1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нарнија (Narnia) [2005-2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од Winchester.girl, 20 јануари 2011.

 1. Winchester.girl

  Winchester.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  :) Па мислам дека во Македонија нема многу обожаватели на овој филм..Но мене ми е еден од најомилените... Некој се рече бил децки и незнам што , но овој филм е стварно убав и додека го гледаш можеш ти да се ставиш во приказната...

  Филмот има 3 дела(за сега)
  1.Лавот,Вештерката и Орманот-The Lion , the Witch and the Wardrobe
  2.Принцот Каспијан-Prince Caspian
  3.Патешествието на Мугра-The Voyage of the dawn threader(ова е оригиналниот превод а на некои места го преведуваат и јавачот на зората што не е точно)

  Ајде баш ме интересира колку фанови имаат овие 3 дела од Нарнија во Македнија..а како што рекеов и на почетокот мислам дека не се многу! :D
   
  На Ann-keynes му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.090
  Допаѓања:
  56.318
  Пол:
  Женски
  Нарнија(Narnia)2005-2010

  Сакам вакви филмови кои ја будат фантазијата. Првиот дел многу ми се допадна, а останатите не сум ги гледала.
   
  На Winchester.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Нарнија(Narnia)2005-2010

  И јас го имам гледано првиот дел и многу ми се допадна. Ги имам читано и книгите кои беа уште поубави (мислам дека 2 книги беа за првиот дел). Па, би сакала да ги гледам и другите делови.
   
  На Winchester.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Winchester.girl

  Winchester.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Нарнија(Narnia)2005-2010

  Книгите се прекрасни ја ги обожавам.. и секој дела како што одат филмовите е исто и во книгите...
  1 дел од филмот прв дел од книгата.. така се.. :D .. штом ја сакате нарнија можеме да си бидеме пријатели гледам јас.. ;) :D
   
  На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Нарнија(Narnia)2005-2010

  На првиот дел сме се умреле од смеење, комедија го направивме :D
  Инаку, многу глупав филм. Еден од најглупавите што сум ги гледала.
   
 6. Winchester.girl

  Winchester.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Нарнија(Narnia)2005-2010

  Секој има свое мислење но реков јас дека има и такви луѓе.. :)
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Нарнија(Narnia)2005-2010

  Па сигурно со причина се повеќе луѓето што не го сакаат филмов ;) Мене едноставно ми беше бесмислен и чисто губење на времето.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.999
  Допаѓања:
  198.800
  Пол:
  Женски
  Книгите се далеку подобри од филмот. И не се детски, како што многумина би ги сфатиле. Носат многу подлабока порака отколку што се чини на прв поглед. К.С. Луис не е буквалист, заедно со Роалд Дал и Џ.Р.Р. Толкин се едни од најдобрите автори во жанрот фантазија. А тој жанр не се однесува само за измислени светови, бајки и нереални приказни, многу добро ја отсликуваат реалноста, ама ако знаеш правилно да ги интерпретираш. Тоа особено се однесува за Толкин.

  А филмовите, па повеќе ги правеле за деца, па затоа не ми се ни допаѓаат. Овој последниов го немам гледано, и не знам ни дали ќе го гледам. Ептен она ако го начекам, а да нема друго ништо.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Winchester.girl

  Winchester.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Јас реков дека секој си има свое мислење..мене ми е најомилен и јас не мислам дека е баш губење на времето џабе.. :)
   
 10. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  се сложувам со тоа дека филмовите се направени подетски...и освен принцот каспијан (во кого се заљубив :inlove: :l: :l: :l: ) друго нема ништо посебно
  а за книгите можам да речам дека се ПРЕКРАСНИ!!!!!! ги имам прочитано едно 38713776876 пати и сеуште ми се интересни..... најомилени ми се Коњот и неговото момче, Принцот Каспијан, Патешествијата на Мугра, Сребрениот стол.....тако звано СИТЕ! :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 11. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  го гледав само првиот дел и ми се допадна едвај чекам да ги најдам и другите два.
  баш занимливо филмче
   
 12. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.536
  Допаѓања:
  28.782
  Пол:
  Женски
  Некако повеќе се задлабочив во книгите,но сепак не се лоши филмовите :)
   
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Книгите се далеку подобри! Fantasy novels. Се сложувам со се што кажа Анат.
  И јас ги обожавам Tolkien, Roald Dahl, C.S. Lewis итн. Нивната литература иако се вбројува во детската, е далеку од тоа да е само за деца :) ОК Роалд има напишано и не - детски книги ама сепак.

  Филмот е онака, просечен да речам. Само првиот ми е гледан, останативе не ги гледав.

  Не сакав да си го расипам впечатокот од книгите и мојата замисла :)
   
 14. emma-chan

  emma-chan Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  9
  прв пат го гледав на кино и сега брзо се сетив на него и кажвав на мама и не ми текнуваше насловот и после најдов на нет и сеа брзо пак го гледав :inlove:
   
 15. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Ептен имав две гратис карти за во кино, па ај со другарка ми отидовме да го гледаме. Имаше некои добри сцени, некои досадни,. Само не знам кој дел беше филмот.
   
 16. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Само првиот дел сум го видела.
  Многу е интересен, ефектите се неверојатни...
   
 17. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  јас сум ги гледала 1 и 2 дел многу се интересни :)
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Уште еден пример каде книгата е срамота и да се спореди со филмот.
  Многу глупав, многу.
  Не сфаќам што работа ќе беше ова толкави утки да се прават. :?:
   
 19. Tedi16

  Tedi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  54
  Филмот го немам гледано, но ги имам сите делови на книгата
  1. Внукот на маѓепсникот
  2. Лавот,Вештерката и Орманот
  3.Принцот Каспијан
  4.Патешествието на Мугра
  5.Коњот и неговото момче
  6.Сребрениот стол
  7.Последната битка :)
   
 20. selly.gomez

  selly.gomez Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  42
  Порано го имав гледано 1 дел, ама не ми беше убав, па после се докажа дека било до снимката :) ги имам сите дела гледано, и интересен е, и онака гледам некои такви филмови :D