1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Намалена самодоверба поради носење очила

Дискусија во 'Сингл' започната од rockstarr2012, 24 септември 2011.

  1. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Намалена самодоверба? Ма јок!

    Цел живот имав одличен вид и бев убедена дека никогаш нема да морам да носам наочари се додека компјутеров и работата не помешаа прсти во моите замисли. Веќе неколку месеци носам наочари и скоро да сум заљубена во нив и така се приврзав за нив, што дури ми станаа дел од имиџот (исто како и со наочарите за сонце). Дури на моменти повеќе си се допаѓам со наочари отколку без. Ми рекоа да ги носам кога работам на компјутер или навечер за возење, ама јас ги форсирам постојано, едноставно фино ми е, а да не зборам дека сите многу поубаво ги гледам и ја намалувам можноста за брчки околу очите од многу напрегање при гледање и зумирање.

    Само права форма на рамките според лицето, мал осмех и на секој може да му стојат добро :geek: :)
     
    На crazylady и Doozy им се допаѓа ова.
  2. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    На различни возрасти различно се третираат.
    Јас почнав да носам во 8-мо одд. и ме сметаа за geek.
    Потоа, на факс веќе на никој не му беше гајле дали носиш или не наочари....
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    и јас како Марама носам очила од 7 години-иако сакав да си ставам леки, ама еден од офталмолозите кај кои бев на преглед ме посоветува да не го правам тоа, оти како што ми бегаат очите на страна, ке бидам ко Кинескиња :D
    а не можам без нив, дури и да решам да се оперирам пак ке морам да носам оти такви ми се болестите на очите(астигматизам и страбизам)
    и ако како помала ги вадев за да не ме запознаат нови личности со очила, но сега веке не-како што ми кажа една личност дека со овие очила сум како професорица :rofl:
    не гледам ништо срамно во носењето очила :)
     
  4. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Искрено, не ми се допаѓа како изгледам со очила. Сериозно изгледам а воопшто не сум таква. :D
    Ги носам со себе на факултет, ми требаат за предавања. После тоа ги носам само ако ме мрзи да ги ставам во ташна (до толку сум мрзлива) или ако се брзам. Сум добила комплименти и се тоа, ама сепак си продолжувам така.
     
  5. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    Јас носам наочари од 7 години,на почетокот ми беше страм да ги носам оти бев малечка....после тоа се навикнав и си стаив во глава дека без нив неможам и нон стоп си ги носев,единствено не се сликав со нив оти не си се свигав како изгледам на слики..пред две години си земав и леки и нови наочари ..едно време ги носев само леките а сеа па само наочарите и се осекам мн убаво со нив,баш напротив,самободевраба ми е зголемена кога носам наочари и станав зависна о нив,ако не се тие за вид оние за сонце :)
     
  6. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Јас очила не носам, а и да носам не би имала помала самодоверба.
    Никогаш, ама баш никогаш немојте да имате намалена самодоверба заради очилата. Според мене, а според повеќето луѓето кои носат очила изгледаат попаметни. Еве пример: имам сокласник кој носе очила и уште во прва година, првите средношколски денови сите останати сокласници мислевме дека тој е еден многу паметен ученик, бубалица со сите петки, затоа што така изгледаше со очилата. За жал не испадна така, ама не е важно. Важно е дека ние сите мислевме дека е тој многу паметен и начитан дечко.
    Затоа никогаш не се срамете од очилата, одберете си некои убави, ем ќе изгледате модерно, ем паметно.
     
  7. TPBIBA

    TPBIBA Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Јас носам наочари 4/5 години и спротивно од тебе мојата самодоверба а многу поголема отколку без наочари.На почетокот и јас бев како тебе ама сите ми викат дека сум поубава со наочари
     
  8. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Никако.баш делува посимпатично :)
     
  9. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Како помала не сакав да ги носам, моите ми ги купуваа и ги мразев. А сега ги обожавам, неможам да се замислам без очила (остај што сум слепец).
    Ако ги изберете правите рамки на очила што му одговараат на вашето лице ќе имате само дополнителен аксесоар кој може да ве плус разубави. Носам со темно црвени рамки, а имам црвена коса, со некое светло црвено карминче стварно убаво изгледа. И плус, ми ја прикрива коската кај носот која во профил си штрчи. Си ги сакам наочаркиве :)
     
  10. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    немам намалена самодоверба воопшто. ги носам од 3 одд и тоа нон стоп. едноставно неможам без нив. :) имам сменето многу оквири и сите убаво ми стојат. пред 1 год си купив и леки и нив си ги носам за излегување најчесто а наочарите останатиот дел од времето :)
     
  11. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
  12. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    Не дека ми е намалена самодовербата,али не сакам да ги носам во јавност ги носам само дома.
    На работа нема шанси нееее,едноставно не си се допаѓам со очилата, :!: бајдавеј треба редовно да ги носам
     
  13. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Не ми е намалена самодовербата, али сепак глупо ми е да ги носам наочариве надвор не дека лошо ми стојат, туку крива ми е рамката,а и само едното стакло ми е со диоптер, така да со другото око си гледам најнормално и може и поради тоа не ги носам надвор очилата :)
     
