Намази за дечиња

Дискусија во 'Дете' започната од alana, 21 мај 2016.

 1. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.327
  Пол:
  Женски
  Не можев да најдам тема на која се споделуваат рецепти. Не сме почнале сеуште со намази, но кај да е ќе почнеме. Се надевам сите ќе споделите по некој интересен рецепт.
  Еве еден од мене:

  Намаз од свежо цвекло

  150-200гр. индиски ореви
  1 помало цвекло
  1 чешне лук
  сок од 1/2 лимон
  прстофат сол
  2 урми
  вода по потреба

  Припрема:
  Индиските ореви се ставаат преку ноќ да отстојат во вода. Водата во која стоеле се фрла.
  Цвеклото се сече на парченца од 3 цм. Сите состојки се миксаат во блендер додека не се добие убава изедначена смеса.