Напредување во висина и тежина (1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 3 април 2012.

 1. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.650
  Допаѓања:
  24.311
  22 месеци - 13,8 кг
  Буцка моја!
   
  На duffi и Coco31 им се допаѓа ова.
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.412
  Допаѓања:
  26.255
  Пол:
  Женски
  Вака според бројките не отскокнува многу од просекот, и кај син ми од година ипол па до три (за месец дена ќе полни) килажата оди од 12 до 13кг. Ни по 50г месечно не качува. Според тоа што се роди 4кг требаше 12кг да биде на годинката (нели да триплира). Висина околу 95см. Крвна слика добра, весел, активен, моментално откако тргна во градинка јаде солидно, претходниот период ептен слабо.... јас не сум ни малку загрижена.
  Ти пак консултирај се со педијатар, ако треба и направете некои испитувања, само не си прави такви филмови.
   
  На mal.ecka, Maremama и duffi им се допаѓа ова.
 3. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.958
  Допаѓања:
  13.187
  Пол:
  Женски
  Син ми скоро една година беше 15 кг. Сега ќе полни 3 години и конечно сменил цифра, 16 кг е. Висина 105 цм.
   
  На mal.ecka, TeddyGrey, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
 4. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  Треба во висина да растат, тежинната не е спорна.
   
  На mal.ecka, mariz, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски
  Не е спорна, ама не треба ни да намалува со таков интензитет. Може грешам, ама мислам дека две кила за кратко време е многу, особено кај деца.
   
  На fana, mal.ecka и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 6. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.412
  Допаѓања:
  26.255
  Пол:
  Женски
  Висок машала, :clap: вака од слики вие не сте многу високи.
   
 7. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  Да да така е, членката што пиша за детето има мала висина и вели не напредува. Тука е загрижувачка висината, зошто не расте. А членкиве продолжија да зборат за тежина, па затоа и пишав
   
  На mal.ecka, mariz, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.412
  Допаѓања:
  26.255
  Пол:
  Женски
  Не прочитав дека за висината пишува членката, точно е, во висина треба да растат.
   
  На mal.ecka, duffi и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 9. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.958
  Допаѓања:
  13.187
  Пол:
  Женски
  Па да, одеднаш за неколку месеци качи многу. А ние не сме,онака нормално, меѓутоа од страна на мм си има високи :) :) :)
   
  На Coco31, Lolipop23 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.083
  Допаѓања:
  64.698
  Пол:
  Женски
  Да.. тежината и не е толку битна, висината е. Вака еве како што гледам во групата кај малата сите што се веќе 2+ год се над 90цм. 90цм за 3г мене ми изгледа малку, освен ако не се фамилијарно ниски ептен. 92цм е на пр бројка за алишта за деца од 2г на пр... Нека земе мајката поубаво да го измери дома, да не и утнале нешто... Нема шанса за пола година да не пораснало ни 1,2цм.
   
  На Lolipop23, mal.ecka, Maremama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Можеби е грешка ќе измериме повторно.а колку е нормална внисина за 3 годхишно дете? И јас у мм не сме високи и слаби сме многу генски не ни очекувам да биде крупен ..само да е у нормала.инаку се роди 2800 на година имаше 11 кг и тука стангира..крвната слика муе одлична вака немал проблем со тоа...
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.083
  Допаѓања:
  64.698
  Пол:
  Женски
  Еве мојов на која граница беше... мојов беше па ептен над граница со висината, а на горна со тежината. Сега е над просек и со висина и со тежина, ама гени.
  Долната слика ти обележив за твоето детенце, според ова со висината и не било лошо, на средина е некаде, а со тежината е на долна ептен. Давај б комплекс нешто, да крка повеќе.
  Само за машки е оваа табела. 20191114_141113.jpg 15737372062706693844607936289994.jpg

  @kikin висок и твојот дечко, исто како синко што ми беше (тука е 3г и 3м). Според ова и твојот е на горната граница.. :) Сега мојов е 4, а како за 6,7г дете е голем.
   
  Последна измена: 14 ноември 2019
  На Lolipop23 и Maremama им се допаѓа ова.
 13. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Фала ти мнигу. ...во фебруари ќе прави три крај месец се надевам ќе се подибри до тогаш..14 кг да има супер би било.. давав б комплекс цела година немаше ефект некој . И сирупи некој. Па сеа направив пауза не му давам ништо. ..ама ќе почнам сеа па ќе видиме...сакам нормално да си јаде он сака помалце и почесто мм вика што сскаш проширен жрлудник да има дека така е сопрсвилно да се јаде по малце почесто и има брз метаболизам незнам што да речам...инаку е брз еластичен трча по скалила нагоре како моторче во газот да има :lol:не застанува секунда.че чекам до 3 бар малку да попркне ако не ќе барам од педијатар нешто:^)
   
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.083
  Допаѓања:
  64.698
  Пол:
  Женски
  Така да и според просек од листов на 3г точно треба да има 14кг(среден просек), и да биде 95цм висок (исто среден просек). Верувам дека е над 90цм, земи на врата измери го и стави точка и после од доле до горе со метро измери колку има... :)
  И ке ти речам да не се грижиш ако е крвна слика супер и ако е здрав.. зашто еве мојов е мн висок тежок, поради проблем има анемија..
   
  На Maremama му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.958
  Допаѓања:
  13.187
  Пол:
  Женски
  ИЗмена. Го мерев сега пак, 102 бил, не 105....извинете на грешка.
   
  На Lolipop23 и mariz им се допаѓа ова.
 16. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам ќе го измерам деновиве баш да видам...немам метро моментално :$
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  3.766
  Пол:
  Женски
  14.500
  101 цм
  2г и 7м.
   
  На duffi, Maremama, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  2.670
  Пол:
  Женски
  Гледам сме стагнирале во килажа. И по 8 месеци иста килажа. Само сме се извишиле сега 102 см. Инаку 3 г и 9 месеци.
   
  На Coco31, Maremama и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 19. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.497
  Допаѓања:
  34.356
  22м - 90цм
  12кг
  Девојче
   
  На duffi, Coco31 и kukla21 им се допаѓа ова.
 20. LanaDelR

  LanaDelR Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Nie sme dve ipol godini
  Visina 93
  Tezina 15 kg Devojce
  So ovaa tezina sme veke podolgo vreme,no si jade normalno kako porano. Sega zimevo moze ke kaci malku nema tolku da trcka :)
   
  На duffi и Coco31 им се допаѓа ова.