1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Накит од медицински челик

Дискусија во 'Мода и стил' започната од mime87, 21 април 2014.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Имам вакво ланче од медицински челик на поклон ми е дадено и ми е мн драго ми рекоја дека не рѓосува не го носам постојано туку повремено но гледам на некои места како да отемна а зошто така? знае ли некој како можам да го исчистам воопшто :( ?ќе му бидам благодарана ако знае некој да сподели...
     
  2. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Сакам да купам некое парче ваков накит, популарен е на интернет и поевтин од злато или сребро, меѓутоа не знам дали темнее при миење бидејќи сакам секојдневно да го носам... Ефтино е но би сакала повеќе информации за материјалот.
     
  3. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Против алергии и рѓосување е да, но не би ти препорачала да да се бањаш со него или да флиташ со парфем на него
     
  4. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Откако го носам прстенот почна да ми испукува кожата само на долниот дел на прстот, инаку е од медицински челик. Сум носела и претходно прстен од медицински челик, но се си е било во ред. Има ли место за паника?
    IMG_20200726_130111.jpg
     
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.429
    Пол:
    Женски
    Јас носам обици од медицински челик најчесто, и досега не сум имала проблем само со нив при подолго носење. Одвреме навреме ги дезинфирцирам со алкохол ако не ги вадам долго време, исто и на секое ставање. Не само нив, туку сите.

    Едит: Темата нека се префрли во подфорумот Мода и стил, во некоја од тие категории има други теми за накит.
     
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имам купувано, имам добиено и на подарок, ок е накитот ама јас не сум ок бидејќи не можам ништо да носам.. Се ми пречи.
     
  7. Karamela12

    Karamela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    2.618
    Пол:
    Женски
    Јас имам ланче купено пред 3 години и откако е земено во буквална смисла на зборот го немам тргнато.Се бањам со него,не е рѓосано.Исто си е.
     
  8. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.140
    Пол:
    Женски
    Кога се купува накит од медицински челик барајте од продавачот што челик е.
    На пример AIsi316 и 316L (обично од вие вториве нудат ) ги каѓуваат како исти а воопшто не се исти и затоа некои кородираат.
    Сега има и поквалитетни ама па и цената им е поскапа.

    Инаку @mime87 не можеш да го исчистиш ако е кородирано, можеш да го однесеш да го стругнат и да го исполираат наново.