Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.907
  Јас овој закон би го направил за поголемите фирми само.
   
 2. SneznaSnegulka

  SneznaSnegulka Активен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Да ама секој не може да биде вработен во голема фирма
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.766
  Допаѓања:
  22.961
  Пол:
  Женски
  Добивме регрес за го.. Сите веа задоволни... Заслужено за работата:)
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Butterfwy

  Butterfwy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Devojki ako moze pomos ... Rabotev vo istata firma ovaa godina od januari do juni-juli neznam tocno koga na pola rabotno vreme( 20h nedelno), potoa do sredinata na oktomvri bev na polno rabotno vreme (40h nedelno ). Dali vlijae toa sto bev nekolku meseci na pola rabotno vreme osigurna? Kako da znaam dali mi sleduva k-15? :(
   
 5. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.117
  Допаѓања:
  4.868
  Ajde da se pofalam dobiv k15 ovaa godina nema da go vrakam zatoa sto dadov otkaz ;)
   
  На Cka, vichy, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Нема врска што си била на скратено работно време. Ти следува к-15 :)
   
 7. Butterfwy

  Butterfwy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Fala mnogu, sega se izraduvav :) pozz starfish
   
 8. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Оваа година газдата пуштил к-15 без никој да знае,не побара назад знае дека нема да ги добие,заслужени ни се:party:
  Муабетот ми беше ни ја пуштил пола па до НГ уште по пола,дали постои веројатност да не мора тие пола да ги пушти???Мислам дека мора но не сум сигурна.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lovepotion

  lovepotion Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  А дали следува за нас што бевме на породилно? Јас и уште две колешки бевме на породилно од јануари до октомври, тоа значи дека нас не ни следува?
   
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  @mal.ecka Мора да ви го исплати во целост. Мене чудно ми е што пола ви пуштил, ама во секој случај мора минималната сума, односно 8760 да ви биде исплатена до 27 Декември.

  @lovepotion Мислам дека ви следува. Кај мене една колешка што отиде на породилно во Април зема к-15.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lovepotion

  lovepotion Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  @starfish по се изгледа е работа на избор. Дали сака газдата да ти пушти или не. И јас познавам жени што биле на породилно од мај, значи немаат шест работни месеци а сепак земале к-15. Во секој случај е неправедно.
   
 12. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Над 12 вработени сме кај истиот газда па најверојатно сакал да си олесни да не ги пушта сите оддеднаш,тоа е наше мислење.
   
 13. ubavka1

  ubavka1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  340
  @starfish велиш дека до 27 треба да биде исплатен к15,денес сме 27 а мм нема земено к15 значи ли дека нема да му исплати јас мислев дека до 31 е рокот за исплата.
   
 14. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.054
  Допаѓања:
  42.487
  Пол:
  Женски
  До 31.12 е рокот за исплата на К15
   
 15. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.887
  Допаѓања:
  94.391
  Може да ве исплати и помалку од минимумот ако е во минус фирмата или ако се согласи синдикат или ако нема синдикат, претставник на вработените.
   
  На bella24 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 16. Ververica

  Ververica Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  78
  Леле 31,12 уште немам к-15 на сметка.:|..на боледување сум и патолошка сега отворив па да не има нешто тоа врска...иначе година ипол сум во фирмата...се чудам како може да не пушти а толку се строги казните???
   
 17. oblando

  oblando Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2015
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  445
  Исто е и на запад...
  Само големите фирми каде што работниците се под синдикат, особено градежните фирми Америлки даваат секое лето по 4000-7000 долара за одење на одмор на секој вработен.
  Ама во помалите нема такво нешто.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.109
  Допаѓања:
  40.235
  Ние го добивме целиот износ.
   
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.887
  Допаѓања:
  94.391
  и кај нас покасно им исплатија. Мислеа не треба, па се пишманија после :)
   
 20. Butterfwy

  Butterfwy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Uste ne dobiv k-15,kaj koleskata moja vcera bese prefrleno..Kade da se obratam ako ne dobijam k-15?