Накит

Дискусија во 'Мода и стил' започната од maja8, 8 март 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.159
    Каков накит сакате да носите, и од каде купувате?

    Јас некако слабо стојам со накит во последно време, а кога купувам тоа е во продавниците во ГТЦ, мада мислам дека во Скопјево подобро место за купување накит е БИСЕР, бидејки има поголем избор, но некако не ми е во близина, па не сум поминала одамна.

    Инаку порано кога имав време и сама си правев накит и баш ми е криво што сега немам време за тоа.

    Вие од кај купувате накит, и ви се случило ли нешто што во гтц е 500 денари, на друго место во некое помала продавничка да го најдете дупло поевтино? Мене да :?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.291
    Допаѓања:
    200.443
    Пол:
    Женски
    Од накит најчесто носам обетки и понекогаш, особено на лето алки...
    Сакам бижутерија и сребро, злато не сакам, меѓутоа може да има и понекое парче од бело злато што би го носела, како што ми е свршеничкиот прстен... обично носам бижутерија и не знам колку пара обетки имам, во различни стилови и големини :D :D :D во последно време доста често си купувам во Скопје од една продавничка во центар парчиња кои си ги комбинирам и сама си правам обетки, па колку толку ми се уникатни...

    ми се случува ушите да ме болат посебно кога носам висечки обетки и тоа некои потешки, па дупчињата ми се зацрвенуваат, ама брзо ми поминува... избегнувам сребро затоа што ми се јавува алергија, ама веројатно тоа е од никелот што го содржи среброто, можеби имам парчиња кои содржат премногу никел...

    исто така, од Сваровски имам неколку парчиња и да бидам искрена, не само што се убави туку и не ми прават проблем, ушните ресички не ме болат ниту ми отекуваат, како што е тоа случај кога носам некои други обетки и затоа се трудам пред да ги ставам обетките да не заборавам да ги премачкам со алкохол, па тоа ми врши работа :)

    Освен обетки, носам и алки на рацете, и тоа најчесто метални, да тропаат :lol: :lol: :lol: минатото лето си купив три комплета по 6 алки, и сите се исти ама во различна боја (како медалите - сребро, злато, бронза) - толку ми се свиѓаа што морав да ги купам :lol: :lol:

    А друг накит не носам...
     
  3. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.190
    Пол:
    Женски
    Па носам накит,злато,сребро,бижутерија значи се.Најмногу сакам висечки обетки некако ми се интересни.Мислам дека накитот е нешто ја доразубавува жената,обожавам накит,иако ми се случува да не носам долго време,но сепак користам накит,посебно каменчња,тие ми се интересни.
     
  4. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.517
    Обожавам дрвен накит, и сите обетки и ланчиња ми се дрвени :mrgreen: (hand made) :mrgreen:
    Скоро секогаш носам, навистина се преубав додаток.
    Сакам и стар накит, филиграни и сл. :mrgreen: Да потсоберам некој денар и ќе купам некој охридски филигран :mrgreen:
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Накит си носам секогаш,скоро во сите прилики си знам да направам добра комбинација.Е сега каков:секаков имам сакам и сребро и злато и бижутерија и не гледам што како,ако ми се допаѓа го купувамДодуша анјмалку носам гердани,нз зошто,ама обетки имам ухуууу,кој знае колку,некои дури и не ми се ставени.Имам три златни прстенчиња,си ги носам со задоволство,сите ми се поклон!
    Кога бев помала сакав многу висечки обетки но сега купувам и помали,впечатливи,во бои,светкави...
    Најомилени ми се бисерите,типично за хороскопски рак :D и најискрено само такви би купувала.Имам неколку парчиња,ама не ги носам секогаш сепак се малку поелегантни,за посвечени ситуации!
     
    На Mila008 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Кој, што, јас без обетки од дома не излегувам :D
    Ги имам секакви, во сите форми, големини и бои. Носам бижутерија и сребро, а злато не обожавам баш баш, ама имам еден пар обетки златни, едно ланче и прстенче и си ги комбинирам некогаш.
    Најмногу сакам обетки како порано што носеле, а и повеќето ми се такви (од мајка ми и тетка ми).

