Допаѓања:
  94.391
  И тоа може анонимно да пријавиш, без да се изложуваш на ризик.
   
 9. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  5.886
  Пол:
  Женски
  Еве како беше кај нас.
  Ја сум осигурана на пола работно време, незнам ни дали ми следи, а и не ме интересира. Поарно него да му се арам парите, од него ли мене. На останативе вработени (без вреѓање) Албанци се сите и македонски муслимани, незнам како ги извртка, никој не знаеше дека тоа е к15 и им рече дека биле демек по грешка пратени на сметка, им ги побара назад. Мене ми падна жетонот. :angel: Па на сите им кажав дека тоа е нивна 13та плата, т.е. к15. На крај ја го јадов ст**от. Изнаслушав триста муабети као демек зошто не им биле дадени парите, тоа биле нивни, ма трај си и прај си. Овде кај нас нема правдина.
   
 10. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.816
  Допаѓања:
  44.324
  Пол:
  Женски
  Жени да си прашам нешто јас ама да не ми се смеете :D моментално сум невработена, кај последниот работодавач бев неполни 6 месеци, односно ми фалат 4 -5 дена.. ..е сега дали има надеж за мене за К -15 ,знам немам полни 6 месеци ама некаде слушнав ќе се прогледало низ прсти за тие што им фалат малку денови :D
   
 11. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  По закон не ти следува, е сега, ако ептен газдата сака да те почести, ќе добиеш, ама ретки се таквите газди.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.481
  |(

  Во 2014 ако не сте имале други приходи освен плата, но ви дале и К-15, мора да поднесете годишна даночна пријава за персонален данок на доход. Иако исплатата на регресот за годишен одмор се врши така што работодавачот плаќа за него и персонален данок од 10 отсто, Управата за јавни приходи објаснува дека тој приход е дополнителен приход и повлекува обврска за негово пријавување во годишна даночна пријава.


   
  На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  6.628
  Јас колку што успеав да разберам и мене треба да ми исплати регрес поранешниот работодавач иако веќе не работам таму, но сепак сум била во непрекинат работен однос повеќе од 6 месеци. На трансакциска не гледам прилив, а еве веќе е 30-ти, па се чудам сега дали јас грешно сум сфатила или како :^)
   
 14. Grungie

  Grungie Популарен член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  1.130
  ^ Да,тρеба да ти исплати пρетходниот ρаботодавач. Јас исто таκа бев вρаботена во фиρма подолго од 6 месеци, и иаκо не сум повеќе таму,ми дадоа Κ-15. (Не оти многу се даρежливи,туκу многу се плашат од заκони) :lol:
   
  На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
  Мене не ми следува К-15 според законот. ДИСКРИМИНАЦИЈА бре па а си пукнеш.
   
 16. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  6.628
  Епа и јас знам така, ама ете не стигна ништо на сметка, а и никој не ми се јави. Баш мислев дека ќе ми стигнат парите со оглед на тоа што регуларно им исплати на останатите мои колеги кои го исполнуваа условот и не им ги побара назад. Јас тогаш за една недела не го исполнував условот ама после тоа надминав и 8 месеци. Не дека и овој многу дарежлив :lol: ама барем почитува колку толку закони.
   
 17. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.414
  И јас не добив К 15 но се спремам да си ги побарам.Доколку не ми ги исплати ќе побарам синдикатот да интервенира ,а ако и така не биде ништо тогаш ми преостанува само тужба.Не ми е за парите колку што сум повредена од непочитување на законите во таа фирма.
   
 18. H.a.p.p.i.n.e.s.s

  H.a.p.p.i.n.e.s.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  Истото и кај мене. Веќе неколку месеци како не работам во таа фирма, меѓутоа според законот исполнувам услов од претходната година да го добијам тој надомест. Се јавив првично кај газдите да прашам и ми рекоа да поминат празниците па ќе се слушнеме и ќе се договориме. И погодете што, нит се јавуваат нит одговараат на телефон. Не знам дали да се обидувам уште или да преземам некоја друга мерка. Не за друго, ко што што викаш ти, првично сум навредена од таквото однесување кое не им доликува.
   
 19. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.414
  Замоли со убаво на мирен начин да се договорите и не мора од твојот телефон јави се од број кој и не познат ;) ако не се јавуваат напиши порака дека не сакаш никому да наштетиш но исто ни да ти наштетат.Јас баш денес им дадов до знаење дека не се откажувам од регресот и дека ако не добијам исплата истата ќе ја барам на суд.Ризикот за нив е голем,а за нас паричната добивка е мала, но е симоблична.
  Затоа ве советувам да си го барате она што законски ви припаѓа.;) и да не се откажувате.
  Ете не сум била единствена.:)
   
 20. H.a.p.p.i.n.e.s.s

  H.a.p.p.i.n.e.s.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  Работата е што секогаш сум била во убави односи со нив. До ден денес, дури сум изреволтирана од тоа што премногу ми прават лице и викаат дека ме почитуваат и сум добредојдена секогаш кога ќе ми треба нешто, а кога ќе дојде за вакви работи се такви ладни, лицемерни и одбегливи. Дури мислам дека си викаат, ај она е таква фина, нема ни да си побара нешто, ќе се извлечеме. Некогаш ни со убаво не можеш да ги решиш работите колку и да сакаш, ама убаво викаш, не се откажуваме. Наше право :) Со среќа и тебе.