Напредување во висина и тежина (1-3 години)

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 3 април 2012.

 1. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.423
  Допаѓања:
  10.928
  Пол:
  Женски
  До 12 месеци знам дека секој месец се прават контроливе на кои се проверуваат должината и тежината, но после годинка, колку често ги носите децата на овие контроли?
   
 2. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.121
  Јагода мојата е многу лоша на контроли во смисла мерење килажа и висина. Заоѓа! Па веќе е 18.5 месеци и само два пати е мерена и тоа зошто морав да знам за ефералган за тт, еднаш заби еднаш вирус.
   
  На Slatkarka94 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
 3. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  17.251
  Denes se merevme
  13 meseci i 2 nedeli tezi 9 kg i 700 gr.
  So ogled deka sme nejadaci ne e loso
  Nikako ne mozevme visina da izmrrime
   
 4. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.642
  Допаѓања:
  19.440
  Пол:
  Женски
  Posle 12meseci kontrolite se poretki dokolku e se vo red so deteto.
  Jas imam kniga od prvata pedijatra 12mes,15,18 i 24meseci.
  Potoa od 24meseci do 3godinaka samo 2pati dokolku e se vo red,mislam e sekade taka.
   
  На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  23.716
  Јас пак ни до 12 месеци не ја мерев секој месец. На контрола ја носев само кога стававме вакцина, па и тогаш не ја мереа секогаш. Често пати јас барав од докторката да ја мери, а таа демек ,,ајде буци сте вие, па не мора да ве мериме,, Е како да не, сакам да знам колку напреднала во рок од еден месец.
  А за висина од болница што не измерија 51см,па дури на 14 месеци ја мереја 80см.

  Инаку не знам колку треба да напредува дете над 12 месеци?Месечно по колку? Знае ли некој?
  Имам некаде читано дека во текот на вотрата година од животот на детето треба телесната тежина да ја зголеми за 2-3кг, ама не знам колку ми е точен податокот затоа прашувам.
   
 6. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.869
  19 месеци, 85 цм и 10,700кг. Висока на мама и тато! :)
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  21.634
  Пол:
  Женски
  Moevo ne e taze mereno vo visina , tezina mu merea pred dve nedeli . 11 kg
   
 8. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.343
  Допаѓања:
  21.398
  Пол:
  Женски
  12 и пол месеци 10 кг.
  Висина не ни мереа.
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  23.716
  15,5 месеци - 12,100кг
   
 10. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  104.308
  21 месец-скромни 10 кг (facepalm)
  Диаталец ]:)
   
  На minne992 и irenna им се допаѓа ова.
 11. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.121
  Допаѓања:
  4.872
  2 god i 2 meseci 13 kg a visina 88 :)
   
 12. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.007
  Пол:
  Женски
  На 2 години и 8 месеци - 16,5 kg и 95 cm.
   
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.642
  Допаѓања:
  19.440
  Пол:
  Женски
  19 recisi 20 meseci 11 i 800kg so 84cm :) nie sme cirkus koga treba da se mere visina samo gledame bez da trepneme :D koga treba da sede da se meri kg pak isto gledame i ne mrdame :D
  Inaku edvaj 200grama poslednive 3/4 meseci zapcijna pa letnovo vreme pomalce jadese :) vazno napreduva ;)
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  23.716
  16,5 месеци - тежиме 12,400
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.642
  Допаѓања:
  19.440
  Пол:
  Женски
  jas tuka greska sum napravila :| 18meseci skoro 19 :) mala greska.
   
  На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
 16. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  17.251
  15 meseci 11 kg. ne e loso zasega.
   
 17. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.029
  Допаѓања:
  66.178
  Пол:
  Женски
  Вчера систематски преглед на неполни две години мајкиното ќофте тежу 13 кгр.и е 88см.висок
   
  На galapce и irenna им се допаѓа ова.
 18. green.eyes

  green.eyes Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.051
  Допаѓања:
  19.457
  На 12 месеци тежи 9060гр и е долг 74цм. Врапче :)
   
  На irenna, LaDyDoLl и galapce им се допаѓа ова.
 19. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.121
  21 месец

  15 кила и 92 сантима

  Љубов голема на мајка! :)
   
  На joy1, green.eyes и victoria им се допаѓа ова.
 20. macence4

  macence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  416
  2год и 5м 14.5кг и 90цм висина.