1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

  1. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае ако лицето повеќе не работи во фирмата а работело 6 месеци дали му следува к15? А при работењето има направено штета што изнесува повеќе од сумата предвидена за к15.
     
  2. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Јас знам дека му следува на секој кој во фирмата работел минимум 6 месеци во 2015,без разлика дали сеуште работи. Во овој случај,најверојатно ќе бараат да биде вратен(зависно од тоа каков е договорот во однос на покривањето на штетата)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Za steta nez,a moja komsivka rabotese vo firma i napusti se vraboti vo druga no nema vrska toa nejze ja sleduva i sega treba da si go zeme ako ne i e i zemeno veke,e sega za stetata moze i da si go povratat nez
     
  4. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Епа според вас лицето треба да земе к15 а како ќе ја исплати штетата зошто ја има напуштено земјата кога си отишло од фирмата. Значи ли тоа дека кој е останат во фирмата треба да ја плати штетата, а тој што ја направил уште и ќе биде награден.
     
  5. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
    Edno prasanje, dali sleduva K-15 ako e vraboten vo edna firma 7 meseci, a napustil i e vo druga 3 meseci. Dali treba prvata firma da isplati K-15 ?
     
  6. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Da
     
  7. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Мислам дека нема да те следува,треба да имаш 6 месеци стаж во фирмата за да те следува к-15.
     
  8. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    К-15 не е награда,туку законска обврска. Односите во фирмата не ги знам,тоа си е ваша работа. По закон,к-15 треба да се исплати,сепак консултирајте се со некој правник што може повеќе да ве упати ;)
     
  9. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Епа ако е законска обврска како тогаш на некои вработени им се исплаќа к15 а на други им се крати од плата по 7-8000 денари? И што е најинтересно к15 добиваат тие што најмалку работеле.
     
  10. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
    Znaci rabotniot staz e poveke od 6 meseci sekako, no za ovaa godina se ima staz vo prvata firma 7 meseci, zatoa sto zborime na godisno nivo.
     
  11. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Пак ќе кажам,односите во фирмата не ви ги знам не ни сакам да навлегувам во тоа, и ве молам да не ме напаѓате,бидејќи јас не го измислив нити донесов законот. Поздрав!
     
  12. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Не напаѓам никого, немој погрешно да ме сфатиш. Прашав дали некој имал слично искуство да сподели и да даде совет. Не е фер некој да краде и да не работи и плус да му платат за тоа, а некој што работи уште и да му скратат. Калимеро
     
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    Епа тука на форумов никој не може да ти помогне, можеш само да пријавиш до соодветна институција.
     
  14. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Следува... Лани јас бев до авуст во фирмата,и ми исплатија К-15
     
    На Скопјетесакам му/ѝ се допаѓа ова.
  15. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
    Koga ti go isplatija samo da znam ?
     
  16. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Во декември...
     
    На traveler му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SneznaSnegulka

    SneznaSnegulka Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Како стручна во темава се надевам дека ќе ви помогнам околу некои дилеми.Државните институции не се опфатени со овој закон (тие се виша сила). Но приватниот сектор е законски обврзан да исплати регрес за годишен одмор попознато како К-15 на секој вработен што во неговата фирма има направено стаж од најмалку 6 месеци, без разлика дали е сеуште вработен или не,и тоа во висина од 8 800 денари за 2015 год. и персонален данок на овие пари во износ од 978ден. Со исклучок доколку фирмата од сметководствена и правна гледна точка смета дека исплаќањето на регресот ќе влијае негативно на нејзината рентабилност (ќе го загрози нејзиното понатамошно работење поради недостаток на парични средства) може да поднесе барање до синдикатот на гранката на која припаѓа (членува) и доколку ова барање е основано тогаш може да му се определи некое намалување од законскиот износ,но секако нема да биде целосно ослободен од законската обврска.Сепак сметам дека поради неажурноста на институциите во нашиов систем ниту една фирма не би ризикувала да чека да добие одговор од синдикатот, кој сигурно ќе го добие после неколку месеци и со тоа да плати казна од околу 4 000 евра за неисплаќање на к-15.
    Се надевам дека не беше премногу опширен одговоров, но се беше со цел некому да помогнам да си ги разбере своите права и истите да си ги бара.
    Доколку со тие 10 часа неделно има стаж од 6 месеци од по 40 часа неделно тогаш му следува
    да но ова беше во Ноември а сега е друго
    Законски К-15 ти следува и не постои клаузула во законот дека регресот може да се пребие со штетата што е направена од страна на работникот. За штетата сигурно има друг законски начин да се наплати
    Краен рок за исплата на К-15 е 31 декември
     
    На LUCERKA, Val-Dim, ph.orhideja и 2 други им се допаѓа ова.
  18. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Значи вака, еден беше вработен 6 месеци на 10часа неделно, и уште 2ца околу една година... Доколку може да ми пресметаш, дали треба и колку да се плати
     
  19. SneznaSnegulka

    SneznaSnegulka Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Ниту еден нема право на регрес затоа што кога ќе им се пресметаат работните часови ниту еден немаат 6 месеци регуларен стаж (треба да има 6 месеци х 4 недели х 40 часа=960 часа минимум за да оствари право на регрес).Првиот има 240 часа а другите двајца 480 часа.
    Се надевам дека ти помогнав
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Многу, навистина ти благодарам :)