    Носам и ланчиња (ако ми дозволува ситуацијата: сигурно нема да ставам ланче ако имам физичко дента), ама не ги имам баш многу.

    Сума сумарум, обожавам накит, и кој и да ми купи нема да згреши :D :D

    За купување практикувам да купувам од кај Коста (кој е од Охрид го знае сигурно ;) ) затоа што му се хенд-мејд и јуник. А и цените се пристојни.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    90
    Кажав во некоја темичка предходно и сега ќе кажам..манијак сум за накит бежутерија особено а највеќе носам обетки(скоро секогаш освен у школо) и алки за на рака знаете од оние широките :) ..е сега и пошто бизнисот ми е ..и јас изработувам хенд мејд и не се жалам многу ми ги бараат...ама секогаш правам еден пар и за мене од сите :D :D ама и често знам последните пари што ги имам да ги дадам за обетки и не се покајувам воопшто :)
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.666
    Допаѓања:
    34.928
    Пол:
    Женски
    Од накит носам само злато.Моментално носам 2 прстени од бело злато и обетки од бело злато.Ланчиња и алки не носам.
     
  9. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    носам накит и тоа многу, сега ми е филмот бижутерија да си носам, никако злато и сребро :lol:
    сакам долги и впечатливи ланчиња и интересни обетки, а во последно време и алки купувам. ама ми преовладуваат обетките.....една третина од накитот сама си го имам направено :D :D :D
    а последните обетки кои ги купив случајно зошто ми се видоа ефтини при првото носење видов дека пола град ги има и се изнервирав, затоа повеќето сама си ги правам :lol: :lol: :lol:

    за бижутерииве низ центар знам дека се доста поскапи цените за разлика од пазар или некоја друга локална бижутерија.....и најефтини се на битпазар кај бугарките на тезгите ;)

    кога ќе дојдам таму обавезно да ми го покажеш момакот штом имал уникатни, а не толку скапи парчиња накит :mrgreen:
     
  10. E.C.I

    E.C.I Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    ако искочам без обетки исто ко без уши да сум излегла :D си праам сама по мој вкус и иам само 60 пара(баш си ги броев пред некој ден) хаха се пофалив битно :lol:
     
    На Kejti89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Уникатни загарантирано. А за цените, дефинитивно поефтино од бижутерија ;) Башка екстра е човекот, толку е фин, ќе посакате пак да се вратите и да купите уште нешто (јака реклама му направив :lol: ).
     

    Прикачени фајлови:

  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.190
    Пол:
    Женски
    Носам секаков накит,но посебно сакам бело злато,еве вака нешто како на сликиве :D
     

    Прикачени фајлови:

  13. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    и да додадам ме потсети Гордана сакам бело злато мноооогу, ама жолто НЕ :)
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Абе не дека не носам и жолто, ама преферирам бело злато или уште подобро - сребро.
     

    Прикачени фајлови:

  15. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Ах бело злато секако, Горде многу ми паднаа во око ланчето и обетките :D Жолто злато не сакам воопшто, се што имам златно од накит ми е бело злато. Инаку обожавам да носам накит и бижутерија и позлатен и сребрен и чисто злато и бисериии најмногу од се :D во секоја пригода носам
     
  16. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Сонце моееее, прво напишав, па ги прочитав вашите постови и што да видам бисерииии :D ах имам коелекции од нив, имам огрлица, обетки неколку пара и нараквица и тоа се ми се оргинал, ах ги обожавамммммм :D
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
     

    Прикачени фајлови:

  18. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.699
    Обожавам накит ! :mrgreen:
    Најчесто носам обетки и алки,а имам едно ланче кое не го вадам никогаш.Бидејќи незнам како се викаат еве слика :)

    Обетки имам разно разни.Најчесто ги правам сама меѓутоа знам и да си купам доколку ми се допаднат.Жолто злато не сакам,а бело да.
     
  19. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    90
    Te i od mene nesto :)
     

    Прикачени фајлови:

  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Пак истото... ама ептен ми се свиѓа...
     

    Прикачени фајлови: