1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Накит

Дискусија во 'Мода и стил' започната од maja8, 8 март 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Каков накит сакате да носите, и од каде купувате?

  Јас некако слабо стојам со накит во последно време, а кога купувам тоа е во продавниците во ГТЦ, мада мислам дека во Скопјево подобро место за купување накит е БИСЕР, бидејки има поголем избор, но некако не ми е во близина, па не сум поминала одамна.

  Инаку порано кога имав време и сама си правев накит и баш ми е криво што сега немам време за тоа.

  Вие од кај купувате накит, и ви се случило ли нешто што во гтц е 500 денари, на друго место во некое помала продавничка да го најдете дупло поевтино? Мене да :?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Од накит најчесто носам обетки и понекогаш, особено на лето алки...
  Сакам бижутерија и сребро, злато не сакам, меѓутоа може да има и понекое парче од бело злато што би го носела, како што ми е свршеничкиот прстен... обично носам бижутерија и не знам колку пара обетки имам, во различни стилови и големини :D :D :D во последно време доста често си купувам во Скопје од една продавничка во центар парчиња кои си ги комбинирам и сама си правам обетки, па колку толку ми се уникатни...

  ми се случува ушите да ме болат посебно кога носам висечки обетки и тоа некои потешки, па дупчињата ми се зацрвенуваат, ама брзо ми поминува... избегнувам сребро затоа што ми се јавува алергија, ама веројатно тоа е од никелот што го содржи среброто, можеби имам парчиња кои содржат премногу никел...

  исто така, од Сваровски имам неколку парчиња и да бидам искрена, не само што се убави туку и не ми прават проблем, ушните ресички не ме болат ниту ми отекуваат, како што е тоа случај кога носам некои други обетки и затоа се трудам пред да ги ставам обетките да не заборавам да ги премачкам со алкохол, па тоа ми врши работа :)

  Освен обетки, носам и алки на рацете, и тоа најчесто метални, да тропаат :lol: :lol: :lol: минатото лето си купив три комплета по 6 алки, и сите се исти ама во различна боја (како медалите - сребро, злато, бронза) - толку ми се свиѓаа што морав да ги купам :lol: :lol:

  А друг накит не носам...
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Па носам накит,злато,сребро,бижутерија значи се.Најмногу сакам висечки обетки некако ми се интересни.Мислам дека накитот е нешто ја доразубавува жената,обожавам накит,иако ми се случува да не носам долго време,но сепак користам накит,посебно каменчња,тие ми се интересни.
   
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Обожавам дрвен накит, и сите обетки и ланчиња ми се дрвени :mrgreen: (hand made) :mrgreen:
  Скоро секогаш носам, навистина се преубав додаток.
  Сакам и стар накит, филиграни и сл. :mrgreen: Да потсоберам некој денар и ќе купам некој охридски филигран :mrgreen:
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Накит си носам секогаш,скоро во сите прилики си знам да направам добра комбинација.Е сега каков:секаков имам сакам и сребро и злато и бижутерија и не гледам што како,ако ми се допаѓа го купувамДодуша анјмалку носам гердани,нз зошто,ама обетки имам ухуууу,кој знае колку,некои дури и не ми се ставени.Имам три златни прстенчиња,си ги носам со задоволство,сите ми се поклон!
  Кога бев помала сакав многу висечки обетки но сега купувам и помали,впечатливи,во бои,светкави...
  Најомилени ми се бисерите,типично за хороскопски рак :D и најискрено само такви би купувала.Имам неколку парчиња,ама не ги носам секогаш сепак се малку поелегантни,за посвечени ситуации!
   
  На Mila008 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Кој, што, јас без обетки од дома не излегувам :D
  Ги имам секакви, во сите форми, големини и бои. Носам бижутерија и сребро, а злато не обожавам баш баш, ама имам еден пар обетки златни, едно ланче и прстенче и си ги комбинирам некогаш.
  Најмногу сакам обетки како порано што носеле, а и повеќето ми се такви (од мајка ми и тетка ми).

