1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Накит од папочна врвца, мајчино млеко, запче...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од baba Rada, 18 декември 2018.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Нит ми е језиво, нит ми е крипи, туку ми е нешто убаво, баш убав спомен. Начин на зачувување на спомени на едно минато време, периодот на доење кој според мене е најубавиот период што го поминав со моите деца, косичката исто не ми е крипи, оти баш таква каква што им е додека се мали во првата-втората година од животот нема да им биде никогаш повеќе. Ни за запче не ми е чудно. Смолата е материјал кој трае долго време, примероците на смола од минати времиња со заробени инсекти, тревки, растенија... не се ништо ново. Ова било језиво и ненормално |(

    Ако не сакаш, не прави. Ама цела тема да отвораш за ова и да осудуваш дека било ненормално... тоа е она што не чини.
     
    На Mia9, Pepa B.., TutiFuti и 13 други им се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Мене запчињата ко мал што ми беа убави, само накит да направиш. :lol:

    Шала на страна, знам возрасни луѓе што кога ќе ишишаат долга коса си ја чуваат, не па на детето.
    Како и да е, не верувам дека би се нафатил на вакво нешто.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Ова не е ништо ново ни чудно ни пак е језиво. Накит од заби, косиче и мајчино млеко се изработуваат со години наназад.
    Дали ви е језива сликава? мене ми е симпатично
    il_340x270.1505715810_o55n.jpg

    Немам накити од косиче или забчиња,но и ги чувам забчињата од поголемата керка и папочните врвки од двете ги чувам, не ми е во план да правам накити од нив едноставно ги чувам за спомен.
     
    На TutiFuti, joy1, lovely girl M и 2 други им се допаѓа ова.
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.642
    Допаѓања:
    116.348
    Пол:
    Женски
    И мене ми е во ред чувањето на дел од косата или еден млечен заб,ама правењето и носењето накит од тие работи и од папочна врвка и мајчино млеко,е премногу бизарно.Ко праксине на дивине племиња...
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Некој да носи таков накит и да не знаеш дека се работи за зачуван спомен во епоксидна смола, верувам дека ќе ти се бендиса. Моментов што се работи за мајчино млеко или коса е бизарен? Не би рекла. Мене не ми е. Јас немам таков накит, а како што реков, кој сака, нека си прави. Не гледам ништо страшно во тоа.
     
    На joy1, Dadusicka, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.986
    Парче чаршаф од прв секс.
    Нема посимболично од тоа :D
     
    На candy.cane, moon1, lovestoneddd и 8 други им се допаѓа ова.
  7. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми ги вадеа со конец моите млечни заби мала кога бев ми ги чуваа во еден стаклен сад во креденецот во дневната соба,сега не знам каде се зафрлени некаде и дали сеуште ги има сосе стаклениот сад.:PИсто и праменчето од косичката кога сум била бебе и папочната врвца стоеја во едно бело шамивче во една ташна во регалот,сега не знам каде се,ги барав,не ги најдов,баба ми покојна ми ги покажуваше пред повеќе од десетина години.:PКако и да е,мене не ми се допаѓа оваа практика на правење накит од овие работи бидејќи имам впечаток дека се работи за практика својствена на примитивите племиња и бизарно ми е и ненормално,јас никогаш такви накити не би правела колку и да изгледаат убаво на око!:shake:|(:|Но,кој како го учи паметот така нека прави,сепак,секој си е самиот ковач на својата среќа и на својата судбина и секој си има право на свој сопствен избор!:!::hai:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Ubo I teknalo na zenava, pari ke napraj. Pa duri da ti stojat pramenite od kosickata i zabceto nekade vo nekoe si kutivce neka stojat vo nakitot. Nemora da go nosam na sebe Ali ubav spomen.
     
    На sanji4444 и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    2CFB5B53-9EEF-4AEA-8563-8CB29AB3E0D4.jpg
    Оф топик ама морав :tmi:
     
    На candy.cane, TutiFuti, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би носела ваков накит, малку (повеќе) е чудно да носиш запчиња, прамени коса па и папочна врвца на себе. Wtf. :x |(
    Ниту за спомен не би чувала на ваков начин, ама кој како си сака. :yawn:

    Такви работи од мене како запчиња, праменче и папочна врвца не чуваат (прв пат слушам дека и папочна врвца се чувало:^)), знам само дека ја чуваа некое време долгата коса кога ме истрижија на 4 год. ама и таа се зафрли некаде.
     
    На Tan4ence, Someonespecial, Oxymoron и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Водењакот во аквариум во дневна да се зачува.

    Повеќе сум за тетоважа.
     
    На candy.cane и lovely girl M им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    чувам коса и папче. Ама на себе не би носела. Имам ланче со неговото име. Доволно ми е.
     
    На TutiFuti, baba Rada, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Чувам папочна врвца, белегзии со исто бројче што ги носевме двете во болница, ама не би накит од такви работи.
    Мислам дека е доволно да ги чувам во дрвената кутивка која од време на време си ја отварам да се потсетам на спомени.
     
    На duffi, TutiFuti, baba Rada и 3 други им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.986
    ^ мајка ми ги чува алките и од мене и од сестра ми. За коса не знам. Друго сигурно не чува.

    Ама чува први кондурки, и мои и на сестра ми.
     
    На TutiFuti, baba Rada, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    И јас на бившиот му имав дадено праменче од коса и исто ја чуваше во новчаникот. Сега брзо ми кажаа дека уште ја чувал. Негова. работа.
    Иначе паганите верувале дека душата на човекот се наоѓа во косата и ноктите, бидејќи тие до одреден период растат и после смртта (мислам дека беше до 40 дена, а за тоа време нели душата е сеуште на земјата). Затоа верувале дека најтешките магии се прават на коса и нокти. Дури и постоеле луѓе кои имале задача да ги уништат ноктите и влакната на поглаварот што се сечеле/паѓале за да не може некој да им направи магија.
    Да не бидам оф топик, мајка ми ми ја чува папочната врвца во едно мало кесиче. Запчињата ги фрлавме на керамиди (нели така е обичајот). Би чувала и јас, ама не во облик на накит и не би го носела на мене.
     
    На TutiFuti, baba Rada, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.986
    Не растат после смртта.
    Само кожата се "суши" односно мускулната маса ја снемува, па изгледаат подолги.
     
    На DAngel, ane.bella, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
  17. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Незнам од научен аспект дали е така, никогаш за тоа не сум учела. Ама за митолошки и пагански аспект знам дека во верувале во растењето на ноктите и косата. Имав изборен предмет на факултет: мито-поетика, и така ни кажа тогаш професорката.
     
    На TutiFuti, baba Rada и WildMk им се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    мит. чисто да си знаеш.
     
    На Lianna Anna, baba Rada, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Гадничко.
     
    На Irreplaceablee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Имам чуено за овој тренд. Дури го имам дискутирано и со другарки. Мислењата се поделени.
    Капка млеко, крв, запче, косичка во мало кристално шишенце да стои како ланче не ми е језиво ниту одвратно, ама факен плацента да поапаш после пораѓај?

    Онака седиш у бокс соба те нуди сестрата со помаранџа неколку часа после пораѓај а ти и викаш..абе, а остана нешто од тоа плацентата? И ти ја носи у тањир, онака симболично да мезнеш. :drunk:
     
    На DAngel, Irreplaceablee и Ava.84 им се допаѓа ова.