1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Намалена самодоверба поради носење очила

Дискусија во 'Сингл' започната од rockstarr2012, 24 септември 2011.

  1. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Не ја губај самодовербата и јас бев така до пред 6 месеца се додека не го запознав дечкото јас носам наочари од 7 години бидејки имам потреба знам како ти е поврати си ја самодовербата не се замарај што ќе зборуват другите ти си го живеј животот за себе а не за другите што би кажале ;)
     
  2. LolyPoP191

    LolyPoP191 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    И јас носам очила веќе неколку месеци.Кога ми ги дадоа да ги носам носев дури и фиксна протеза.Се осеќав грдо и глупаво навистина.Ми ја извадија по некое време фиксната сега сум само со очила.Цело време мислам дека ми стојат преубаво иако понекогаш ми се иде да ги фрлам :@ ми се здосадува од нив али што се мора се мора.Воопшто немој да се нервираш! Некој ако те сака ќе те сака каква што си . А тоа дека момчињаната не сакале девојќи со очила....хммм ... мислам дека не се сите исти па да имаат сите ист вкус хехе..Уживај немој да се нервираш..поздрав :*
     
  3. aleksandra-gates

    aleksandra-gates Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    nema nikakov problem vo toa sto nosis naocari .. ima maski sto poveke sakaat devojki sto nosat naocari :) mislam deka vo sekoj slucaj pozrelite maski poveke cenat dali taa devojka znae da napravi asalen muabet i dali e interesna i zabavna nego li dali taa devojka nosi naocari ili ne :)
     
  4. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Јас носам очила од прво одделение.И се до денес.И сега ќе бидам осмо.Имам едни рамки така малце сивкасти..Неможам да менувам рамки пошо сум приврзана за овие и си мислам дека идните нема да ми стојат добро.Да, самодовербата ми е некогаш намалена.Ме навредуваат,ми се смејат,ми викаат често кога нешто ќе згрешам "ај иди земи си поголем диоптер.." "слепа ли си ти..?"
    Јас не враќам,и потоа цело време ми се вртат навредите во глава.И диоптерот се повеќе и повеќе ми се зголемува.Од -0,5 сега ми е -3,5 ;( Несакам како мајка ми луѓе,таа имала диоптер -13,и морала да прави операција..Едноставно многу ми е лош видот! :( Се би дала за да престанам да носам наочари ама ете..
    Не викам дека луѓето со наочари се грди,ама ај денешниве деца да ги видите,од 14-15 години..секој втор навредува поради наочарите.Неможам ез наочарите,дури и на тренинзи (кошарка) идам со нив,цело време сум буквално со нив,освен кога спијам и кога се бањам.
     
  5. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Па веќе наочариве се и моден тренд. Јас никогаш не ни помислував дека се намалува самодовербата со носење очила. Јас имам проблем со читање, ги менувам често рамките и воопшто не се срамам со тоа.
     
  6. Liana

    Liana Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    И јас носам наочари веќе две години, до сега сум била вљубена во дете кое исто така носи наочари, и тој ми а возвратуваше љубовта, иако околу него имаше девојки кои не носат наочари и беа поубави од мене а сепак го сакаа, но тој не обрнуваше внимание, затоа што тие за него ја имаа улогата на кучка. Тој ја гледаше внатрешноста. Ако мислеш дека е до твоите наочари, не ставај контактни леќи, на нив треба да им се обрнува поголемо внимание отколку на наочарите, пробај со подруг вид на оквир, јас го сменив и моментално носам рејбанки, можеби се големи но мене навистина ми стојат на формата на лицето, ако и тебе ти одговараат пробај и ти со тој вид на оквир. :)
     
  7. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Имам дома два пара рејбан такви црнии :(( и знаете за што ми се?за сликање :D
    си ги земав како демек да ги напраам со диоптер,ама дома кога ќе дојдам сфаќам дека не ми стојат,и ене ми ги,фаќаат прашина.
     
  8. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Ej зошто така ? Да си ги носиш. Баш читав некои статистики деновиве дека на машките повеќе им се допаѓале девојчиња кои носеле очила :!: , а општо луѓето кои носеле очила полесно можеле да се вработат. Што знам можеби само статистики , ама така пишуваше. :)
     
  9. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Носам наочари уште од 5 години, ама имав набиено многу комплекси од мојата околина, единствена бев во основно која што носеше наочари, имав секакви дофрлања од тегла па не знам до која крајност. Во 7 одделение ви фрлив и не ги носев до 4-та година средно, баш периодот кога јас требаше да ги носам и да си го подобрам видот, јас го уништив уште толку.
    Сум имала многу висок диоптер, но до 7 мо оделение сум го симнала и тоа многу, некаде до 1,2... Ама кога отидов во 4 та година, во несвест паднав, 5 (десно), 4(лево), ма и повеќе... Докторката ме искара, уште што не ме истепа.... Моето прво излагање во јавност со наочарите беше уште потрагично, мој "другар" кога ме виде со нив почна да вика: што ти е тоа на очите? Симни го под итно? Леле, што си направила? Како можеш тоа да го носиш? ииии уште многу тешки зборови, мн ми беше мака, мислам дека плачев три дена... Ама ете помина, веќе не се замарам за тоа, тој што ме сака, ме сака и со нив, ме цени по тоа што го носам во мене, а не поради тоа што имам или немам диоптер...

    Само да знаете колку ми е криво поради оваа непромислена постапка, ете сега ќе си ја плаќам цената поради мојата пубертетска и непромислена одлука.... Аххх дете, дете каква грешка си направила, ама лудост младост, немале дечковците да ме сакаат со наочари..... :?: кај ми бил паметот....
    Сега си ги носам нон-стоп, тие се дел од мојот имиџ, не можам да замислам да бидам без нив :)

    Така да девојки не ја правете мојата грешка, немојте подоцна да се каете, поради намалената самодоверба. НЕ ви требаат луѓето кои што се против вашите наочари. ма да мислам дека сега се ретки тие луѓе што мислат дека е грев да носиш наочари.....
     
  10. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Никогаш ама баш никогаш во животот немој да дозволиш било што да ти ја намали самодовербата, ако некој те цени или почитува тоа ќе го прави безразлика дали носиш очила или не затоа узивај си и си немај гајле
     
    На bluegirl7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Сите ние имаме по некоја слаба точка, но несмееме да дозволиме тоа да ни ја намали самодовербата ;)
     
  12. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    И јас носам наочари уште од мала,кога бев трето одделение,па се страмев демек немав самодоверба поради тоа,а всушност сум била глупава што не ги носев,но тоа беше само краток период.Откако почнав да ги носам ми се намали диоптерерот и сега ги носам само кога сум пред компјутер или кога читам нешто.Така да девојки тоа што носите очила не значи дека сте помалку убави или помалце ве ценат поради тоа.Другите што сакаат нека зборуваат.Никој не е совршен,а мосењето на нив и не е некоја мана. :rock: за очилата :D
     
  13. Lady17

    Lady17 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Зошто бе намалена самодоверба? Јас очила почнав да носам од 1 одд и од тогаш си го сватив тоа сериозно. Постојано ги носев и немав никаков проблем. Сега уште си носам и воопшто не се замарам кој што мисли, јас важно убаво си гледам. :)
     
  14. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Додека бев помала и јас сметав дека би ми било непријатно ако некогаш дојдам во ситуација да носам очила, но сега го променив мислењето а исто така знам и многу другарки кои имаат по некој пар наочари без диоптер само колку да ги носат естетски во некои комбинации бидејќи делуваат интересно. Барем денеска технологијата и медицината се напредни ако не наочари можат да се носат леќи, а ако сепак изборот е наочари постојат рамки, модели во најразлични бои со различни интересни детали кои не изгледаат воопшто напдано или неубаво, а да не забораваме дека сепак се работи за здравје :) Затоа без никакви грижи и намалена самодоверба поради наочарите, тие не се ни приближно до клучен фактор за проценување на тоа кој колку би бил привлечен или не :*

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Не ми стојат рејбанки :// некако ми изгледаат полеми а уште па кога ќе ставам диоптер окото ќе ми изгледа многу помало..А помали рамки немаше ..така да ќе си терам со овие сега :D
     
  16. cucii...ii

    cucii...ii Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    12
    ги обожавам моите очила. секогаш ги носам . речиси секогаш хах. имам мали очи кои баш и не ги обожавам и сега очилата ги истакнувам повеќе одколку очите. а што се однесува до леќите , јас и не би ги препорачала на никој. :geek:
     
  17. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Немам потреба да носам очила,ама дефинитивно тие што носат не треба да имаат намалена самодоверба поради нив.
    Мене тоа не ми е во ред.
    Ако нешто треба значи ми е важен дел за моето здравје ќе го носам со гордост без никакви предрасуди.Мене па посимпатично ми делуваат девојки кога ќе видам со очила.
    Баш денес има очила со прекрасни рамки,бои и дезени. 8) 8) 8)
     
  18. offtopic15

    offtopic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    102
    Абре што самите си создавате комплекси.. Јас до пред два месеци се мислев дека имам совршени заби и целата само се смеев и сите ми велеа колку убава насмевка имам.Но сум имала мала аномалија и поради тоа ми ставија протеза за во иднина да не ми создаде проблеми на горната вилица и јас срекна сум што ја носам ..и другите баш тоа и ми завидуваат и дури машките го сметаат тоа за секси .А вие за наочари сте се замрале.Па ако се типски наочарите може девојка да изгледа многу секси познавам многу девојки кои носат наочари а имат стаус на убава девојка :P
     
  19. rosebush

    rosebush Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    886
    Вистинската убавина доаѓа одвнатре,вашето однесување,самодоверба,вашата насмевка.
    Ако делувате среќно,позитивно,ќе изгледате убаво,што тука можат очилата да променат?
    Јас не носам очила,но и кога би носела,не би се грижела премногу за тоа :)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Јас баш се осекам супер коа си ги носам моите наочарчиња.Нема зошто да ја губам самодовербата кога ги носам,супер ми стојат а и кога ги носам понекогаш и ги заборавам дека се на мене.Одбериси некоја добра рамка за очила и уживај не си ни прва ни посдледна со очила
     

    Прикачени фајлови: