1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Намалена самодоверба поради носење очила

Дискусија во 'Сингл' започната од rockstarr2012, 24 септември 2011.

  1. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Јас носам наочари од 7 години, а сега имам 17, значи 10 години.Не сум имала никаков проблем или нешто во врска со тоа, тие се како дел од мене и навикната сум, исто се навикнати и оние кои ме познаваат. Имам многу пати размислувано за леќи,чисто за промена, ама толку многу ми е страв да ставам нешто такво во окото и страшно ми е језиво што од самата помисла веднаш си се враќам на наочарките... :D
     
  2. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    За тие што се жалите дека ви се замаглува стаклото кога правите промена топло-ладно- следниот пат одберете стакла хмц или супрема. Доволно е на оптичарот да му кажете дека сакате стакла што не се замаглуваат
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Носев очила од 1 година континуирано се‘ до мојата 15та, кога поради проблемот на намалена самодоверба престанав да ги носам. Среќа не ми се неопходни, носев очила за блиску од други причина, не поради оштетен вид.
     
  4. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Носев наочари цели 10 години и тоа од 6 год до мојта 16 година и никогаш не сум имала намалена самодоверба поради тоа , со носењето наочари можете само да си помогнете ,а не да си одмогнете :)
     
  5. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.228
    Пол:
    Женски
    Носам очила за далеку од 16 години, значи цели 17 години. Никогаш, ама НИКОГАШ не сум имала намалена самодоверба заради тоа. Напротив имам неколку рамки, кои си ги менувам според облеката. Носам и леки, но на работа бидејки работам на компјутер а и полесно да ми е за одржување си носам стрикно очила. Моментално ми се овие од MaxMara
     
    На tessie и crazylady им се допаѓа ова.
  6. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Everybody loves naughty secretary glasses! Такада,нема зашто да ви се намалуе самодовербата. Тесно кошулче,сако,миниќ и гласно кажете му:worried:AY MY NAME,BITCH!
     
    На srcekrsacka, spellbound, anneyy и 3 други им се допаѓа ова.
  7. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Како бе така мислите? Јас мислам без разлика дали си машко или женско, ако ги имаш соодветните очила можеш перфектно да изгледаш. Нема место за намалена самодоверба.
    Еве на пример, зошто Влатко Лозаноски би имал причина за намалена самодоверба кога совршено изгледа, дури и подобар е со нив отколку без нив?!?
    [​IMG]
    [​IMG]

    Мене баш привлечно ми изгледаат машки со очила...Не знам инаку ...можеби сум изрод-девојче :lol:

    :?:
     
    На Ammy.Lee и crazylady им се допаѓа ова.
  8. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Јас носам наочари од 7 години, имам голем диоптер па морам да ги носам секогаш.
    Имав големи комплекси заради нив и се`уште имам,но сепак не можам да се замислам без очила, затоа што се дел од мене, навикната сум.
    Сите ми викаат дека сум поубава со наочари и дека не можат да ме замислат без нив, никогаш не сум носела леќи.
    Овие што ги носам сега ми се многу погодни за ништо не би ги сменила. :)
    Кога се сликам морам со очила да се сликам, бидејќи без нив замижана на сликите излегувам. ;)


    Машките со очила се посекси според мене. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MysteriousG

    MysteriousG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    28
    Немате потреба од намалена самодоверба мене сите ми изгледаат по секси со очила ...
     
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Порано, барем додека бев основно, носењето очила навистина можеше да ја разниша самодовербата затоа што беа синоним за бубалица. На децата што носеа, обично им се лепеа етикети и погрдни прекари и навистина ги разбирав.
    Ама сега е многу поинаку. Очилата повеќе се носат за мода отколку од потреба. Единствено треба да го навикнете новиот изглед во огледало.
     
    На Star19 и crazylady им се допаѓа ова.
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Бекамчо, посекси е со очила. :inlove: :inlove: :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Гледам и не верувам дека и денешно време се дискутира на оваа тема. :tmi:
    Порано, навистина, кој требаше да носи наочари или протеза за заби, се срамеше, беше како табу тема, како којзнае што да е.... :tmi:
    А, се работи за здравјето!!!!
    Очила, како очила, ако знаеш да одбереш модел по твоја мерка-можат да ти стојат многу секси! 8)
    А, за другите....Кој те сака, или ти е пријател, ќе те сака таков каков што си!!! Нема да му пречи ништо кај тебе! Нема да те исмејува, да те зафркава! ;)
     
  13. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Дур се нафатив да ги носам ми се зголеми диоптерот :tmi: Денес отидов да ми направат нови стакла.
    Браво за мене |(
     
  14. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Посекси е со наочари , без разлика дали било момче или девојка
     
  15. s.w-e.e-t.y

    s.w-e.e-t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    432
    Лелее и јас сум иста, со намалена самодоверба и некогаш самата себе не се сакам поради тоа -.- но кога не мислам на очилата и дури понекогаш заборавам дека ги носам, се чувствувам баш онака секси! А ме интересира дали вие што морате (мислам онака со голем диоптер како мојот, кој сеуште расте поради мојот сега грешен диоптер -.-) да носите очила ги носите за излегување?
     
  16. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    Мене драстично ми се зголеми самодовербата откако почнав да носам очила и тоа диоптреров ми е мал -0,75. Не носи тегли бре човече... Земи си наочари со добра рамка и соодветен облик за твојата форма на лице. 8) Сега барем наочариве станаа хит плус увек постои оција леќа :lol:
     
    На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
  17. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    Ич немој да се секирате и да ја губите довербата,има многу машки сто сакааат девојки со наочари...јас носев 10 год.наочари сеа поминав на леки само за промена,наочари носам само по дома,сеа ке си купам некои убави и ке си ги носам и на фах :D
     
  18. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Зошто да губите самодоверба ?? Па тоа е секси бре !! :) Јас колку што знам машките се палат на девојки со очила. Уживајте таму ајде и мислете си дека дури имате предност пред тие што не носиме очила! ;)
     
  19. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Ме натажи ова.. :(

    Немај гајле, ако толку мислиш дека ти сметаат пробај со контактни леќи, или пак како што кажа Aнон, со добри очила т.е. со очила со добри рамки ќе изгледаш и подобро отколку без нив. Не губи надеж уште помалце самодоверба. :*
     
  20. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    И да треба не би носела очила не сакам да ми се смеат како што и се смееа на другарка ми од училиште ја навредуваа со секакви зборови дури и кажаа дека има 4 очи.