1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Намалена самодоверба поради носење очила

Дискусија во 'Сингл' започната од rockstarr2012, 24 септември 2011.

  1. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Никогаш не сум ги обожавала наочарите. Носев порано да, но немав ниска самодоверба поради тоа. Мене ми сметаше тоа што видното поле ми беше ограничено, и бев приморана да гледам преку правоаголници. И баш поради тоа не ги носев. Е од кога земав леќи се препородив мислам. Се изнагледав убавини околу мене.
     
  2. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Девојки изгледа треба да носам наочари. Навистина имам мала самодоверба за ова. Мислам дека ќе ме исмејаваат или слично. Знам дека е побитно здравјето ама навистина не де чувствам добро, а знам дека треба да носам;(
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Зошто не пробаш со контактни леќи? И многу поубаво се гледа со нив :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Од денешна перспектива ќе ти кажам ич да не ти чуе кој што ќе рече.
    Еве скоро 2 години носам очила, а требаше уште порано да почнам, ама и јас како тебе без самодоверба, се мачев дури 2-3 години без очила, успешно го сокривав проблемот кој ме мачеше... Колку сум била само глупава ќе се замарам со околината што ќе речела. И онака секогаш ќе има некој што ќе збори за било што.
    Си одбрав убав оквир со кој дури сега си се допаѓам повеќе со очила отколку без нив и немаше никакви негативни коментари.
     
    На Alisa22, candy.cane, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Heartagram

    Heartagram Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    8.779
    Пол:
    Машки
    Очилата се класика, нормално тој/таа што има потреба да носи...а за намалена самодоверба,исмејување - ич да не се замарате или да си биете комплекси.На таквите кои би се исмејувале им треба диоптер на друго место.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    Иста бев и јас. Ама приоритет треба да ти биде твоето здравје, а не коментарите од други искомплексирани суштества. Затоа малце жал ми паѓа кога ќе видам дека сѐ уште има луѓе што се чувствуваат несигурно поради ова.
    Откако си најдов убав оквир не ги извадив од мене, веднаш добив комплименти дека супер ми стојат. Сега гледам многу девојки носат од тие ,,мачкести" очила и преубави ми се, сакам и такви да си купам.:D
    Разгледај убаво што ти стои на лицето и гарантирам дека со вистинскиот избор ќе изгледаш убаво и ќе се чувствуваш пријатно во своја кожа, а и ќе си го поправиш видот. За брзо време ќе се навикнеш и ќе забораваш дека воопшто ги носиш.
     
    На candy.cane, Rama, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ангелче мило:hug:
    Те молам немој да се замараш со околината,нема никој да те исмејува,не е како порано,сега буквално секој втор носи наочари,некои и поради мода без диоптер....
    Јас сум олд скул,во мое време ретко кој носеше наочари,е мене ме исмејуваа и не носев со години,и слободно ќе речам дека сум била будала што им подлегнав на глупавите исмејувања и со тоа додатно си го оштетив видот....од пред два месеци носам наочари после толку години и во јавност и секаде8)
    Ако треба да носиш-ќе си носиш,секако ќе бидеш убава,а грдите коментари игнорирај ги и толку(fingers)
     
    На candy.cane и angelche16 им се допаѓа ова.
  8. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    Јас те разбирам многу добро, претпоставувам дека си доста млада затоа вака се чувствуваш. И јас истото го мислев кога на 18 години требаше да почнам да носам наочари и не се гледав себе си убава со истите и првата година многу ретко ги ставав не ради околината туку ради тоа што не си се допаѓав така, ама затоа си направив проблем, уште повеќе ми се зголеми диоптерот.
    И ден денес поубава се гледам со леќи но се поретко ги носам, речиси и воопшто оти наочарите како составен дел од имиџот ги прифатив. Па некој носи за мода, а ти мораш за здравје. И најважното верувај на никој не му е гајле дали ти си со наочари или не, луѓето пак исто ќе те гледаат. За почеток можеш да си комбинираш наочари и леќи за да ти биде полесно на душичката.
     
    На Peperutce1115, angelche16 и Rama им се допаѓа ова.
  9. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Многу би благодарам на сите за одговорите, се повеќе и повеќе ме охрабривте. Еве кај и да е неделава ќе отидам на очно, знам дека имам диоптер, ќе ме прегледаат и ќе ми дадат. Многу ви благодарам на сите! :hug:
    @Seline инаку да, средно сум 2 ра година.
     
    На Seline и Rama им се допаѓа ова.
  10. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Доколку имаш мал диоптер, најверојатно ќе треба да ги носиш понекогаш (за учење, пред лаптоп..) ама и да треба редовно да ги носиш не се замарај. Јас пред месец дена почнав да носам ама само за учење. Како што рекоа, ќе најдеш оквир што ќе ти одговара и без гајле !:*
     
    На Кавалер и angelche16 им се допаѓа ова.
  11. Kum38

    Kum38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Наочари јасно ја кажуваат дијагнозата Е..Е МИ СЕ ПА НЕ ВИДАМ
     
  12. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Шо сакаш да кажеш со ова?:?:
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kum38

    Kum38 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Дека наочарите се секси