1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Намалена самодоверба поради носење очила

Дискусија во 'Сингл' започната од rockstarr2012, 24 септември 2011.

  1. rockstarr2012

    rockstarr2012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    devojki ,ja vekje 3-4 godini nosam naocari ,i iam custvo deka koag gi nosam ko da ja gubam samodoverbata ,deka ne sum privlecna voopsto :( ,dali e tocno deka maskite ne saakat devojki so naocari ??? ;( ;( mislam duhovita sum ,i ubava i intersna ,ama iam custvo deka koga sum okolu masko deka poradi naocarite ja gubam taa intersnost i stanuvam nerrvozna !!! help plss
    [mod-kirilica:3v4hapfo][/mod-kirilica:3v4hapfo]
     
    На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    За почеток, како знаеш и умееш поврати си ја самодовербата, зашто ниедно машко нема да те сака несигурна во себе. Наочарите се само детаљ плус на тебе, а доколку има машки кај кои тој детаљ е пресуден дали девојката им се допаѓа или не, тогаш таквите не ти ни требаат! :!:

    Ако сметаш дека во љубовта „страдаш“ поради наочарите (што според мене е невалиден аргумент :) ), надополни го тоа со некои други твои доблести. Рече дека си духовита и интересна, нели? Епа нека биде тоа твоето најсилно оружје, и ќе видиш дека ни наочари, ни ништо нема да го сопре идното Либе да биде со тебе. :)

    Среќно!
     
    На cresa-jagoda, kikkki, crazylady и 6 други им се допаѓа ова.
  3. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    procitajtee !!

    Ако до толку ти сметаат наочарите пробај со контактни леќи ... еве како јас
     
  4. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    procitajtee !!

    Одговор од машко: Не, нормално дека не. Одбери си добри рамки и можеш да изгледаш дури и подобро отколку без наочари.
     
    На cresa-jagoda, teffi.tkm, tessie и 3 други им се допаѓа ова.
  5. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    procitajtee !!

    Оваа ти е некоја луда мисла, еве мојот дечко сака девојки кои носаат очила, и му се допаѓаат ( јас не носам ама сестрами носи ) . Немој да мислиш така за себе, сите ние имаме некој мал недостаток, еве овде можам да разберам , дека никој ти нема кажано дека не си убава, а ти овде сама си кажуваш, тоа е твое мислење а не на некој друг, немој да мислиш така , самодовербата сами си ја градиме , и сами си ја рушиме. И да, оној кој те сака тебе, нема да му е важно дали носиш очила или не .... Се надевам ќе го смениш мислењево :*
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    procitajtee !!

    Де бре, глупости. Што врска имаат наочарите?
    Јас колку другарки имам со наочари, па баш си се убави со нив. Дури и поубави се.
    И да, пробај си со контактни леќи ако ти сметаат наочарите, иако мислам дека за глупост "си ја намалуваш самодовербата"
    Ниту наочари, ниту фиксни не се проблем. Ако имаш срце за да сакаш, друго не е важно. Како што веќе кажа, имаш некои убави карактеристики. Сама рече, се сметаш за убава.
    Ако не си се цениш самата, и ако самата не си се сакаш, нема кој :)
     
    На cresa-jagoda, tessie и DeckoSkopje им се допаѓа ова.
  7. Mistery

    Mistery Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    1.626
    procitajtee !!

    NOT TRUE!!!!!!!!!! На мене лично повеќе ми се допаѓа девојка со наочари....А причината - затоа што изгледа SMART :) ;) Така да тргни си ја таа луда идеја од глава...Единствено нешто што можеш да направиш е како што ти кажаа - да најдеш убава рамка...
     
    На 96kiko96 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.816
    Допаѓања:
    38.309
    Пол:
    Женски
    procitajtee !!

    Нема веза, и јас сум за наочари и ќе одам на преглед и нема да ми е срам да ги носам, ми требаат што да правам...а и моите другарки носат,мислам повремено и баш се секси со нив :D И на дечко ми му се допаѓаат женски со наочари.Тоа не треба да ти влијае на самодовербата, додуша има личности што не се посебно убави, ама толку се самоуверени што зрачат со енергија и убавина која неможе да се игнорира...убавината сепак доаѓа од внатре,а и знаеш деа убавината е во очите на оној што гледа, така да немај гајле само избери убави рамки и решено.
     
    На cresa-jagoda и rockstarr2012 им се допаѓа ова.
  9. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    procitajtee !!

    Јас носам наочари скоро 10 години и тоа никогаш не влијаело на мојата самодоверба! :!: Не е точно дека машките не сакаат девојки со наочари,напротив,сите дечковци ми имаат речено дека изгледам многу убаво со наочарите,и не само дечковците,сите,и роднини,другари/ки,колеги/шки.Поранешниот дечко дури и ми се лутеше кога немаше да ги носам наочарите или кога на шала речев дека не сум убава со нив.
    Ако некој дечко те сака,тој ќе те сака и со наочари,па дури и рокчиња да имаш на главата.Затоа престани да мислиш така и потруди се да си ја вратиш изгубената самодоверба! :*
     
    На cresa-jagoda и rockstarr2012 им се допаѓа ова.
  10. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    procitajtee !!

