Накит од семки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од danniela5, 30 јули 2012.

 1. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Лани кога бев во Охрид, шетајќи се на пристаниште видов една девојка која носеше ланче од семки. Ептен ми се допадна и ја прашав од каде го купи . Ми рече дека баба и и го направила од семки од јаболка. Најпрвин се сушеле неколку дена , ама не ја знаеше целата процедура. Бидејќи како залепени се . Не знаеше да ми објасни. Ми рече дека можело да се направат и од семки од лубеница. Мене ми се допаѓаат. Баш денес се присетив и побарав на гугл. Некои се толку нежно изработени . Би носела нешто вакво. Се разбира не на некоја свеченост , но за во двор кај некоја другарка во комбинација со патики/римјанки/балетанки и некое летно фустанче баш би одговарало. За шетање по пристаниште во Охрид или шетање по плажа убаво изгледа барем за мене .Еве неколку слики од ланчиња со семки кои ми се допаднаа.

  [​IMG] Девојката слично како ова имаше :)  [​IMG]

  [​IMG]

  Ви се допаѓаат вакви рачни изработки ? Би носеле нешто вакво или веќе сте носеле ? Барав на јутуб ама не можев да најдам некое клипче како се „ лепат “ . Ако најдете постирајте. Ако знаете како се залепени пишете во темава. Баш сакам да си направам едно вакво од семки од лубеница. Барем да пробам.

  П. С. Немојте да се изненадите утре ако ве застанам и Вас да ве прашам од каде Ви е фустанот :D
   

  Прикачени фајлови:

  • untitled.JPG
   untitled.JPG
   Големина на фајлот:
   86,9 KB
   Прегледи:
   522
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  397
  Никогаш не би ми текнало вакво нешто. Изгледа супер и баш е оригинално. Не се ни приметува дека се изработени од семки.
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  6.013
  Пол:
  Женски
  Јас знам порано секое лето си правев ланче, алки со семки од лубеница.
  Прво семките се мијат за да не лепат, па се сушат околу еден-два дена, не треба да бидат ни премногу суви затоа што после тешко се дупчат. Со игла и конец се прави дупче на секоја семка во средината и право се нижат на конецот. Многу интересно изгледа. Еве најдов некои слики.

  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  леле, првпат гледам нешто вакво, многу добро изгледа, можеби ке пробам да направам некое ланче вака :inlove:
  на втората слика што ја имаш ставено се приметува дека се шиени семиките, ако ги лепиш нема да може ланчето убаво да паѓа надолу и ке се крши
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.730
  Допаѓања:
  4.816
  Пол:
  Женски
  Прв пат гледам вакво нешто.Ама многу ми се допаѓа.
  Да знам како се прави веднаш би си направила,се вљубив готово.
  Уникатно,но прекрасно :inlove: :lol:
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.381
  Допаѓања:
  5.940
  Пол:
  Женски
  Како мали правевме од семки од лубеница. Семките се собираат, се мијат и се сушат. Потоа се нижат со игла и конец. Не се лепат
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.103
  Допаѓања:
  8.837
  Пол:
  Женски
  Колку е само оригинално и креативно ова.
  Браво на тој што му текнало. Да соберам потребни „материјали“ т.е. семки и ќе си напраам вакво. :)
   
 8. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
  Многу ми се допаѓаат, баш се уникатни и дури не се познава дека се направени од семки :)
   
 9. Berguzar

  Berguzar Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  3.708
  Симпатично и интересно...доволно е само фантазија :P
   
 10. M..a.C..h.e

  M..a.C..h.e Активен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  1
  Прекрасно и уникатно на кој би му текнло дека е од семки
   
 11. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  4.118
  Пол:
  Женски
  Креативно направено :D