Напредување во висина и тежина (1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 3 април 2012.

 1. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.608
  Малава моја, на 2 години (и неколку дена :lol: ) е 13.5кгр со 93-4цм. Багабонтска манекенка на мајка!
   
  На Mikako, Annath, koritsaki и 5 други им се допаѓа ова.
 2. TinkiPinki

  TinkiPinki Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Мојава шмизла е 19месеци и е тешка 14.500,а висока 90cm. :lol:
   
  На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  Мојата душичка има 3 годинки,тешка е 19 кг,висока 110cm :$
   
  На koritsaki и Moira им се допаѓа ова.
 4. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.608
  Машалааааа мајчееее, сите манекенки!! :makeup:
   
  На Annath и Mama25 им се допаѓа ова.
 5. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  ^
  Леле не спомињај, уште од сега е прчла само косата напрај ми ја, едно 20 пати во денот,и многу сака фустани да носи таман сум ја облекла ете ти ја дај да го пробам оној со цетини,па со бубамари... (цвекиња,на мене е за фустаните ама несакам да признаам јас ко мала плачев ако ми облечеа панталони :lol: ) и така додека си фатил нешто работа не одстапува додека не ја пресоблечам,баш вчера средував кај неа во шифоњер нашла некој летен на туфни со кратки ракави не дава да го соблечам абе циркуси сме по дома :) Само нека се здрави и живи и ние не сме биле цвекиња!
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.977
  Допаѓања:
  68.026
  Пол:
  Женски
  Ние денес бевме на вакцина и исто така ја мереа во тежина/должина. На 2 год и 1 недела сме 12.500 и 90 цм :)
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.219
  Пол:
  Женски
  Ај малку ми е поголемко детето (има 4 години) ама еве и јас имам мака... Јаде се, потполно е здрав а тежи само 14 кг. и е понизок од децата на негова воздраст. Докторот ми рече дека се е во ред ама искрено сум загрижена.
   
 8. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  14.887
  На 22 месеца син имаше 14 кг и висок беше 90 см.
   
 9. anata

  anata Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  17
  на 3 години син ми има 19 кг и 107цм
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.977
  Допаѓања:
  68.026
  Пол:
  Женски
  на 2 год и 2 месеца - 14 кг тешка и 94 цм висока
   
 11. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  2god I 10 meseci imame 19 kg
   
 12. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  2год и 7 месеци имаме 15кг :)
   
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.977
  Допаѓања:
  68.026
  Пол:
  Женски
  На 2,5 години тешки сме 13.500 и високи 96 цм :) манекенка на мајка ! :inlove:
   
 14. RozeSk

  RozeSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  25
  На 16 месеци Буце е 10700гр и 80цм. Нема на кого да е висок :lol:
   
  На kristince51 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. RozeSk

  RozeSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  25
  18 месеци 11500гр, висина не знам
   
 16. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  970
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Внук ми е 17 месеци, еве веќе 4-5 месеци воопшто нема глаено во килажа. сестрами ја прашувала док. дали можи да му дава Б-комплекс или нешто сл. за да му се зголеми апетитот (многу малку јади). таа не му дозволила.
  треба да му направат крвна слика овие дена, да видат дали му е во ред.
  има некоја искуство вакво, дали има и дали смее да му се дава нешто да отворање на апетит?????
   
 17. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  13 месеци 10.800 грама и 91 цм :)
   
 18. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.674
  Пол:
  Женски
  Син ми има скоро 3 години без 2 месеци. Имаше еден по долг период што не сакаше да јаде ништо, само на млеко беше, какви маки беа јас си знам, да го гледам детето мое слабо, како на диета да го држиме дома. Шо ли не му нудев, кој ли не прашував, па со игра, па дури и со сила...не и не...крвната слика му отслабна, 2 месеци пиеше сирупче за железо. Истовременно една другарка ми рече да пробам аписируп по 2 лајчиња во денот...Ја прашав докторката, рече дека е убаво, на природна база е со мед и билки сирупче е за дишните патишта, рече и да се подобри апетитот да не му го запирам, затоа што не е штетно, како заместител на чај, си има мед, си има билки...убаво е. Пиеше сирупчето за железо и сирупчето за апетит-аписируп. Треба да кажам, дека сум доста задоволна, почна да си јаде нормално, си бара мамо сакам мнјам мнјам, сега ко ке го слушнам да ми бара само, ми се топли срцето. Одма покажа резултат, тоа за железо го прекинав, чекам новата крвна слика, па ке каже докторката дали треба да продолжиме, али аписирупот не го спирам. Син ми од почетокот се развива брзу на килажа и висина. Личи на 4 годишно, али беше многу слабо, морав да преземам некакви мерки...Сега е убаво, си има меше :D
  Прашајте за Аписируп за деца накај 400-500денари е, не мора докторката, може и аптекарката. На природна база е и помага при апетит за деца кои слабо јадат. Му давам на сабајле по едно лајче и навечер едно лајче после јадење. 2 пати во денот јаде, 3 шишиња млеко пие (знам дека се многу, но си бара, не сакам да го делам од млекото) и ужина си бара обавезно...Пред да почнам да му го давам аписирупот, не ставаше ни трошка леб во уста.
  Еве го сирупот [​IMG]
   
  На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dust.in.the.wind

  dust.in.the.wind Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Вака ми треба помош за едно истражување се работи за деца од 6 месеци-1 година, 1-3 години и 3-5 години ако имате дете или деца на ваа возраст ве молам одговорете на следниве прашања :
  1.Дали бременоста била посакувана/планирана?
  2.Каков бил текот на бременоста
  3.Колку долго е детето доено
  4.Каков е сонот на детето
  5.Кога првпат прозборело и проодело
  6.Дали живее во нукеарно(потесно) или проширено семејство
  7.Дали живее во стан или куќа
  8.Дали има своја соба
  9.Какви и колку играчки има
  10.Дали оди во градинка (од кога) како поминал првиот ден
  11.Колку другарчиња има и од каде(од маало др населба )

  Пишете ја возраста на детето и потоа одговорете ако не ви е тешко фала однапред.
   
 20. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.966
  WоW 91 цм на 13 месеци дали е можно???? :?: Браво ако навистина е толку.
  Кај мене син ми е скоро 14 месеци и е 75 цм :!: