1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Намалување на домашна пензија поради примање на странска

Дискусија во 'Правни совети' започната од violeta88, 16 ноември 2012.

 1. violeta88

  violeta88 Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Mojot dedo ostvari pravo na stranska starosna penzija e sega problemot e toa sto oktkako ja primi prvata stranska penzija makedonskata penzija mu ja namalia onolku kolku sto mu iznesuva stranskata...
  Prasanjeto e dali zakosnki penziskiot fond ima pravo da go izvrsi toa namaluvanje na domasnata penzija?
   
 2. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Namalena starosna penzija zaradi primanje na stranska?

  Незнам дали е исто, ама и дедо ми прима странска пензија и знам дека уствари банката кај шо му стасува пензијата си задржува неколку проценти месечно од пензијата. И знам отиде да праша ама му рекле така е според закон. Незнам дали е кај тебе истиот случај.
   
 3. violeta88

  violeta88 Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Namalena starosna penzija zaradi primanje na stranska?

  Ne ne kamo sreka da bese procent... ova od penzisko mu skratija bash tolku kolku sto mu iznesuva stranskata.
   
 4. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  325
  Namalena starosna penzija zaradi primanje na stranska?

  Да има право, бидејќи пензијата ја добил врз основа на работниот стаж остварен во РМ и врз основа на работниот стаж во странство, овие прашања се решаваат преку склучување на договори меѓу Рм и другите земји.
   
 5. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  551
  Допаѓања:
  447
  Пол:
  Женски
  И јас имам слушнато дека на некои луѓе кои примаат австралиска пензија им скратија од македонската, а на останатите не, но има и луѓе кои освен македонската и австралиската примаат и словенска (3 пензии), а не им е скратена ни македонската. :o