Напредување во висина и тежина (1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 3 април 2012.

 1. macy28102012

  macy28102012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2012
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми 2 години ќе полни за 1 месец и мислам дека не тежи повеќе од 10 кг.Многу малку јадеше, но последната недела , да не си подречам, почна да јаде. На годинка тежеше 9 кг.
   
 2. ArmaniCode

  ArmaniCode Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.156
  Пол:
  Женски
  Moeto since ima dve godini I tezi 10 ipol kila
   
 3. macy28102012

  macy28102012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2012
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  2 години 11 килограми
   
 4. Azzra

  Azzra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2013
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  50
  Ме интересира искуство на мајки што родиле деца од 4.000г па нагоре, на годината како стојат со килажа, моето на 13 месеци има 12.500 не е дебело физички освен обравчињата на лице..ама кога е в раце одма се осеќа тежината
   
 5. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.784
  Допаѓања:
  23.594
  Пол:
  Женски
  Ние се родивме 3.700 на 13месеци бевме 12.600 и 80цм. И ние имаме обравчиња али на тело не се приметува.. Убаво си е распределена килажата така да се е во ред.. На советувалиште ни рекоа дека сме супер , крупно височко детенце... Немај грижа мајка... Нека си растат.. Тао им е работа :)
   
  На Azzra му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.187
  Допаѓања:
  3.829
  Na 1 godinka 9.500, a sme 79cm visoki. Zgodna moma na majka.
   
  На snegulkata и girl-miri им се допаѓа ова.
 7. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.007
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми на 2 години и два месеци - 15 kg и 92 cm. Јас сум задоволна. :)
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 8. maleckataa

  maleckataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  44
  kerka mi ima 14 meseci i ima 11.500kg i visoka e 74cm
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 9. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.642
  Допаѓања:
  19.440
  Пол:
  Женски
  15meseci, 11,600kg i 82cm :) :)
   
  На ddevojce и irenna им се допаѓа ова.
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.977
  Допаѓања:
  68.024
  Пол:
  Женски
  ќерка ми е 4год и 1 месец и има 16 кг и 112цм
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.423
  Допаѓања:
  10.928
  Пол:
  Женски
  13 месеци - 11.550 :)
  Должина не меревме, едвај и килажата ја измеривме. Луткото вришти плаче чиниш некој го малтретира.
  Леле срам ме фаќа, вашите деца кога ги носите на лекар креваат узбуна?
  Абе во чекална се смееше, се закачкаше со мене и мм, влеговме внатре зајде детето од плачење.
  Ни можев да го соблечам, ни да го облечам. Ме фатил за маица и ме влече, едвај на вага го седнавме.
  Откако е роден таков е, и него ама и мене ми се трауматични овие редовни прегледи, аман веќе! :whew:
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.966
  2 godini i 3 meseci tezi 10.800. Visina ne sme merele
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 13. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  23.716
  12 месеци - 11кг (должина никогаш не ни мериле)
   
 14. slatkamalaubava

  slatkamalaubava Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Па на последното вакцинирање пред 2 месеци бевме тешки 12 кг а високи 73 см.
   
 15. meli23

  meli23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2013
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  122
  сакам да го споделам своето искуство со вас.ќерка ми на 12 месеци беше тешка 8,500 а висока 77см.матичната рече дека не напредувала добро и ме прати на дополнителни испитувања.
  ја однесов на приватен доктор,ми рече дека е супер малата,дека не можат сите деца да се полнички ,за храната рече дека е селективна во изборот на храна,да не ја форсирам ,ако сака едно јадење нека го јаде 5 пати на ден со тоа што во него ќе и додавам калории како на пример путер,маслиново масло,маџун,сушено овошје и слично.
  затоа не се секирајте ,не се сите деца исти,и не може да јадат они на сила она што ние сакаме да им го дадеме :inlove:
   
 16. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.121
  17.5 месеци

  14 кг и 89 сантима :)
   
  На JuLleE, victoria, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  23.716
  14 месеци - 11,600 и висока 80см :angel: (малце е кусокуле...м?:^) На мајка и)
   
 18. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.966
  Na 2 godini i 5 meseci tezi 11.500 kg i visina 89 cm :)
   
 19. janula

  janula Активен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2014
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  40
  na 14 meseci teski sme 11 kg/ visina neznam tocno
   
 20. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.826
  Допаѓања:
  36.594
  Пол:
  Женски
  За три дена полни 13 месеци сме, а тешки 9.100, долги 74 :(
  Со оглед на тоа што сме големи родители, загрижена сум како напредува ова мое дете :worried:
  Кога ќе се вратиме од одмор решена сум да ја носам кај педијатарката, се мислам да не грешам некаде во исхраната.