  14. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Де бре луѓе!
    Јас носам очила скоро 11 години, значи, од својата седма година.
    Можеби немам некој комплекс поради тоа дека од малечка ги носам, ама у секој случај, ниту еднаш до сега не ми била намалена самодовербата поради очилата. Не знам што се толку страшни? :?:
    Каков впечаток, уствари мислите дека им оставате на момчињата/другите околу вас?
    Демек, носи очила и е бубалка, или носи очила и е слепа, или носи очила и грда е?
    НЕ.
    Искрено да ви кажам, никој не ви ги ни забележува очилата. :shake:
    Ми се има случено многу луѓе, дури по прилично долг период дружење да забележат дека носам очила.

    Ако толку ви сметаат, имате контактни леќи. Не е срамота, ниту којзнае колкава работа ако носите очила е*аго!
     
    На tessie, pamelche и crazylady им се допаѓа ова.
  15. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Јас неносам наочари имам добар вид меќутоа не можам да разберам зошто намалена самодоверба?
    Мене ми се по слатки луќево со наочари еве на пр.братучетка ми таа отсекогаш носи наочари и секогаш имаше расправија кога требаше да ги носи во град,потоа годините минуваа таа заврши факултет сега работи професорка и понекогаш пак знаеше, да рече леле се чуствувам како поинаква се додека нејзиниот колега сегашен вереник не и рекол дека е многу слатка.Со еден збор тие не треба да се срамат ниту да им се намалува самодовербата,мене ми се баш супер
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Еве јас сум чист пример. Од ништо направив нешто.
    Во почетокот не признавав дека не гледам сјајно, се додека не ме фатија од дома и од седмо одделение како носам очила и тоа јас започнав веднаш од диопетер -1, за далеку ми се. И во почетокот ги носев само за дома постојано за да се навикнам и на училиште,ама кога не пишуваме од табла ги ваѓав. И така зголемив само проблем. Се зголеми на -1,5 и сега чувствувам дека сум како изгубена по улица и почнав да ги носам постојано. И на училиште, на кафе, по пат, секаде. Единствено на некоја прослава и во град за викенд ги ваѓам ама ги носам во чанта :D Сега во последно време дури и многу почнав да се допаѓам самата себеси со очилата, поготово кога косата ми е во пунџа а очилата ми се со тенки рамки и ми ги истакнуваа очите.
    А самодовербата не ми била никогаш намалена. Спротивно баш е зголемена поради можноста да можам да видам се, а не да гледам само во близина, бидејќи колку пати ми се случило по пут да не видам некого.
    Така да тоа не треба да го сметате како маана, туку како доблест,која треба да биде искористена и прифатена. :geek: ;)
     
    На crazylady, gingerchild и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
  17. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Браво девојко ;)
     
    На kitty.lover му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Jaс носам очила откако дознав дека имам проблеми со видот (мислам дека ми се појавија со почеток на пубертет, 3-4 одделение, скоро све тој период ми се за*ба :D па и видот). На почеток носев очила, многу бев мала за леќи а и кога пораснав не се одлучив за леќи затоа што премногу сум плашливка за да се охрабрам да си брцам во окото :$ и затоа решив да се помирам со идејата дека ќе продолжам со очилата.

    Иако јас тука воопшто не гледам проблем. Зошто намалена самодоверба? Барем денес има најразлични модели на рамки за сечиј вкус и ако соодветно ги избереш можеш да изгледаш дури и подобро и попривлечно. Еве моите се килибар боја со метални елементи во златна боја. Ама мене премногу ми се допаѓаат како ми стојат.

    На крајот на краиштата, постојат и такви без рамки околу стаклата, само од страна, па ќе изгледа речиси како и да не носите очила. Мада денес таков проблем не би требало да има. Па секакви рамки ги има...
     
  19. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351


    Се согласувам со тебе, а во врска со леќите сакав да прокоментирам.
    Во последно време ми се узврте дека не сакам веќе очила и барав леќи,но од дома не ми дозволуваат и жал ми е. Но сепак хигиена и големо внимание е потребно.
    Јас кажав, со првата плата ќе си купам едни за проба ако не за нешто друго :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Носам очила од втора година средно школо. На почеток ми беше не тешко туку чудно. Мислев ќе ме зезаат па кога излегував не ги носев, а во школо само на часовите. Со текот на времето сфатив дека тие се составен дел од мене и без нив потешко ми е.Почнав со тоа што си купив впечатлива интересна рамка и полека полека си ја збогатувам колекцијата. Сега ми се совршен аксесорис.
    Има луѓе од мода носат, а немаат потреба. И баш напротив им се зголемува самодовербата.
    Сакам да пробам и леќи некогаш, ама сепак тоа нема да бидам јас. Од друга страна, заради редовното носење дури и диоптерот ми се намали и сега стагнира.
    Овие ми се најнови и откако ги купив само нив ги носам.
     

    Прикачени фајлови:

    На kikkki и crazylady им се допаѓа ова.