1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напредување во висина и тежина (од 0-1 год.)

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 17 септември 2011.

  1. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.187
    Пол:
    Женски
    Јас не може повеќе да се согласувам со тебе но навистина не сум паметна што да правам навечер. Преку ден е очигледно дека јаде поретко но со ноќниве плачења не знам што да правам. Она дури и не отвара очи само се вртка лево десно бара да стави нешто во уста и така се замолчува. И јас радо би спиела цела вечер ама не знам како да го изведам тоа. Јас не се секирам дека е гладна пошто знам дека не е ама стварно не сум паметна што да направам. А не сум од оние што викаат ако е буцко бебе е, се согласувам дека и кај нив треба да се има мерка.
     
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.410
    Пол:
    Женски
    А да и даваш цуцла навечер наместо града?
     
  3. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.187
    Пол:
    Женски
    Се жалев по темиве, не сака да чуе. Пробав од сите видови лажливки цуцли ама моево дете изглеа инаетчиче од мало!
     
  4. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Божица пробај со чајчиња навечер. Тие најмалку штета ќе и направат на малечката. Ќе плаче 3-4-5 па и 6 ноќи, ама на крај ќе се навикне. Тоа ќе значи непроспиени ноќи за тебе и сопругот, ама мислам дека е исплатливо. После тоа ќе почне да си јаде нормално преку ден, а навечер помалку да се буди.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Биди упорна со лашливките. Ама баш упорна.Постојано и ја буткај цуцлата во уста. Ќе ја засака еден ден :lol:
     
  6. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Се родивме 3350 тежина и 50 см, од болница излеговме со 3170, на два месеци и четири дена имавме 5430 тежина и 58 см. Мислам дека до 6 месеци треба да е дуплирана тежината, а на година да е 3 пати повеке од родилната.
     
    На Bozica1980 и Annath им се допаѓа ова.
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Денес бевме на контрола на малата
    се роди со 3430 гр а од болница излееговме 3170 :)

    Денес месец и една недела бебето е тешко 4420 гр . И сме само на мајЧино млеко :)
     
    На Bozica1980 и Annath им се допаѓа ова.
  8. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    осум месеци скоро 8.450 со 70 должина ;)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.187
    Пол:
    Женски
    Денешно тазе мерење, 6ипол месеци 70см и 10кг
     
  10. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    1 год.има 78цм и 12,600гр дали тоа е многу за неа.ми кажаа дека е над нормалата за година дена а се роди 4.240гр
     
  11. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    ја меревме керками на полни два месеца и тешка беше 4970 гр. од последното мерење пред 3 недели имаше 600 грама каЧено ..
    :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Ние сега имаме годинка и два месеци и тежиме приближно 9 кг. Ситничка ми е, а вака има за штипење :lol: Малку се 9? Ај кажете ми вашите?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не се малку 9кг. ама зависи и колку е родена. Син ми на годината имаше 8600г (требаше да има мин. 8300 - родилната тежина се триплира на година), а сега на 10 дена пред полни 15 месеци има 9500г. Нецел кг е поправен за два и пол месеци, што лично сметам дека не е малку со оглед на тоа дека е многу активен, неуморен и да го оставиш, цел ден ќе трча наваму натаму, ќе заборави да јаде. Најважно е детето да не слабее, да биде здраво и нормално да се развива. Тежината е само показател за тоа дали убаво напредува или не, и обично повеќе се следи до година, кога и растот и развојот се најинтензивни.
     
  14. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас мислам дека е таман. Инаку правилото вели дека на година треба да се триплира родилната тежина. Плус многу пологично ми е едно бебче да тежи 9 килограми на година, отколку, како вчера што видов кога бевме на вакцина, бебе од 8,5 месеци со скоро 10 кила. Не знаете колку беше дебелко... Мислам дека тоа не е нешто за гордеење... :^)

    Инаку, мојата ќеркичка има скоро 6,5 месеци, тежи 6700гр и има 67цм висина. Се роди 2600гр и 48цм должина. Има убав апетит засега пу пу, но е и премногу активно бебе. :)
     
  15. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Одлично. Според родилната тежина, значи треба да има најмалку барем 8580г. А и многу е немирна, нон стоп само движи, 2 сек не седи мирна. .Нека е здрава и жива, тежината ќе се менува и понатаму :)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Брат ми на 2 години и неполн месец колку што има сега тежи околу 13 кг. +/- мање битно. Имаме братучетка 3 год. и 3 месеци која тежи исто 13 кг. А, брат ми се роди 1800 гр и плус предвреме.
    Многу е активен, постојано трча, а сега па и од жешкото и не јаде многу. Јас мислам дека е таман. Не е многу висок, ама набиен е, буцко.
     
  17. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    ја меревме керками во петокот и беше тешка 5540 грама, тоа значи за 4 недели има качено само 570 грама . :( ја прашавме бабицата рече дека супер си напредува и дека е таман тежината .
    некако се сум во мисла дека не качила многу за рок од 4 недели дека е малце ама гледајки го детето
    Си цица. си спие навечер се буди на 5 часа за цицање да е гладна не би спиела толку
    Имаме преглед тек за 2 недели па ке видиме што ке рече педијатарот :sweat:
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Колку направи малата? Инаку, во првите три месеци оптимално покачување на тежината е 600-800 гр месечно, а после тоа ќе качува помалку. Важно е до петтиот месец да ја дуплира родилната тежина, а на годинка да ја триплира. Во секој случај, ако убаво цица, не плаче, не е кенкава, не бара уште да јаде, значи доволно и' е. Важно е убаво да се развива и да биде здравa.
     
  19. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    Па наполни 3 месеци вчера . Има качено 570 грама за отпрлика месец дена . ама детето задоволно си е , активно , си спие ..... :)
     
  20. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Мајки не се врзувајте стрикно за тие 600 или 800 грама затоа што вашите бебенца може еден месец да качат 500 ,а следниот 800 грама. Сепак тие вредности се дадени како некој репер одприлика колку би требало,што не мора да биде закон. Од искуство знам дека гладно дете не спие ни 5минути,а камо ли 3 саати .Истото важи и доколку има некој проблем како грчеви или нешто друго.Сега во летниов период мора да се земе во предвид и тоа дека заради топлината бебињата се потат и дел од она што би требало да го качуваат како тежина се губи во потењето.Доколку бебето е мирно и нормално цица/јаде и спие се е во ред :)
     
    На StrongKris, gerdanche и MacenceEna им се допаѓа ова.