1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

  1. SneznaSnegulka

    SneznaSnegulka Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Знам дека темава сеуште не е актуелна но сепак е добро да се знае и однапред. Еве малку помош за сите што имаат дилеми околу регресот. Сепак треба да се знае дека доколку фирмата е во загуба и доколку добие одобрение од синдикатот во кој членува(на соодветната стопанска гранка) може да исплати помал износ.Исто така може и со потпис од преставници од вработените дака се согласуваат со одлуката да се исплати понизок износ на регрес. Ова остава простор некои од работниците да бидат врбувани за да се потпишат, тие да добојат повисок изноз во замена на нивниот потпис. Со ова ем фирмата законски ќе си биде регуларна ем ќе си заштеди на товар на работниците.
    Но работодавачите треба да си знаат дека КОЛКУ ЌЕ ДАДАТ ТОЛКУ ЌЕ СИ ДОБИЈАТ. Затоа што кога работникот е задоволен тогаш и повеќе работи што заначи дека повеќе придонесува.
    Ова го кажувам од искуство.И јас и мојот сопруг сме работодавачи. Од стартот на овој закон и моите и неговите работници во целост си го добиваа заслуженото,без разлика на тоа дали сме биле ликвидни или не.но затоа работникот кој е задоволен нема да ве одбие за ниту една работа и во ниту едно време.
    Со еден збор работата оди напред.
    На работното место и јас а и мојот сопруг одиме со задоволство затоа што работниците на нас не гледаат како на омразени личности туку како на другари.Кафето не го пиеме сами и затворени во своите канцеларии туку сите заедно.
    Можеби за некого ова не е исправно но тоа е нашата одлука донесена врз основа на нашето искуство кое не е премногу големо (ние сме релативно млади 30 и 35 год,)кај работодавачи кога ние бевме работници и кога наутро одевме со мислата само да помине денот затоа што таму немаше никаква атмосфера за работа туку само надменост и омраза.
    Малку претерав со пишувањето но сакав да го споделам моето мислење и гледање на оваа тема.
     

    Прикачени фајлови:

    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Divergentt

    Divergentt Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Во фирмата каде што работам к15 го даваат во август. Е, сега јас почнав да работам таму од 18 јануари, и првиот договор на 6 месеци ми е до 17 јули. Дали по закон ми следува к15? Прашувам бидејќи слушам муабети од колеги, дека заклучно со први јули ако сум имала полни 6месеци ке ми следувало, а во мојов случај не е така. Ајде некој ако е запознаен подобро, плис за одговор. Фала виии :)
     
  3. SneznaSnegulka

    SneznaSnegulka Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    До денот на донесување на одлуката за исплата на к-15
     
    На Kikaaa15 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Јас од 1ви Март сум на боледување, моментално под социјално. Бремена сум и краен термин ми е 1 Октомври. Здравје, во Септември ке го отворам трудничкото боледување. До тогаш ке бидам по социјално, специјалист ми продолжува секој месец боледување.

    Имам ли право на годишен регрес к-15? Во фирмата работам 3 години.
     
  5. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Да , имаш
     
    На zeka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Регрес си дава таа фирма што е во можност и без да и наложи НЕКОЈ. Оние фирми што си даваа бонуси за велигден, нова година итн. пак си даваат. Додека има и такви кои им е наложено да дададат и мора да дадат и после им викаат на вработените да им ги вратат.:)
     
  7. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Не знам дали и оваа година ќе се исплаќа к15,ама ако се исплаќа ме интересира нешто кој знае да ми каже.Од следниот месец си одам во др. фирма,па ме интересира дали оваа фирма кај што сум сега ќе мора да ми исплати к15 или немам законско право.Зошто како сум јас информирана ако си подолго од 6 месеци во една фирма во тековната година,треба да платат?
     
