1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напредување во висина и тежина (од 0-1 год.)

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 17 септември 2011.

  1. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    нема слабо или јако млеко или имас млеко или немаш инаку за тежината нз зин ми е 2 месеци и е 6 кг а се зависи од детето колку се родило и како напреднува мене син ми првата недела само 100 гр бесе покачил а наредната недела веке беше 600 гр покачен значи зависи од детето не му се плаши позз
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    прво и основно колу се родило бебето на тежина не може бебе од 2 и 4 кила да имаат исто 6 кила на 3месеци
    рачунај некои бебиња ставаат 1 кило месечно некои 1,200 гр некои 1,500 гр анекои само 600-800 гр се зав иси од детето углавном нормално е дневно од 30-40 грама
     
  3. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Еве моето бебенце има 4.5 месеци пред една недела го меревме и има 7500гр се роди со 4500 и др рече дека супер си напредува ако месечно става од 600гр па нагоре е добро ,и да не се залажуваме дека подебело бебе е поздраво бебе ,ако бебето си е весело не го боли меше има добра столица нема потреба да се замараме од тоа колку гр качило.
     
    На koritsaki и Unique.chick им се допаѓа ова.
  4. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    6250 gr 64 cm абе манекенче :D
     
  5. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Се родивме 2570 (8 ми месец) 45 см , сега на 40 дена сме 4200 - должина не ни мереа
     
  6. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Моево се роди 3 кг и 300 гр. Сепак фала на советите драги мамички, поздрав до сите :rock:
     
  7. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    остај тебе што ти е страв на сите ни било, педијатарот што ти има речено???
    ако ти рекол дека е доволно нема за што да се секираш.. :!: :!: :!:
     
  8. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    се сеќавам дека педијатарот ми има кажано дека бебето треба на 6 месеци да ја дуплира својата тежина. значи ако бебето ти е со родилна тежина од 3300, на 6 месеци би требало да има околу 6600гр.
    А твоето на 3.5 месеци ја има оваа тежина. Значи месечно напредува со по едно кило, што е супер.

    Ќерка ми првите 3 месеци напредуваше по 1 кг. месечно, а веќе од четвртиот месец по 400-500 г. - што пак беше во рамки на нормалата. Се роди со 3220гр., а на една година имаше 9660гр. - точно до грам колку што треба да биде на една година.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Само една исправка - родилната тежина се дуплира на 5 месеци, не на 6. На годинка се триплира. Син ми се роди 2760г, на 6 месеци имаше 6950г, а на годинка 8600г.

    KiT, напредувањето зависи од тоа колкава е родилната тежина, со кој интензитет детето напредува, дали мајката има млеко (нема слабо или јако млеко, или имаш, или немаш), ама и фактот дали повеќе напредува во висина или во тежина. Некои деца повеќе одат во висина, а други во тежина. На пример, син ми во првите три месеци повеќе одеше во висина (должина), а во тежина до кај 700г месечно. После почна да накачува во тежина пропорционално со должина. Не се секирај, најважно е да е здраво. Ако немаш млеко, детето ќе плаче и нема да напредува убаво. Твоето како што гледам, супер е ;)
     
  10. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    нема правило за тоа колку детето треба да качува на килажа кај секого е различно зависи колку се родило и како напредува...син ми на 3 месеци имаше 7 200...а сега на 9 месеци има 11 кг
     
  11. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Најнови мерки
    8500гр. тежина
    66 см. должина
    Инаку има 5 и пол месеци, а роден е 3680 гр.

    За месец и пол само 300 гр. се поправил. :( И нас д-рката ни кажа дека добро напредува, ама минатиот и предминатиот месец качувал по 700 гр., а сега само 300гр.

    Одговорот на Анатх и на д-рката малку ме утешија, се надевам дека малиов добро напредува, иако мислам дека малку се поправил најверојатно затоа што беше болен. :?:
    Еве почнавме и со дохрана, околу 12ч му давам кашичка овошна или млечна, ама ми јаде по пола тегличка од 125 гр., значи околу 60 гр. доволно ли е? ...или да му давам и подоцна пак од кашичката?

