1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

  1. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Кај што работев јас ќе им исплати на другите само мене не зошто си отидов така да секако ќе пријавам зошто он исплаќа не е во загуба.
     
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Имаш право да бараш.
    Но, ако имаш потпишано еден бланко документ (а во некои фирми и тоа го има) може да го искористи како откажување од К15. Во некои фирми има давале на работниците да потпишат согласност дека не се противата на неисплаќање на регресот ...од разноразни причини.
    Исто така, мислам (но не сум сигурна) има значење и тоа по кој основ си одјавена. Ако си одјавена поради не појавување на работа, или поради незадоволство од страна на управителот од твојата работа (отказ од нивна страна)...тешко дека ќе успееш.
    И...извини ама не прочитав дали имаш повеќе од 6 месеци стаж во таа фирма.
     
  3. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Спогодбено си отидов и да во изминатата година работев 9ипол месеци без прекин така да по сите основи имам право.А никаков бланко документ не сум потпишала.
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Јас во моментот сум на ново работно место веќе 5 месеци. Предходно работев во друга фирма скоро две ипол години. И покрај тоа што дадов отказ сепак ми исплатија К-15 на крајот на 2016 год. Законска обврска на работодавачот е доколку работникот непрекинато работел во фирмата 6 месеци да му исплати регрес за годишен одмор.
     
  5. roberta-rubi

    roberta-rubi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    61
    Zdravo imam potreba od nekoj koj se razbira vo pravoto za k -15 za privatno da se konsultiram preku licna poraka.
     
  6. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да прашам во фурмата работев 4год оваа година во јули дадов отказ.
    Денска ми јавија дека пуштил к-15 а кај мене нема @sanjaeva те читав погоре и сега се мислам јас кога напуштив не потпишав ништо рече дојди потпиши па после не сум слободен и сеа се мислам да не направил некоја далавера да пишал дека ОН ми дал отказ па за тоа да не ми пуштил.
    Многу сум изреволтирана и планирам да го пријавам
     
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Ако во тековната година за која се исплаќа регрес за год.одмор имаш работено 6 месеци, тогаш ти следува.
    Кажуваш дека во јули престанал твојот р.однос. Ако е така, тогаш барај си ги своите права.
    Нема врска на кој начин престанал р.однос. Ти си работела 6 месеци во 2017та.
    Има начини како работодавецот да ја избегне исплатата на К15, но ако извршил исплата на колегите, апсолутно ти следува и тебе.
     
  8. diskreten32

    diskreten32 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    3.034
    Пол:
    Машки
    Ako si rabotela 6 meseci vo tekovnata godina bilo kako da si se odjavil od rab odnos otkaz dobrovolno ili bilo kako mora zakonski da ti pusti K15
     
    На Nikita7 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Дали може да се пушти к 15 само на некои вработени, а на други не? И дали имам право да барам к 15 ако останатите во фирмата потпишале документ со кој се откажуваат од регресот? Инаку на породилно сум.
     
  10. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Не смее да се пушти к 15 само на некои вработени, туку мора на сите, доколку се пушта. Како што кажа членката погоре, има начини работодавачот да не исплати к15 но не може да исплати на едни, а на други што ги исполнуваат условите, не. Исто така вработените не можат да се откажат од правото на к15, исто како што не можат да се откажат од правото на годишен одмор.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Знам лани во декември ни викаше да потпишеме изјави дека сме согласни к 15 да ни исплаќа на рати, наредната година. Секако не потпишавме и ни го исплати целиот износ одеднаш...
     
    На pravnicka_2604 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Многу пуштаат, па на крај бараат да им се вратат парите.
    Некои сите пари, некои половина од сумата.
    Лично јас познавам луѓе што ова им се има случено.
     
  13. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Пријавувајте луѓе!! Нека ги казнуваат! Знам дека ќе кажете лесно е од страна да се збори, ама ако самите не се избориме за своите права никој нема да се бори за нас. Ако сите вработени одбијат да ги вратат парите, газдата не може сите да ги избрка..
     
    На Јаневски, joy1 и ADOKI им се допаѓа ова.
  14. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    За случајот за кој спомнав се само 3ца вработени. Пола парите ги земаат, пола ги враќаат.
    Истото што го велиш ти им го реков и јас.
    Но ми рекоа дека не можеле да се жалат бидејќи утре можат да летаат од работа.

    На многу места е вака.
    Само луѓето молчат.
    Молчат од страв да не останат без работа.
    Тоа е.
     
    На ADOKI и pravnicka_2604 им се допаѓа ова.
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    На многу работни места луѓето лесно можат да бидат заменети, а факт е дека нема сите да се прават будали и да не ги вратат парите. Проблемот е тоа што некои вработени се средовечни луѓе, луѓе над 50 години, со средно, без опции за друга работа, што поради квалификациите, што поради годините. Затоа и ситуацијата не може да се реши, проблемот е многу покомплексен.

    А и не е проблемот само К 15, јас лично знам луѓе кои земаат 12000 а враќаат 2000 секој месец.
     
    На pravnicka_2604 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Пола и повеќе фирми работат со фраќање на к-15.

    Да пријавиш?
    Немаме правна држава за пријави.
    Како и да е работникот е оштетен
    пријавил или не.
     
    На Justicija, ADOKI, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
  17. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Ве сфаќам и двете @L-a-r-a22 и морам да признаам дека, за жал и двете сте во право. Затоа и напишав дека разбирам кога на мислење како моето, секогаш следи одговор дека лесно е да се збори од страна. За жал ваквите работодавачи секогаш ги имало и ќе ги има... Проблемот лежи подлабоко, свесни сме за тоа, но сметам дека од некаде мора да се почне.. Не сакам да ја вмешам политиката тука, но доколку синдикатите не беа исполитизирани и навистина се залагаа за заштита на работничките права, можеби и работниците немаше толку да се плашат за своите работни места, па и ќе се бореа за своите права кои законски им следуваат.
     
    На ADOKI и L-a-r-a22 им се допаѓа ова.
  18. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Мислам дека ова со к15 е само пред ујп да се чисти газдите а после тоа се договараат со работникот дека треба да муги врати на самиот газда неднаш или на рати тоа е и двајцата имаат интерес работникот останува на работа а газдат е чист према УЈП а парите му се вратени тоа е тоа кадија те тужи кадија те суди ;(
     
  19. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Знае ли некоја да ми каже дали ми следува к15 бев на породилно до 28 јули па одма напишав одмор и на работа дојдов крај на август
     
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Ти следува. Ти за цело тоа време си во работен однос.
     
    На НаталиЛили и mona22 им се допаѓа ова.