1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Намалена самодоверба поради носење очила

Дискусија во 'Сингл' започната од rockstarr2012, 24 септември 2011.

  1. DeckoSkopje

    DeckoSkopje Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    истото го мислам и јас, но за девојчињата, дека не сакаат машки со наочари , бидејќи носам и јас очила , па поради тоа ставив и леќи , но нема врска , од тоа што сме разочарани па си правиме некој Бајрам на мозокот :Р
     
  2. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    И јас носам наочари ама воопшто не се чувствувам така, тоа според мене е на психичка база...психата многу повеќе влијае на се јас би ви посакала само да ја зголемите вашата самодоверба и се ќе биде подобро имајте верба во себе...и надминете го тоа чувство...
     
    На DeckoSkopje му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bunny05

    Bunny05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    124
    Нема зошто да се чувствуваш помалку привлечна поради тоа што носиш очила.Еве јас веќе 2 години носам очила повремено,ги носам само во школо и кога гледам телевизија па дечко ми од кога ме виде со нив стално ме тера да ги носам по привлечна сум му била така :D Како што ти кажаа и другите форумџики избери некои интересни очила и немаш гајле.
     
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакав да носам наочари, многу секси ми изгледаа :$
    Ви текнува ли на ликов
    [​IMG]
    Од Ун пасо аделанте
    [​IMG]
    Колку само ја подмалдувааат очилата.
    Директорката секогаш носеше убави очила, се заљубив во едни црвени што ги носеше и бев решена да си купам такви ( иако нема потреба да носам очила :lol: )
     
    На srcekrsacka, anneyy и Saraa им се допаѓа ова.
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Дечки дајте не се занесувајте, немале самодоверба, пих.
    Јас носам за читање па тогаш веднаш се чувствувам посекси, а да не зборам како можат да послужат во сексуални игри.
    Му влегувате во кола и онака инспекторски го гледате и му викате дечко зошто не носиш појас (или не знам што), сакаш да ги налутиш органите на власта :devil: и онака криво го гледаш низ очилата, ма има да се попали инстантно ко оганче од суви дрвца што гори.

    А да не зборам машките колку поинтелигентно делуваат од старт кога носат очила, помистично некако.

    Моја препорака, ич не се замарајте и уживајте, баш сте супер со нив. ( Се разбира доколку се убави очилата де :D )
     
    На tessie, Springy, Gea и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ја ме ја и мене :)
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    РЕдовно ги носам, само за спиење ги вадам и неможам да замислам ниту до WC да отидам без нив, мислам дека ќе паднам или ќе се удрам во ѕидот :D
    Пак ќе кажам, порано да, смешно било да носиш наочари затоа што порано беа грди со дебели рамки такозвани тегли. :) А сега не гледам зошто некој би се срамел, па и повеќе не има што сме си ќорички, поради компјутерите. :)
     
    На ljubam, Aleks96, imelda и 11 други им се допаѓа ова.
  7. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се согласувам со Сеси :!:
    Офи, преубаво ти стојат очилата, посебно си ми слатка на последната слика.

    Отсекогаш многу убаво и педантно ми изгледале девојките од рекламите за некој фармацевтски или козметички производ кои носат очила.
    Најбитно е само да се избере убава рамка за очила што му прилега на обликот на лицето.
     
  8. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека голем дел од оние кои носат наочари некако се похаризматични....
     
  9. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    И јас имам сличен проблем,носам очила и покрај тоа што сите ми велат дека изгледам многу секси и харизматична некако неможам да се навикнам на нив имам чувство дека кога носам спортска облека па воопшто не одговараат како штребер се осеќам.Избегнувам да ги носам а мислам дека повеќе комплименти во животот не сум слушнала добро е барем сега сфатив дека не сум сугестибилна :lol: и дека имам свој став што во овој случај не е на моја страна зошто морам да ги носам.Незнам како да се убедам самата себе и во случај да ме чита некој што ме познава нема да поверува во мојата несамодоверба ама ноубади ис перфект ...дури и нај самоуверените се колебливи ама психа то је то,но еве признавам многу ме охрабруваат коментарите,алал да ви е феминки најдобри сте и најискрени,признавам
     
  10. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Носам очила веќе пет години и воопшто не ми претставуваат некаков комплекс.Напротив,се чувствувам многу самоуверено и интелигентно со нив.Во последно некако ми здосадија,па изгледа ќе ставам некој период леќи.
    Нема потреба да си ставате комплекси за нешто што нема ни најмала потреба од тоа,Денеска баш се модерни очилата.
    Одберете си очила какви што ви одговараат според лицето и уживајте. 8)
     
