Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  7.179
  Пол:
  Женски
  Дали сумата за исплата на К15 е иста за сите фирми?
  Ако да, која е таа сума?
  Ако не, по кој основ се утврдува висината на исплатата на К15?
  На пример за минимална плата која би била исплатата?
   
 2. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  12.334
  http://www.pravdiko.mk/pravo-na-regres-za-godishen-odmor-k-15/
  Не е иста за сите.
   
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.618
  Допаѓања:
  5.326
  1000 денари. Многу ќе ни се подигне фирмата.

  Не ми е јасно како секоја година по 1000 денари даваат, а фирмата постои 10 години. Ако е толку во загуба зошто постои (П.С. ние вработените знаеме коку е во пораст и тоа мн..)
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Macika222

  Macika222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Pred mesec dena se vrativ od porodilno a vo firmata rabotam 4 godini I sega mi kazuvaat deka ne mi sleduvalo k-15 ke saka lI nekoj pravnik da mi kazi dali toa e zakonski ispravno
   
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  844
  Допаѓања:
  55.402
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека не е законски нели треба 6 месеци да имаш во иста фирма и истата да ти исплати К-15,едино ако немаш прекин во работниот стаж .Тоа можеш да си го провериш самата .
   
 6. Macika222

  Macika222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Nemam prekin se si e ok
   
 7. Macika222

  Macika222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Zatoa I ne mi e jasno
   
 8. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  844
  Допаѓања:
  55.402
  Пол:
  Женски
  Тогаш ти следува и да си бараш да ти исплатат..
  Важи само за приватен сектор ,државен не ..
   
  На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  22.627
  Пол:
  Женски
  Не сум правник но знам дека К-15 следува на секој оној кој има работен стаж од најмалку 6 месеци непрекинато така да во случајов на тебе ти следува. Нормално дека така ќе ти речат во фирмата. Ако прашаш македонско газдиште ќе ти каже и плата дека не следува. :devil: Да си ги бараш правата!
   
  На Јаневски и elimkd им се допаѓа ова.
 10. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.618
  Допаѓања:
  5.326
  1000 den. нормално е?
   
 11. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  22.627
  Пол:
  Женски
  Ова е извадок од Правдико:
  Кај работодавачите кај кои настанале потешкотии во работењето, ценејќи ја економско – финансиската состојба на работодавачот, по задолжителна предходна консултација со синдикатот на ниво на гранка односно оддел, со спогодба потпишана од работодавачот и репрезентативната синдикална организација може да се утврди регрес за годишен одмор во помал износ од износот утврден со овој колективен договор.Кај работодавачите во кои нема формирано синдикат спогодбата се потпишува со избран претставник од работниците.
  Никаде не е посочено колкава е минималната сума која мораат да ја исплатат. Веројатно од причина што законот на некој начин ги штити работодавците за да може да се зафркаваат со вработените давајќи им такви бедни суми. Но сепак потпис за тоа треба да стават и соодветните овластени претставници од фирмата како што е објаснето. Зависи дали сето тоа е испочитувано, ако не е работодавецот веројатно ќе сноси одговорност и казна ама за тоа треба пријави по инспекции.
   
  На cresa-jagoda и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 12. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.618
  Допаѓања:
  5.326
  Да. Но овде мал град инспекцијата кажува кој пријавил. И автоматски си одиш од работа :/
  Башка не тераат 5 пати во месецот да се потпишуваме ко да работиме по 5 часа а ние по 8 работиме
   
  На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  22.627
  Пол:
  Женски
  Тоа е за жал уште кога се се работи кај нас преку врски, подмитување и познанства...Не само во помалите градови, еве и тука во Ск. истото се случува. Инспекција викање само ако планираш секако да си одиш од таму оти јасно дека отказ не ти бега. :|
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  И јас се вратив скоро од породилно и ми кажа правник ( кукен пријател) дека ми следува к15 така да не се секирај ке има до крај на месецот
   
 15. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  7.179
  Пол:
  Женски
  Каде да пријавам дека не ми е исплатено К15?
  Образложението е дека не ми следува бидејќи сум била на породилно боледување.
   
 16. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.293
  Допаѓања:
  30.344
  нема шо да пријавиш треба прво да се распрашаш дали ти следува
  ако си работела 6месеци во 2017 имаш к-15 ако си на породилно немаш к-15
  за најсигурно информирај се во трудова инспекција во твојот град
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.864
  Допаѓања:
  47.242
  Пол:
  Женски
  Ти следува, нема врска што си била на породилно, пријави во Државен инспекторат за труд.
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  7.179
  Пол:
  Женски
  @ALISA0000 @RainBow
  Се јавив вчера во трудова инспекција и од таму ми рекоа дека ми следува.
  Истото им го пренесов во сметководство и пари ми пуштија доцна попладнето.
   
  На Јаневски, Annath, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  8.717
  Јас бев и на патолошка од март месец, па ми исплатија. Штом немаш прекин во стаж, следува секако.
   
 20. diskreten32

  diskreten32 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 август 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  2.839
  Пол:
  Машки
  секој или секоја која има непрекинат стаж од минимум 6 месеци непрекината работа им следува К15 или регрес за годишен одмор и се исплаќа 40% од пресечната месечна плата која се објавува секои три месеце од државен завод за статистика ако се исплаќало во декември би било 9292 ден
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.