1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Накит од папочна врвца, мајчино млеко, запче...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од baba Rada, 18 декември 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски
  Незнам дали има ваква тема, не проверив, но сигурно сте запознаени со овој моден тренд, а за мене е бизарно..а што знам всушност, можеби ако се породам повторно во ова денешно ново време...:?:

  Искрено, прв пат видов и чув на телевизија за оваа изработка на накит во која се вметнува, дали во алка, ланче, значи по желба на мајката, папочна врпца, забче, прамен од косичка, па дури и мајчино млеко:?:

  Накитот го изработува една девојка од Скопје( мајка, незнам како се вика) и за тоа употребува посебна смола.

  Најчудно ми е потребата на некоја мајка за да си го овековечи, незнам како поточно да се изразам, сопственото млеко и да го носи вметнато во некаков накит на себе?:?:

  Сакам да знам што мислите вие за ваквиот моден тренд, дали имате ваков накит, дали би направиле и дали би го носеле?

  https://www.novamakedonija.com.mk/pecateno-izdanie/мајките-најмногу-бараат-да-купат-наки/
  еве, најдов и линкче..
   
  Последна измена од модератор: 12 февруари 2019
  На Abeja, Јаневски, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.960
  Допаѓања:
  19.862
  Пол:
  Женски
  Чуден тренд.Бабе кај ги наоѓаш темиве алал да ти е.
  Искрено не би носела, cringe ми е.
  Не би направила, и немам.

  *од линков вака личи убаво, интересно е уникатно ама ноу
   
  На realGirl, Dadusicka, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски

  Поентата на изработка на ваков накит со делови од сопствено млеко или од од своето дете била да се зачува поврзаноста, длабоката врска помеѓу мајкта и детето.
   
  На Feminka22 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.046
  Допаѓања:
  38.122
  Пол:
  Женски
  Не ми се допаѓа, малце ми е creepy, ама ко воли нек изволи.
   
  На CameliaMiller, theowndemon, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.440
  Допаѓања:
  70.160
  Пол:
  Женски
  Јас сакам обетки со запчиња :emo:
  Онака ги ставам на собрана коса и се прчам, па некој ме загледува и прашува што е ова, а јас гордо враќам ,,две млечни запчиња од бебе мое,, (facepalm)
  Језиво би ми било да носам, еве не знам :^)

  Папочна врвца :|
  Млеко пак :^)
  Па може и крв да се додаде во изборот ако не..
  Може ајде косичка :?:
  Ми дојде инспирација од линкот.
  Онака алка широка и распослана коса, па измеѓу цветчиња и пеперутки, демек косичката сено да е, оно може и овца некоја да се шуља :wasntme:
  Стварно косичка би можело да носам, а?! тоа ми е најмалку крипи и прифатливо :?:


  Да не тупам, накитот изгледа баш убаво, ама без тоа внатре!
  Не сум јас тој тип што би трпел ваков тренд :shake:
   
  На gjoker4e, minneymouse82, Dadusicka и 11 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.215
  Пол:
  Женски
  :^)
  Ауууу, како што има едно meme - сите ние живееме во 2018, додека mamicki-ве живеат во 3018 :bandit:
  Некаде имав видено и нокти направени со слика од ултразвук... :tmi:

  Мене ми е кринџ и крипи, многу чуден начин на зачувување спомен, ама океј, ако тоа им значи и ги прави среќни, што да кажам...
  Лично никогаш ниту би носела, ниту пак би изработувала (кога би била во тој занает). :shake:
   
  На 1209, Victorian, minneymouse82 и 8 други им се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.758
  Допаѓања:
  136.613
  Пол:
  Женски
  Јас пак не носам накит и јесте дека е бизарно мајчино млеко.
  Но запче или прамен од коса не е толку бизарно. Не мора да е алка или ѓердан, јас би си зела приврзок и си би го закачила на ѕид некаде заа спомен.
  Не е толку лоша идејава со оглед на тоа дека се и сешто е измислено.

  Ко воли нек изволи :)
   
  На WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски

  Па и не ти е лоша идејата со обетки од мали убави запчиња, па да и со косичка....Кога ке подразмислам, подрагоцен спомен и не постои..е сега тоа со млекото не ме бендисува.

  некаде читав дека постоела некоја фирма која правела капсули од постелката на родилката и тие капсули можеле да се проголтаат.
   
  На WildMk и emkaemka им се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.758
  Допаѓања:
  136.613
  Пол:
  Женски
  Па ова со праменчето од коса не е од сега, уште од поодамна и знам дека нашите мајки го чуваат некаде во некоја книга. Така било порано се ставало во книга.
   
  На PaLaVa, koritsaki, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.509
  Пол:
  Женски
  Јас не чувам ништо...Па, да, косичката што се сече на крштевање ја дава попот, ама незнам некој во мое време накит да правел, ќе завиткаш во газичка и со тек на време ќе се затуреше некаде.:(
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Женски
  На Anaxandra и baba Rada им се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.227
  Допаѓања:
  129.845
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Од се ова би чувала прамен од косата на детето, од крштевка, зошто нели попот го дава во засебно кутивче.