    А бе ко прво дете да ми е :lol: , ама загрижена сум затоа што ќерка ми јадеше по цела тегличка и плус и` давав и АД. млеко. Дали и на малиов да му давам АД. млеко иако не сакам ама ич ...што да правам?

    п.с. ноќе се буди и цица сега на саат/саат и пол |( , може ли да е гладен до толку или само фаќа лоши навики и бара моја близина...знам прашањава ми се глупи |( ај малку искуства ако може :wasntme:
     
  12. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Мајче, детето во рок од 5.5 месеци ти ја зголемило тежината за скоро 3 пати! Што има врска месец по месец како качувал?
    Јасно е, и самата знаеш, дека секое дете е различно и за џабе ќе споредуваш со било кое друго, макар и ќеркичката :) Дури ти е весел, насмеан, пргав - таман е :lol:

    И не очекувај многу од моменталната дохрана....тоа е овошје и зеленчук, кое само ќе му го иритира стомакот и ќе кака повеќе, од него нема да става килажа :) За дохрана која ќе му заменува оброк ќе треба да почекаш додека да почне со месо, со житарки, со млечни каши + житарки, итн итн., сега повеќе се учи на вкусови и јадење со лажичка.

    Како и да е, опушти се, супер ти е дечкото ;)
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Лолитке, ако ти е за утеха, и син ми тој период од пет и пол, шест месеци качи многу малку на килажа, а дотогаш супер се поправаше. Причината кај нас беше тоа што тој го отфрли ад млекото сосем, остана само на цицање, и по некоја каша (уште му немав целосно заменето оброк), и додека ми надојде млеко да ги задоволи неговите тогашни потреби, детето не добиваше на тежина.

    А што е со должината? Сите повеќе гледаат на тежината, ама и должината е репер за напредувањето на детето - некогаш повеќе ќе добива на килажа, другпат повеќе на должина. Тоа што беше болен, го оправдува фактот што се поправил само 300г - сигурно му било тешко да цица покрај сиот тој шлајм и затнат нос. Може кашата од 125г да му ја дадеш во еден ден, на два пати, ако не бара повеќе, нема потреба да му даваш ад млеко. А инаку, исто ко прво, нормално - оти сите деца се различни.

    Ноќното будење дефинитивно е лоша навика, а не е од глад.
    Веќе треба да го редуцирате (полесно да се каже отколку да се направи) - да го научиш дека нема цице секогаш кога ќе се буди, друго чаре нема. А после кога ќе почнат поинтензивно да го мачат забите, ќе се буди на 15 минути, и тогаш ќе биде уште полошо и потешко да му воведеш ред.

    И да, сметај дека сега ќе биде поактивен и до годинка ќе качи уште најмногу 3кг. Па доста му е на детето. Да не јаде, да не цица, па да се насекираш, а вака. Ајде, машала, супер сте си, терајте :hug:
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. st-ojanovska

    st-ojanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    sin mi se rodi 4100 a dolgo 57cm od bolnica iskocivme 3 850 za mesec dena dojdovme do 5300 a samo eden santim imame porasnato
     
  15. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Најнови мерења од вчера на нецели 5 месеци 8100, 70см долг, сака да си ручка буцето мое.
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  16. deprimirana

    deprimirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    2
    моето има месец и пред една недела имаше 4200 а се роди 3750 со 3600 од болница се испуштивме дали е добро? за ден два ќе одиме пак на контрола да видиме како е поззз пишете
     
  17. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    3,5 месеци, 7,900 и 70 см :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    3 месеци 5.780, 61 .. 11 см сме пораснале во должина :) 3.440 излеговме од болница
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    se rodi 3870 i 53 cm
    sega imame 7 meseci
    ja merevme na 10.12.2012 8200kg i 73cm
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.366
    Пол:
    Женски
    денешно тазе мерење 8)
    75.5см и 9050 гр :)
     
    На stefi23m, NoellePage и Annath им се допаѓа ова.