Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  6.628
  Јас искрено не сакам сама да си ги барам парите, би сакала инспекциите да си ја завршат работата како што треба...верувам дека штом има волку неисплатени работници на форумов дека има уште којзнае колку што не пишуваат тука.
  Кога ќе ми текне само колку пари му имам донесено во таа фирма и да се прави мутав за нешто минорно во споредба со тоа е срамота. Се надевам дека законот ќе го стигне, па ќе го превоспита со една убава казна. Ние секако сме заштитени според закон и мораат да ни ги исплатат парите, само треба да почнат убаво да ги чешлаат.
   
 2. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.414
  Вчера беше густо и замислите к15 пуштено во друга банка на отворена нова сметка, а јас не информирана.
  Значи има и такви случаеви каде банките се поврзани и со газдите и пари се кријат по други банки.
  Неверојатно но за жал вистинито.:!:
  Инспекторите не можат ништо без пријава, макар и анонимна затоа пријавувајте не им се плашете.
  К 15 е само охрабрување за работниците да си ги бараат своите права и причина да интервенитраат инспекторите на кои до вчера рацете им беа пракично врзани.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.116
  Парите се пуштаат на физички лица а газдата не може во твое име и за тебе да отвори с-ка, а он на тебе може да пушти пари од која банка сака т.е има отворено с-ка. Не е ништо ново да газдите имаат отворени с-ки во повеќе банки.
   
 4. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  3.414
  Имаат наши податоци,копии од лични карти,матичен број,ете јас сум доказ дека може.
  Имам сметка во друга банка,број на сметка....а не сум информирана.
  Не само газдите секое физичко лице може да има повеќе сметки,во различни банки само ако има пари .:)
  Мислам сметки отворил на сите работници во таа банка и од таму парите се префрлаат во друга банка од кај што земаат плата .
   
 5. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  6.628
  Не сум ви кажала, ама си ги земав парите.
  Нормално после триста маткања низ институции додека да најдам некој кадарен да ми даде одговор на конкретното прашање дали ми следува к-15 и покај тоа што јас сама си дадов отказ т.е. станува збор за така наречен спогодбен отказ.
  Ако и некој друг е во дилема во иднина да си знае дека секако му следуваат, затоа што ако слушате секакви неписмени луѓе по институцииве кои за жал често се и правници може и да се откажете предвреме верувајќи им на стручноста.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 6. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.117
  Допаѓања:
  4.868
  Nas ni gi dadoa i ni kratat od palta za da si gi vratat .oni cisti mie e* ani
   
 7. cloud

  cloud Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  1.568
  Пол:
  Женски
  Кај нас ни исплатија и денар не ни побараа да вратиме а другиве приватници или им ги бараа да им го вратат назад во плик цел износ или им кратат од плата.
   
 8. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.313
  Допаѓања:
  51.254
  Девојки, не сум во тек - дали и оваа година приватните фирми се обврзани на вработените
  да им исплатат К-15???
  Имаше некои муабети - со закон ке треба да се исплака и во приватните фирми, а и државата ке исплака на вработените во јавна администрација, па НЕ немало да биде така оваа година!!! Што е вистината?
  Ви благодарам
   
 9. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  22.267
  Пол:
  Женски
  Мислам дека уште важи. Но, во преговори е да се направи да не биде задолжително или ако веќе не може да се укине, тогаш да се направи К-15 да се распореди преку цела година. Такви беа реакциите од страна на претставниците од приватниот сектор како што се сеќавам пред одредено време.
   
  На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
 10. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  22.267
  Пол:
  Женски
  Синдикатот им попушти на работодавците, нема да има минимална граница за висината на регресот, а за износот ќе одлучуваат работодавците и синдикатот.
   
 11. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.387
  Пол:
  Женски
 12. Golden Rose

  Golden Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Дали треба работодавачите да исплатат К15 и оваа година?
   
 13. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  22.267
  Пол:
  Женски
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  8.990
  Допаѓања:
  241.988
  пред некој ден баш на ТВ кажаа дека газдите мора да исплатат
   
 15. Vasiliki

  Vasiliki Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  93
  Не мора ако фирмата не е рентабилна.Ако фирмата нема синдикат претставник од истатаа ќе се изјасни ека работат во загуба исто и во случај ако е (танте за кукурику) пата пата, нит добивка нит загуба.
   
 16. Golden Rose

  Golden Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  Јас читав дека законот за задолжително исплаќање на К15 трае до крајот на 2015год. Никој нема точна информација
   
 17. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.090
  Допаѓања:
  55.592
  Дали некој знае доколку лицето е вработено со дополнително раб.време (поточно 10 часа неделно,а 40часа нормално во др. Фирма) треба да му се плати регрес и во фирмата каде е осигурано на 10 часа?
   
 18. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  4.151
  Треба да исплатат/
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.116
  Не. Законот важи само за лица кои се мин. 6 месеци осигурани на 40 часа неделно, се друго е прекувремено и е по сопствена или ,,не,, волја. За 2015год. треба да се исплати до 31,12,2015 но некои исплаќаат и во Јануари наредна год.
   
  На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.090
  Допаѓања:
  55.592
  Ти благодарам :)