  Другото ми е апсурдно и не би го применила јас, ама мислам дека има потреба да нагласам дека секој останат можи да си прај шо сака со забите на своето дете и млекото кое го продуцира.
   
  На Someonespecial, CameliaMiller и baba Rada им се допаѓа ова.
 13. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.338
  Допаѓања:
  11.344
  Следно што е, капка крв од прва менструација? Мора да признаеме дека и тоа е доста симболичен момент :wasntme:
   
  На x.Daisy.x, PaLaVa, Victorian и 20 други им се допаѓа ова.
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.230
  Допаѓања:
  143.017
  Пол:
  Женски
  Мене ми делува симпатично и уникатно. Не би го носела, но како приврзок или успомен да стои зошто да не. Моите чуваат и косичка од мене и првите запчиња што сум ги вадела. :) Дури и на забар кога вадев прво запче ми дадоа приврзок во форма на запче за да стои таму запчето, па во таква форма би чувала и вакво нешто. :)

  Кога ќе бидам мајка сигурно дека сите овие моменти би ми биле значајни и ќе бидам сентиментална во врска со вакви работи.
   
  На TutiFuti, baba Rada и WildMk им се допаѓа ова.
 15. Heartagram

  Heartagram Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2018
  Пораки:
  807
  Допаѓања:
  8.774
  Пол:
  Машки
  Како тргнала работата може и мокрача :tmi:.
   
  На Maša8, Someonespecial, Oxymoron и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  7.474
  Допаѓања:
  68.856
  Пол:
  Женски
  Creepy...
  Не би направила ваков накит.
  Уште што ќе смислат ? :puke: :^)
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.415
  Допаѓања:
  213.743
  Чувам запчиња и косичка од првото шишање.
  На маж ми му имав дадено мало праменче, од мене.. кога се 'фативме'... уште го носи во новчаникот :)

  Не кликнав на линкот.. да знаете.

  Колку за инфо, Били Боб Тортон и Анџелина Џоли, кога беа заедно, носеа огрлици со крв едниот од другиот..
   
  На Nigredo Odor, lovely girl M, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.113
  Допаѓања:
  149.406
  Пол:
  Женски
  Косата моја е во сеф во банка, заедно со сиот накит.. па сега видете колку е скапоцена за моите:D

  Јас косата од бебко мој ќе ја ставам во нешто како медаљон, од едната страна косата, од другата слика од малото..
  Заби, папочни врвци, не знам што..ноу тенкс
   
  На TutiFuti, Someonespecial, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
 19. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.397
  Допаѓања:
  28.193
  Пол:
  Женски
  Бабе они кога почнаа плацентата да ја јадат ...
  Жената сигурно и треба парички па направила нешто со што ќе може да добие нешто плус за да прехрни деца.
   
  На TutiFuti, lovely girl M, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Машки
  :puke:

  Да беше чување на излезен млечен заб можеби некако ќе сватев.
  Да беше чување на млечен заб во медицинска установа за матични клетки, можеби ќе сватев уште повеќе...
  Заби на ѓердан, делови од коски како остро оружје, не е нечуено во човечката историја.

  Можеби било соодветно во камено време, ама сега не е.
  Плус тоа, иако дехидрирани мртви работи можеби не се страшни, сепак, овие навики не се хигиенски и не се здрави, не се ни психички здрави, треба она што е мртво да се испрати во вечна. Да се врати назад, од каде што потекнува. Нема тука сакал-неќел, никој нема да задржи ништо вечно, одделено. Се е тоа дел од една целина.

  Прамен коса од мртовец за спомен, разбирам, ама... универзумот дал, универзумот зел.
  Мислам... Веќе биднало, кој сум јас да му се мешам во есапот, колку и да сакам да биде поинаку, веќе не можам. Не на тој начин. Старото оди, новото доаѓа.
   
  Последна измена: 19 декември 2018
  На Abeja, Nigredo Odor, moon1 и 2 други им се допаѓа ова.
 21. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  Значи искрено, некоја чудна генерација на мајки сме и мислам дека и најголемите глупости ќе ни текнат. НАкит од заби, од коса, од папочна врвца, папоче...(facepalm) Абе не знам до каде може да оди човековата глупост. Нашите предци не биле мајки, тие не не сакале доволно оти не носеле обетки со нашите заби и ги фрлаа на ќерамиди и во ѓубре и било кај...
  Никогаш не би носела. Чувам за сомен, прамен косичка во радосница, папочето и сл, ама тоа е тоа, толку, без поголеми манифестации.


  П.С. Ако видам некоја со обетки од забчиња или прврзок со папоче, ќе и се смеам, искрено ви кажувам.


  ЕДИТ. ќе го подвлечам муабетот над мене од @Јаневски - не е психички здраво.
   
  На candy.cane, shz, koritsaki и 4 други им се допаѓа ова.