1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надреализам, надреални слики

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од gingerchild, 25 декември 2011.

  1. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Надреализмот ми претставува огромно задоволство и љубител сум на надреализмот како правец и во книжевноста и во уметноста. Ама во уметноста особено. :) Не можам да им се наситам на прекрасните дела кои уметниците ги прават. :) Колку што видов, тука нема некоја тема конкретно за ова, па решив да отворам со цел да споделиме некои убави слики од овој правец, и да си напраивиме вака една убава галерија. :rofl:

    Па,ајде за почеток еве неколку од мене :) :

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    :wasntme: :wasntme:
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Салвадор Дали! - ете на што ме асоцира темата.

    Се имам изјаснето и во друга тема дека Дали не ми е баш по ќеф.
    Мада и целиот надреализам како правец за кој ми преповеда Фројд ме нервира, колку и на моменти да се согласувам со него. Потсвеста како носител на вистината, знае да даде неверојатни дела. Салвадор Дали си стои зад неговите симболи и зад својот правец, но јас подразбирам нешто друго и нешто подуховно.

    Точно дека сликите даваат некаква нота на надреалност, но мене таа ми е многу надворешна и туѓа. Ако разумот е тој кој дава цензура и ако сликарите внесуваат свои симболи - очекувам близина!

    Еве нешто што ми се допаѓа:
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Anacid, elimkd, Crna Dama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Надреализмот го преферирам во пишана форма, од причина што веќе смачено ми е од реализам и начинот на кој успева да го завитка секојдневието во сива испокината фолија. Надреализмот ми е како издувен вентил, не е фантазија, ама не е ни толку болно реално да те тресне од земја. Златната средина, остава простор и да се пронајдеш и да си протолкуваш на твој начин.

    Што се однесува на ликовна уметност пак, воопшто не го сакам. Ми се допаѓа по малку психоделичниот момент, меѓутоа во ова поле преферирам реализам чисто заради тоа што имам остро критичко око, а со реализмот не можеш многу да избегаш ве некое сокаче и да избегнеш критика. Или е или не е.
     
  4. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Салвадор Дали, Макс Ернст како на претставници на надреализмот, им се восхитувам на нивните слики. Тука се и оние на Владимир Куш, лично мене, најомилени ми се.
    Во прилог има неколку прекрасни слики на Владимир Куш.
     

    Прикачени фајлови:

    • 22.jpg
      22.jpg
      Големина на фајлот:
      170,3 KB
      Прегледи:
      585
    • 01.jpg
      01.jpg
      Големина на фајлот:
      241,2 KB
      Прегледи:
      584
    • 04.jpg
      04.jpg
      Големина на фајлот:
      190,9 KB
      Прегледи:
      584
    • 13.jpg
      13.jpg
      Големина на фајлот:
      276,2 KB
      Прегледи:
      584
    • 15.jpg
      15.jpg
      Големина на фајлот:
      160,9 KB
      Прегледи:
      584
    На Nymeria му/ѝ се допаѓа ова.
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Владимир Куч е следбеник на Салвадор Дали па дури и го имитира
    Дали го обожавам
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. The.dreamer

    The.dreamer Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    8
  7. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
  8. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Надреализмот всушност се базира на изразување на фантазиите преведени од соновите.
    Јас го обожувам надреализмот како правец ,но повеќе во уметноста.
    Сликите се невообичаени, никогаш не се здодевни ,и имаат некој психоделичен примес.

    „Рајот не е горе на небото, туку во срцето на човекот.“
    „Има само една разлика помеѓу мене и луд човек. Лудиот мисли дека е нормален, јас знам дека сум луд.“
    -Салвадор Дали

    Еве нешто и од мене :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На elimkd и Trnche им се допаѓа ова.
  9. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.134
    Допаѓања:
    17.714
    Според мене Салвадор Дали е татко на надреализмот :bow:
    Уметност која остава без зборови.
    Слики во кои можам со саати да гледам и размислувам за нивната суштина.
    Секоја чест на оние кои ја владеат оваа техника и начин на уметничко изразување.
     
    На elimkd, eliesaab, Summerlover и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Bowie29

    Bowie29 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    90
    o-TWO-900.jpg
    Frida Kahlo ми е апсолутен победник кога помислувам на надреализмот.... Why do I need feet when I have wings to fly..... Идол ми е најголем....
     
    На Summerlover и КикиМаус им се допаѓа ова.
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Лелеееее, постоела тема само за овој стил? ^_^
    Го обожавам во последно време, отсекогаш ми бил интересен ама мислам дека после спотот за Up&up на Колдплеј највише почнав да го обожавам и истражувам :lol:
    Дефинитивно многу креативност треба за вакви композиции :bow:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Anacid, elimkd, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.142
    Допаѓања:
    76.537
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На elimkd, eliesaab и КикиМаус им се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.142
    Допаѓања:
    76.537
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Надреализмот не ми е омилен, некако ми го оптоварува мозокот, но тоа не значи дека не ме фасцинира, напротив
    Фрида Кало ми е некако ептен морничава
    Салвадор Дали го сакам во повеќето негови дела е прикажана љубовта, Дала, негова муза
    IMG_7324.JPG
     
  16. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Секое уметничко движење за мене си има посебна убавина, а надреализмот навистина многу ми се допаѓа. Надреализмот е уметничко движење основано од францускиот писател Андре Бретон (1986-1966). Со ова движење тој сака луѓето да ги направи послободни. Според Бретон надреализмот настојува да го открие реалното функционирање на мислата. Тој тврди дека модерното општество го заробува секој поединец, го ограничува изразувањето на неговата личност и ја уништува неговата креативна способност. Длабоко во сите нас би можел да се најде таинствен свет на желби, еден избеган свет, свет кој може да го открие уметноста, ако уметникот дозволи да биде воден целосно од својата инспирација. Од 1920 до 1960 година надреалистите лансираат ревии, организираат изложби и спектакли. Измислуваат нови слики и нови начини на создавање уметност. Понекогаш пронаоѓаат тенденции од минатото, кои им се чинат интересни, или пак, се интересираат за нешто што не и припаѓа на уметничката традиција на Европа. Овој нов поглед што надреалистите и го дале на историјата на уметноста најдобро го одбележува нивното влијание. Надреалистичкото движење е создадено во Париз, во 1924 година. Но, уште од 1916 година, додека во Европа беснееше Првата светска војна, во Цирих е основана огранизација на уметници што ги повикувале поединците да му се спротистават на општеството- тоа е движењето дада. Некои уметници, како Американецот со француско потекло Марсел Дишан 1887-1968 понекогаш се претставува истовремено и како дадаист и како надреалист. Всушност, и двете движења ја сакаат провокацијата. Едно списание што излегувало во Париз од 1924 до 1929 година , под име Надреалистичка револуција, објавило ваков проглас : Отворете ги затворите, распуштете ја војската!
    Надреалистичката уметност се развивала во две насоки. Во првата, уметникот импровизира без ништо да определува однапред. Неговите потези се водени случајно, што надреалистите го именуваат со автоматизам. Шпанскиот сликар и вајар Хоан Миро (1893-1983) му припаѓа на тој правец.Другата тенденција се состои во тоа што уметникот уште на почетокот замислува една надреална слика. На пример, едно лице се отвара како конзерва, во сликата Двојна тајна на белгискиот сликар Рене Магрит (1898-1967). Претставниците на оваа втора тенденција се побројни. Меѓу нив се наоѓа и Салвадор Дали. Тие се трудат, пред се, да го зачудат гледачот! Тие измислуваат слика што има реален изглед, но би била невозможна во истата таа реалност. Во делото Надреализам и сликарство Андре Бретон сака да покаже дека надреализмот е фундаментална тенденција во уметноста. Тој ги означува сите уметници што одговарале на такво очекување: Пабло Пикасо, Анри Русо, дури и анонимни уметници, како што се галските гравери, кои биле ценети од надреалистите поради слободата искажана во цртежите на монетите.

    [​IMG]
    РЕНЕ МАГРИТ - Двојна тајна


    [​IMG]
    ХОАН МИРО - Холандски ентериер


    [​IMG]
    АНРИ РУСО - Бајачка со змии
     
    На Anacid и Someonespecial им се допаѓа ова.
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.142
    Допаѓања:
    76.537
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На Dark artist, 1209 и Briar Rose им се допаѓа ова.