Накит од медицински челик

Дискусија во 'Мода и стил' започната од mime87, 21 април 2014.

 1. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.947
  Допаѓања:
  6.815
  Пол:
  Женски
  Имам вакво ланче од медицински челик на поклон ми е дадено и ми е мн драго ми рекоја дека не рѓосува не го носам постојано туку повремено но гледам на некои места како да отемна а зошто така? знае ли некој како можам да го исчистам воопшто :( ?ќе му бидам благодарана ако знае некој да сподели...
   
 2. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  438
  Пол:
  Женски
  Сакам да купам некое парче ваков накит, популарен е на интернет и поевтин од злато или сребро, меѓутоа не знам дали темнее при миење бидејќи сакам секојдневно да го носам... Ефтино е но би сакала повеќе информации за материјалот.
   
 3. Brinetka

  Brinetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2018
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  5.525
  Пол:
  Женски
  Против алергии и рѓосување е да, но не би ти препорачала да да се бањаш со него или да флиташ со парфем на него
   
 4. spacegirl92

  spacegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  1.263
  Пол:
  Женски
  Откако го носам прстенот почна да ми испукува кожата само на долниот дел на прстот, инаку е од медицински челик. Сум носела и претходно прстен од медицински челик, но се си е било во ред. Има ли место за паника?
  IMG_20200726_130111.jpg
   
 5. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.076
  Допаѓања:
  15.957
  Пол:
  Женски
  Јас носам обици од медицински челик најчесто, и досега не сум имала проблем само со нив при подолго носење. Одвреме навреме ги дезинфирцирам со алкохол ако не ги вадам долго време, исто и на секое ставање. Не само нив, туку сите.

  Едит: Темата нека се префрли во подфорумот Мода и стил, во некоја од тие категории има други теми за накит.
   
 6. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  7.039
  Имам купувано, имам добиено и на подарок, ок е накитот ама јас не сум ок бидејќи не можам ништо да носам.. Се ми пречи.