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    88.596
    Пол:
    Женски
    Носам очила од 7 години, значи 15,16 години. Кога почнав да носма во моето училиште никој не носеше, па често бев мета за подбив. Бев крастава жаба со тегли. Во прва средно ставив леќи, за прва на факултет да си се вратам на очилата. Секој дечко што ме видел со очила ми рекол дека сум поубава со нив т.е сите од моја околина повеќе ме сакаат со нив. Имав и јас безброј комплекси кои веќе ги нема. Рамки не сум сменила многу, затоа што се приврзував за нив и не верував дека наредните ќе ми стојат подобро. Сега купив црвенкасти ама искрено мислам дека црните подобри ми беа.
    Те ме и мене.
    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    • S7303450.JPG
      S7303450.JPG
      Големина на фајлот:
      180,9 KB
      Прегледи:
      665
    На tessie, Lovy1, koritsaki и 10 други им се допаѓа ова.
  12. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Ја имам вроден страбизам, значи носам наочари од кога имам 2 години, затоа што тогаш се формира видот. Немав никаков проблем. До ден денес ги носам и не ми пречат ни мене ни на луѓето од мојата околина. Не си набивај комплекси за решлив проблем. ;)
     
  13. Mimche.B

    Mimche.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    13

    Марама..преубаво ти стојат очилата..и јас носам од мала..немој да имаш комплекси..
    исто така можеш да пробаш со црни рамки..ама пластични модерни се сега! Поздрав :D
     
  14. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Јас треба да носам очила,и почнав,но поради некој сплет на околности прекинав да ги носам. Ама не само поради тие околности туку едноставно не ги чувствував како дел од мене, никако не можев и уште не можам да ги прифатам.И не е до намалена самодоверба,туку ..одбивност,ми сметаат кога ги имам ставено и никако не можам да го надминам тоа...

    :geek: :shake:
     
  15. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Носењето очила воопшто не треба да претставува комплекс. Мене очилата ми се совршен аксесоар. Јас сум решена да почнам да носам очила за гледање. Од учењето, некогаш чувствувам замор.
    Бар денес, има најразлични видови на рамки, бои и облици на истите.
    Баш даваат фенси изглед.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Нели се преубави ???? :)
     
    На rossonerka и crazylady им се допаѓа ова.
  16. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Носење очила е посекси ..... :emo:
     
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Носењето очила не може и не треба да претставува комплекс поради фактот што сега очила се носат и за помодарство нели? Јас лиќно носам очила поради намален вид и доопшто не ми смета ни мене ни на луѓето околу мене,барем така сметам, зашто добивам позитивни коментари секогаш кога ги носам (а ретко ги носам). Се што е помош за нашето здравје не треба да биде срамно или скришно,сепак тоа е нешто без кое некој не може да живее,и нешто за кое на некој му е најпотребно а не може да дозволи да го има.
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во неколку наврати спомнав дека носам очила.
    Носам очила од лани од октомври. На левото око диоптерот ми е 0,50, а на десното око 0,75.
    Воопшто не ми пречат, ги вадам само за спиење. Само што некогаш од ладното ми се замаглуваат, и тоа ме нервира. Едно време сакав да си земам леќи, ама се предомислив..
    Кога прв пат отидов во продавница за очила, се мислев 45 минути кои да ги купам, ве врткав се трткав, и на крај одбрав. :rofl:
    Иначе вакви се од прилика..
    [​IMG]
     
  19. vesna007

    vesna007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    И јас носам наочари. Немам намера да ставам леќи, освен ако треба некогаш за да сменам боја на очи за финта.

    Бидејки многу сакам да носам накит, злато, сребро, бело злато, имам два пара едни со сребрена, една со кафено златестка рамка.

    Со наочари треба да ти се зголеми самодовербата, бидејки тие додаваат плус во интелигентниот изглед. Да не се лажеме, сите сакаат да се мисли за нив дека се паметни :)

    Мој предлог за секој кој треба да носи наочари: Тргнете во потрага со некој кој не е многу одлучен, но знае што е убаво. Така ем ке одберете супер наочари, ем нема да купите во првата оптика во која ке влезете туку ќе може да истражите во морето на преубави рамки која е таа совршена за вашиот лик.
     
  20. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    На srcekrsacka, crazylady, marama и 1 друга личност им се допаѓа ова.