  Носам и ланчиња (ако ми дозволува ситуацијата: сигурно нема да ставам ланче ако имам физичко дента), ама не ги имам баш многу.

  Сума сумарум, обожавам накит, и кој и да ми купи нема да згреши :D :D

  За купување практикувам да купувам од кај Коста (кој е од Охрид го знае сигурно ;) ) затоа што му се хенд-мејд и јуник. А и цените се пристојни.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Кажав во некоја темичка предходно и сега ќе кажам..манијак сум за накит бежутерија особено а највеќе носам обетки(скоро секогаш освен у школо) и алки за на рака знаете од оние широките :) ..е сега и пошто бизнисот ми е ..и јас изработувам хенд мејд и не се жалам многу ми ги бараат...ама секогаш правам еден пар и за мене од сите :D :D ама и често знам последните пари што ги имам да ги дадам за обетки и не се покајувам воопшто :)
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски
  Од накит носам само злато.Моментално носам 2 прстени од бело злато и обетки од бело злато.Ланчиња и алки не носам.
   
 9. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  носам накит и тоа многу, сега ми е филмот бижутерија да си носам, никако злато и сребро :lol:
  сакам долги и впечатливи ланчиња и интересни обетки, а во последно време и алки купувам. ама ми преовладуваат обетките.....една третина од накитот сама си го имам направено :D :D :D
  а последните обетки кои ги купив случајно зошто ми се видоа ефтини при првото носење видов дека пола град ги има и се изнервирав, затоа повеќето сама си ги правам :lol: :lol: :lol:

  за бижутерииве низ центар знам дека се доста поскапи цените за разлика од пазар или некоја друга локална бижутерија.....и најефтини се на битпазар кај бугарките на тезгите ;)

  кога ќе дојдам таму обавезно да ми го покажеш момакот штом имал уникатни, а не толку скапи парчиња накит :mrgreen:
   
 10. E.C.I

  E.C.I Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  7
  ако искочам без обетки исто ко без уши да сум излегла :D си праам сама по мој вкус и иам само 60 пара(баш си ги броев пред некој ден) хаха се пофалив битно :lol:
   
  На Kejti89 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Уникатни загарантирано. А за цените, дефинитивно поефтино од бижутерија ;) Башка екстра е човекот, толку е фин, ќе посакате пак да се вратите и да купите уште нешто (јака реклама му направив :lol: ).
   

  Прикачени фајлови:

 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Носам секаков накит,но посебно сакам бело злато,еве вака нешто како на сликиве :D
   

  Прикачени фајлови:

 13. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  и да додадам ме потсети Гордана сакам бело злато мноооогу, ама жолто НЕ :)
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Абе не дека не носам и жолто, ама преферирам бело злато или уште подобро - сребро.
   

  Прикачени фајлови:

 15. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Ах бело злато секако, Горде многу ми паднаа во око ланчето и обетките :D Жолто злато не сакам воопшто, се што имам златно од накит ми е бело злато. Инаку обожавам да носам накит и бижутерија и позлатен и сребрен и чисто злато и бисериии најмногу од се :D во секоја пригода носам
   
 16. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Сонце моееее, прво напишав, па ги прочитав вашите постови и што да видам бисерииии :D ах имам коелекции од нив, имам огрлица, обетки неколку пара и нараквица и тоа се ми се оргинал, ах ги обожавамммммм :D
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
   

  Прикачени фајлови:

 18. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Обожавам накит ! :mrgreen:
  Најчесто носам обетки и алки,а имам едно ланче кое не го вадам никогаш.Бидејќи незнам како се викаат еве слика :)

  Обетки имам разно разни.Најчесто ги правам сама меѓутоа знам и да си купам доколку ми се допаднат.Жолто злато не сакам,а бело да.
   
 19. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Te i od mene nesto :)
   

  Прикачени фајлови:

 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Пак истото... ама ептен ми се свиѓа...
   

  Прикачени фајлови: