1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Накит од папочна врвца, мајчино млеко, запче...

Дискусија во 'Мода и стил' започната од baba Rada, 18 декември 2018.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Кога бев трудна нас тоа бабицата на предпородилните часови ни го кажа.Демек многу била здрава дрн дрн.Јас прво помислив се шали.Ама после слушнав и прочитав многу славни ја јаделе. За мене е грозно како самата или бебето да си го јадам.А за мм да не зборам нему му беше страв да ја пресече папочната не па да ти јаде плацента :puke:
     
    На Feminka22 и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Е ај ако не и окубани влакна од прва депилација и влошка од прв циклус нек се чува :puke::puke: |(

    Едино шо не ми е одвратно се млечните заби, ама тоа за успомен на детето, не за мене, во ваква кутивка

    Screenshot_22.jpg
     
    На candy.cane, emkaemka и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  3. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Вакви модни трендови пратиме, за друго не не бива.
    Којзнае колку веќе се гордеат со накитот врз себе :|

    Јас лично :shake:
    Тоа што можам и сакам ќе си го чувам дома.
     
    На Oxymoron и emkaemka им се допаѓа ова.
  4. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Никогаш емотивно не сум се врзувала за предмети а не пак за вакви глупости:D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    исто и јас сум особа која не обожава врзување со предмети, но има луѓе кои ете сакаат да сочуваат моменти од чинот на доење, па од некое, праменче или др..такви се, емотивни повеќе и не им замеравам..па и сликите кои ги имам еден тон не сум ги разгледала со години...бледеат спомените....
    Јас имам само една мала бебешка навлека за перниче со извезено пиленце...се уште ја употребувам иако има по некое дупче на неа од толку години перења, но секогаш кога ја вадам или ја ставам, мора да ја допрам до лице и осеќам една прекрасна блажина во душа и капка солза на очи.
    Нешто треба да сочуваме од убавите моменти, но капка млеко преточено во накит ми е само некое помодарство.
     
    На Abeja и rolulika им се допаѓа ова.
  6. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Спомените вредни за памтење нема да ги продолжи или потврди капки млеко, заби, коси, крв што и да е.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.558
    Пол:
    Женски
    Од вакви работи не би правела накит, можеби само би сочувала нешто како убав спомен. Не ми се верува ама ќе видиме. :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Не би направила такво нешто. Ако сакаш да ги чуваш тие свети работи, не гледам причина да ги мандаш на ѓердан со цел да те видат колку си интересна и дека твојата љубов кон твоите деца е посилна од онаа на мајките без таков накит. Бесмислено е. Тие за мајката свети работи треба да се чуваат на интимен начин, посебно место во домот, пример албум со слики, посебни кутивчиња и сл. А замисли имам такво и го изгубам, никогаш нема да си простам, од бес и помодарство да ги ставам на ризик од губење.
    Јас си ги чувам алките од болница, папочните врвки, косички и првите исечени ноктиња.
    Оф јадниот, којзнае како го излажале, гарант со кечап или вино. Крвта не излегува од папокот при прв/втор секс а и не тече странично за да остави такви дамки. Или може брцнал со рака па замачка. Ако имала добиено можел повеќе да намачка, поише пари ќе собере. Ете како се прави пара.
     
    На Oxymoron и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Овие ми се прекрасни. Би носела вакво нешто како спомен на нешто, за мене, бесценето без око да ми трепне дали на некој му е гадно, морбидно или го смета за помодарство. Штета што немам млеко повеќе. :lol:
    C5-breastmilk-necklace.png image_c142fb7b-d065-484d-a40d-a9acf7910d21_1024x1024.jpeg Coeur-Lait_Maternel_Heart_Breast_Milk_LaJoieEnRose-600x537.jpg
     
    На Annath, Nigredo Odor, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела дека Власите препорачувале папочната врвца да се чува обавезно и тоа по можност да се залие во восок и да се чува цел живот оти тоа било многу моќна амајлија која во себе содржи силна енергија на три животи составени од капка крв на таткото, на мајката и на самото новороденче.
    Па ете и од каде се потекнуваат идеите за изработка на ваков накит.
     
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Леле, на мене кога ми ја извадоа тоа плацентата тогаш и ме расцепеа целосно, оно такво ко бубрег меко темно кафено крваво.. големо колку бебе :drunk::drunk::drunk:
    Кога го видов се чудев што е тоа..
    Језивко..:whew:
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Не сакаше да пробаш:rofl:
    :!: ама многу здраво било (facepalm)
     
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Да да на скара со солче да го потставиме малку :D
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Ни малку не ми е језиво. Жената ја познавам и лично, имам многу парчиња накит од кај неа. За сите работи кои сакам да ми ги зачува во смола чекам уште, ама ќе ги направам. Млеко веќе немам, да имав ќе си направев. Не значи дека баш ќе носам заби на уши или папочна врвца на ланче, ама како украс сакам да го имам. Така расфрлани лесно си го наоѓаат патот, губејќи се по секакви кутивчиња.
     
    На Annath и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Власите ги имаат едни од најмоќните вештици во Романија.... Не е ни чудо што тоа потекнува од кај нив..... Инаку на темава... Језива е..... Јас не би чувала такви работи (млеко, заби, влакна) но секако дека ќе го чувам бројчето зашто и мајка ми го чува моето и од брат ми.....
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Другарка која се породи пред неполни две години рече дека билa и вкуснa. :|

    Инаку, накитиве од @kristina.k се мелем за очи. Каква уметност може да произлезе од човековата креација, потполно возвишено. :l:
     
    Последна измена: 15 јануари 2019
    На kristina.k, Ava.84 и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И како на сестра ми, ќе и остане еден млечен заб, па ќе ме убие OCD, ќе има празно место во кутијата :D
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Што нема да прочита човек, да се наежи човек. |( А од првото гомце на бебето може ли да се прави?
     
    На Ygritte, Amellie13 и makedon81 им се допаѓа ова.