Напредување во висина и тежина (1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 3 април 2012.

 1. gorda

  gorda Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  76
  Мојот син има 20 месеци, 13 кг и околку 80 цм висина, јаде што не треба, овошје и зеленчук никако, ама барем јаде, а причина зошто сум и со тоа задоволна е што сестра му на 4 години има иста килажа и ништо скоро не јаде, да не е млекото, не знам што би правела :(
   
 2. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Istata maka so nejadenje i kaj nas...na 14 meseci tezi 9kg. I 76sm visina.Sekoj den ista pesna,se brkame so lazicata niz soba.Jade odredeni jadenja(se brojat na prsti),a drugo samo za proba.
   
 3. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.966
  На 17 месеци и 10 дена тежи 9.800 кг и висок 82 цм :)
   
 4. macy28102012

  macy28102012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2012
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  17 месеци 9 700гр :headbang:
   
 5. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  76
  17 meseci 9800 :x :headbang:
   
 6. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.966
  18 месеци 10 кг :)
   
 7. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  8.020
  Пол:
  Женски
  внук ми на скоро 1 годинка тежи 9.100 а висок е 79цм
   
 8. macy28102012

  macy28102012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2012
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  18 месеци 10 200 :(
   
 9. MaliotPrinc

  MaliotPrinc Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  16
  Мајки ве читам и сум си загрижена, малиов мој има 13 месеци и тежи 12,5 кг а висок е 79 см, вака на изглед не делува буцкасто ниту дебелко, 24/7 е активен, не застанува.

  Знае ли некој колку треба да е просечната тежина за оваа возраст и дали сум си оправдано загрижена или таман си е малиов ? :)
   
 10. ivka-pivka5

  ivka-pivka5 Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Na 19 meseci 14 kg I visina 85cm
   
 11. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  428
  Пол:
  Женски
  Edna nedela pred 16 meseci tezi 10kg i 81 cm visoka :)
   
 12. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  18 i pol meseci 9.600kg i 78sm :@
   
 13. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.966
  Na 22 meseci imame 10.400 kg i 85 cm 8)
   
 14. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.674
  Пол:
  Женски
  Поздрав женски...одамна се немав вклучено во форумот, за кое ми е жал, али случајно го прочитав мислењето од Горда, исто така и од Каталина. Знам, дека многу ги има мајките, што ја имаат оваа мака со нивните деца. Јас ја имав таа мака со син ми исто, но кога тој имаше година и пол една жена ми препорача едно сирупче за горните дишни патишта на база на мед и билки. Иако тој немаше проблем со дишењето, сирупчето има странично дејство, кое во мојот случај ми одговараше - АПЕТИТ. Ми се допадна тоа што е на база на мед, а секој знае дека медот има тој ефект - отвара апетит + во него има и билки кое е таман и за имуната система...да не влечкам многу, сирупот се вика АПИСИРУП. Се продава во секоја аптека без рецепт, цената варира околу 300-400 денари.
  Син ми беше многу слабо детенце, кога имаше година - година и пол, свекрва ми го викаше комарец :D. Не сакаше да јаде ништо, пиеше само млеко и толку, соодветно крвната слика му беше слаба и...паника, што да прајме со ова дете. Го терам со сила, тој го пљука, го молам - кој ме шиша, се пазарам...неее бре, ништо...Откако почнав да му го давам сирупчето секој ден по 2 лајчиња, сабајле и навечер, малку по малку почна да ми јаде, крвната слика му се попрај, во тежина исто...сега машала личи на 5 годишен, јако има 3...мислам..не е дебело дете, му давам само здрава храна се разбира, али има мевце по него, не е како што беше. Има 115цм со 20кг - 3 години и 10 месеци. Сега душиче, сам ми бара, мамо дај ми мевце, мамо сакам оревчиња [ CAM00223.jpg
   
  На koritsaki, katalina и macy28102012 им се допаѓа ова.
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.930
  Допаѓања:
  67.864
  Пол:
  Женски
  @J.Ivanoska , машала душиче :) ќерка ми е 2 месеца помала од син ти , она сега е 14,500 кг и околу 110 цм , скоро се си јаде поготово гравче , грашок , боранија , мевце , не се жалам , докториве викаат 500 грама плус требало да стави за оваа возраст ама изгледа повеќе во висина оди него ли во тежина :)а вака не изгледа слаба за таа килажа. Не е толку битно , нека се живи и здрави секое дете си е своја приказна :D
   
 16. evasonce

  evasonce Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  206
  Пол:
  Женски
  Nprmalno li be luge mojava cucka ima 4 mes.a 8 kg. E masala. Da ne e dijagnoza ugoenost... :rofl:
   
 17. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.869
  Имаме рамно една година, 75 цм висока, одвај 9 кг тешка. Жими едни образи што ги има. :D
   
  На girl-miri и MacenceEna им се допаѓа ова.
 18. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.638
  Допаѓања:
  19.385
  Пол:
  Женски
  1 godina :) 10kg i 76cm :) malecki sme.
   
  На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.779
  Допаѓања:
  23.398
  Пол:
  Женски
  Нека ви е среќен роденденот... Ќе пораснете, само здрави прави... Другото е само бројка...
  Ние последно кога се меревме бевме 13месеци без недела, 12.6кг и 80см.
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.422
  Допаѓања:
  2.580
  Пол:
  Женски
  Супеρ си сте нема бумбаρκа да ја пρавиш,читај погоρе дечиња на 18 месеци тежат κолκу вас одлични сте :)
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.