1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наплата на долг од наследниците на покојникот

Дискусија во 'Правни совети' започната од MellFea, 16 јули 2020.

  1. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Има начин легално да се избегне плаќањето на долговите на оставителот од страна на наследникот, исто има начин легално доверителот да наплати долг од наследникот, а тој долг веќе претходно бил вратен од оставителот на доверителот, или е фиктивен долг, само треба да ви се погоди адвокатот да е специјалист по граѓанско право, дури тоа може да се заврши вонсудски и тоа во согласност со законот.
    Затоа велам македонските закони треба да претрпат сериозна ревизија имаат многу недоречености и нелогичности народски кажано многу дупки :)
     
  2. Ladyinblackkk

    Ladyinblackkk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам едно малку по комплексно прашање, доколку некој е запознаен ќе ве молам за одговор. На кратко значи мајка ми почина пред скоро време, има долгови на нејзино име (кредит во банка) и фирма со милионски долг спрема ујп, фирми итн. Татко ми е жив, јас сум полнолетна брат ми е малолетен. Прашањето ми е дали долгот од фирамата го наследуваме ние(за лично нејзиниот знам дека е на наш терет), до каде може да се оди за наплата на долгот, дали може повеќе од 30% од плата да му се одбива на татко ми?. Инаку мајка ми и татко ми немаат имот на ниво име.
     
  3. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.138
    Пол:
    Женски
    И јас имам слично прашање како членката погоре. Дали децата наследуваат долг од родители? (банка, брзи кредити)
    Прочитав различни мислења по интернет па ме заинтересира ако некој имал слично искуство. И како се распределува долгот ако се повеќе полнолетни деца?
     
  4. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Да доколку се прифатат за наследници односно делот што им следува согласно закон, одговараат и ги отплаќаат долговите на оставителот солидарно сразмерно на делот што го наследиле.
    Вака најопшто да објаснам, ако ве интересира нешто конкретно пишете ми порака.
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Ова е во случај на наследство,а ако го добијат наследството како поклон исто е или неможе да им се одземе?
     
  6. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Ако направат договор за дар или договор за доживотна издршка во тој случај не ги наследуваат обврските на родителот.
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.