    Јас носам наочари од 7 години....Астигматична сум, потребни ми се. Но нема никаква врска со самодовербата, и со тоа дека машките не сакаат. Имам другарки па и другари што носат наочари и баш се привлечни...
    Некој ги спомна и фиксните протези, и јас имав фиксни и наочари носев па тоа воопшто не ми влијаеше на ништо (иако имаше такви идиоти кои се потсмеваа, и да завршија со по 2/3 заба мањак).
    Така да само напред и ич не се секирај. Ако некој те сака ќе те сака и ќора и саката и секаква :]
     
    На cresa-jagoda, crazylady, Look и 3 други им се допаѓа ова.
  11. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Леле јас си ги обожавам наочарите. Немам потреба да ги носам нон-стоп туку само кога читам книга или сум пред компјутер ама многу често знам да си ги ставам заради мода.
    Едноставно најди си модел кој добро ти стои и ти се допаѓа, нема зошто самодовербата да ги опаѓа поради очила. На денешно време гледаш дека дури и повеќето носат наочари и без диоптер бидејќи се навистина модерни.
    Така да веднаш на шопинг по очила и готово :)
    А ако веќе толку не ги сакаш секогаш имаш опција леки
     
    На cresa-jagoda и rockstarr2012 им се допаѓа ова.
  12. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    :!: :!:
    Каква врска имаат ,,очилата.. со самодовербата не ми е јасно??? ЈАС НОСАМ ОЧИЛА 20 -21 ГОДИНА сабајле кога ке станам прво нив ги ставам дури и да сум ги заборавила со рака се пипкам до слепоочница да проверам дали се тука ! 8) носам очила со фотогреј стакло од секогаш кога ке излезам изгледаат како за сонце
    П.С. еднаш го прашав м.м.дали му пречи што носам очила? знајш што ми рече !?!?! -Јас те зедов заради нив :$ :rofl: со тоа сакаше да кажит дека не му пречат и дека со нив ме сакат исто толку како и безнив ! Само напред имаш подршка од мене да си ја поправиш самодовербата ! :!:
     
    На cresa-jagoda и kikkki им се допаѓа ова.
  13. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Другарка ми толку многу не сакаше да ги носи наочарите, а имаше диоптер -3.5 па јас и бев толкувач кога ке излезевме. Ако некој ја поздравеше од далеку, морав веднаш да кажам кој е за да одговори или не. Девојката се сопнуваше по улиците ама наочари - никако!
    Не се замарајте, на кој му треба нека си носи. Незнам какви да сте, младоста ве краси.
     
    На BlackXSs му/ѝ се допаѓа ова.
  14. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    прва грешка е што мислиш дека е комплекс..
    нема везе стварно..
    има наочари со многу убави рамки и интересни форми немора да купуваш од бабински некои..
    ако толку ти смета пробај со леки но ништо не ти е за сигурно..
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас носам 2 години и нешто. И вие сте луди ако тоа ви ствара комплекс! Луѓето денес носат наочари чисто од мода и без диоптер! Поминаа времињата кога тие што носеа наочари беа гикови, бубачи, исмејувани итн. Ич да не ти е гајле! И под ниедна точка разно да не ги баталуваш ќе си направиш полошо! Плус, ние што носиме наочари изгледаме посериозни и интелигентни :wasntme: :P Јас лично повеќе си се сакам со наочари него без нив!
     
    На cresa-jagoda, tessie, dolly.doll и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    како може да ти намали самодоверба наочари...јас носев порано и тоа си најдов добар модел и ми беа баш екстра...малку ми сметаше тоа зимно време кога ке влезеш од надвор во кафич замаглување на стакло ама јас си се зезав чекајте луге шофершајмите да си ги избришам...ми беа мн од корист сега веке немам потреба од нив...мада признавам дека една вечер малку поднапиена намерно ги скршив ама тоа ддека имав друштво во глава...фала Богу сега и немам потреба од наочари...ама баш ми е секси добра наочара на глава...па затоа сега надокнадувам на овие за сонце хихих
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Mене баш ми се посимпатични и посекси девојки со очила :)
    и како што пишаа погоре,некои намерно ги носат заради мода :!:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    леле немој така па баш очилата се секси, направи ги да бидат во твоја корист, да бидеш попривлечна и секси, очилата немаат веза со убавината.

    еве јас со години носам па никогаш не ми ни паднало на памет дека сум поубава без очила. некогаш ги вадам од чалам де ама кога ќе ме здоболи глава се потсетвувам зошто ги носам постојано лол. уживај си и не се замарај посекси се очилата...
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.843
    Пол:
    Женски
    Јас носам очила скоро 3 години, воглавно ги носам за читање и за пред компјутер потребни ми се, а понекогаш и за излегување во кафич (за мода) :geek: Не да ми се намалува самодовербата туку ми се зголемува, и се чувствувам по ѕеxу :P и на дечко ми многу му се допаѓам со очила. Поздрав :*
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Leala

    Leala Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    12
    Да ти кажам искрено посекси е девојка со очила ,па макар и момче.Знаеш така се чуствуваш затоа што така самата си имаш зацртано во главата .Но пробај почни посексапилно да се чуствуваш и ке видиш дали не сакаат ;) ;) :D
     
    На cresa-jagoda и КикиМаус им се допаѓа ова.