1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

  1. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Јас искрено не сакам сама да си ги барам парите, би сакала инспекциите да си ја завршат работата како што треба...верувам дека штом има волку неисплатени работници на форумов дека има уште којзнае колку што не пишуваат тука.
    Кога ќе ми текне само колку пари му имам донесено во таа фирма и да се прави мутав за нешто минорно во споредба со тоа е срамота. Се надевам дека законот ќе го стигне, па ќе го превоспита со една убава казна. Ние секако сме заштитени според закон и мораат да ни ги исплатат парите, само треба да почнат убаво да ги чешлаат.
     
  2. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Вчера беше густо и замислите к15 пуштено во друга банка на отворена нова сметка, а јас не информирана.
    Значи има и такви случаеви каде банките се поврзани и со газдите и пари се кријат по други банки.
    Неверојатно но за жал вистинито.:!:
    Инспекторите не можат ништо без пријава, макар и анонимна затоа пријавувајте не им се плашете.
    К 15 е само охрабрување за работниците да си ги бараат своите права и причина да интервенитраат инспекторите на кои до вчера рацете им беа пракично врзани.
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Парите се пуштаат на физички лица а газдата не може во твое име и за тебе да отвори с-ка, а он на тебе може да пушти пари од која банка сака т.е има отворено с-ка. Не е ништо ново да газдите имаат отворени с-ки во повеќе банки.
     
  4. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Имаат наши податоци,копии од лични карти,матичен број,ете јас сум доказ дека може.
    Имам сметка во друга банка,број на сметка....а не сум информирана.
    Не само газдите секое физичко лице може да има повеќе сметки,во различни банки само ако има пари .:)
    Мислам сметки отворил на сите работници во таа банка и од таму парите се префрлаат во друга банка од кај што земаат плата .
     
  5. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Не сум ви кажала, ама си ги земав парите.
    Нормално после триста маткања низ институции додека да најдам некој кадарен да ми даде одговор на конкретното прашање дали ми следува к-15 и покај тоа што јас сама си дадов отказ т.е. станува збор за така наречен спогодбен отказ.
    Ако и некој друг е во дилема во иднина да си знае дека секако му следуваат, затоа што ако слушате секакви неписмени луѓе по институцииве кои за жал често се и правници може и да се откажете предвреме верувајќи им на стручноста.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Nas ni gi dadoa i ni kratat od palta za da si gi vratat .oni cisti mie e* ani
     
  7. cloud

    cloud Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Кај нас ни исплатија и денар не ни побараа да вратиме а другиве приватници или им ги бараа да им го вратат назад во плик цел износ или им кратат од плата.
     
  8. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    60.967
    Девојки, не сум во тек - дали и оваа година приватните фирми се обврзани на вработените
    да им исплатат К-15???
    Имаше некои муабети - со закон ке треба да се исплака и во приватните фирми, а и државата ке исплака на вработените во јавна администрација, па НЕ немало да биде така оваа година!!! Што е вистината?
    Ви благодарам
     
  9. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Мислам дека уште важи. Но, во преговори е да се направи да не биде задолжително или ако веќе не може да се укине, тогаш да се направи К-15 да се распореди преку цела година. Такви беа реакциите од страна на претставниците од приватниот сектор како што се сеќавам пред одредено време.
     
    На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
  10. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Синдикатот им попушти на работодавците, нема да има минимална граница за висината на регресот, а за износот ќе одлучуваат работодавците и синдикатот.
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
  12. Golden Rose

    Golden Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Дали треба работодавачите да исплатат К15 и оваа година?
     
  13. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    пред некој ден баш на ТВ кажаа дека газдите мора да исплатат
     
  15. Vasiliki

    Vasiliki Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    93
    Не мора ако фирмата не е рентабилна.Ако фирмата нема синдикат претставник од истатаа ќе се изјасни ека работат во загуба исто и во случај ако е (танте за кукурику) пата пата, нит добивка нит загуба.
     
  16. Golden Rose

    Golden Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Јас читав дека законот за задолжително исплаќање на К15 трае до крајот на 2015год. Никој нема точна информација
     
  17. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    Дали некој знае доколку лицето е вработено со дополнително раб.време (поточно 10 часа неделно,а 40часа нормално во др. Фирма) треба да му се плати регрес и во фирмата каде е осигурано на 10 часа?
     
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Треба да исплатат/
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не. Законот важи само за лица кои се мин. 6 месеци осигурани на 40 часа неделно, се друго е прекувремено и е по сопствена или ,,не,, волја. За 2015год. треба да се исплати до 31,12,2015 но некои исплаќаат и во Јануари наредна год.
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    Ти благодарам :)