  8. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.257
    Во право си. Мора да те исплатат, иако не работиш веќе таму. Условот е да работиш минимум 6 месеци во годината таму.
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Ako ovaa god firmite isplakjaat regres dali mene mi sleduva???na porodilno sum od krajot na mart
     
  10. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Нема врска породолното, ти си врабоѕена се уште во гирмата. Следува регрес. Но дали ќе дадат и оваа година. Јас колку што знам толку беше од регресот. Дај бпже да сум грешка.
     
  11. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    ќе ти дадат. законски треба да ти дадат. без разлика на породилно. ти си вработена таму повеке од 6месеци.
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Vo firmata pravam 6 meseci na 6 dekemvri,ama sakam da otkazam na 10ti,zakonski mi sleduva k 15,neznam na koj nacin da postpam,da mi dadt.ima nekoj sto mozi da mi kazi kako da se zastitam vo ovoj slucaj.mislam deka nema da mi dadat,deka ke me odjavat unazat kolku sto mozat poveke.
     
  13. diskreten32

    diskreten32 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    3.034
    Пол:
    Машки
    Ako ste ispolnile 6 meseci na rabotnoto mesto na site vi sleduva bez ogled dali ste na porodilno ili ne
     
  14. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    И ете конечно на крај на годината како и најголемиот дел од нас го добив К 15. И мн нормално како и мн други морав да го вратам. На сметка ми беше пуштена основицата + 8900 ден за К 15. Кога отидов во канцеларија кај работодавецот ( редовно одиме за да го земеме остатокот на рака што не е на сметка ) пресмета колку имам на сметка пуштено овој месец (330 евра = основна плата + К15 ). Мојата плата е 280 евра. Пресметката беше дека треба да му додадам уште 50 евра за да дојдеме до бројката 330. Едноставно да се раздолжиме. Поминаа неколку дена не му ги однесов и ете ти го денеска ме повика да ме потсети дека му ги должам. Му реков да ми ги одбие од следната плата тие 50 евра да ми се најдат за празнициве, не сакаше ни да слушне. Вика ги сакам одма. Ем ти ги зема твоите пари што ти следуваат по закон, ем не сака да те почека ни 20 дена да му ги вратиш во целост ( 100 евра веќе ми ги зема од оние што треба да ми ги даде како плата). А од друга страна купи дрва за дворот на фирмата во вредност од илјадници евра, а за вработените нема ни тронка како награда за празниците. Нему нема ништо да му значат тие 50 евра што сепак ќе му ги вратев наредната плата, а мене ќе ми значеа многу. Ги зема парите што ти следуваат и уште не сака барем на рати да му ги вратиш, а камоли да му ги побараш за себе. НЕМА ПРАВДА!!!
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Moite gazdi se izjasnija oti ne ni davaat ni denar k 15 kade da se obratime zatoa nesto
     
  16. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Значи мене не ми дадоа регрес. Ти исплатија ли тебе
     
  17. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Da,mi dadoa.
     
  18. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Каде да пријавам мене не ми пуштија.Знае ли некој
     
  19. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Трудова инспекција
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636


    Претседателот на Организацијата на работодавачи на Македонија Ангел Димитров, за „Слободен печат” објаснува дека не секоја фирма има обврска да исплаќа К-15. Тој вели дека такво право имаат фирмите кои работат со загуба, откако претходно ќе побараат дозвола од Синдикатот.
    - Според измените на Колективниот договор што се објавени во „Службен весник“ на 14 јули, компаниите што имаат економски тешкотии, кои имаат загуби, или пак, имаат блокирана сметка, во спогодба со синдикатот може да договорат помала исплата од 40 проценти од просечната плата во Македонија, износ што е прецизиран како најмал износ за регрес за годишен одмор. Но, нема долен лимит за колку може да се намали К-15, што практично значи дека ако фирмата нема можности, и не мора да исплати регрес. Сега, останува на компаниите што имаат економски тешкотии да го искористат ова свое право, односно навреме да се спогодат со синдикатот - вели претседателот Димитров.