1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни и верски обичаи за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од Maya12, 2 мај 2019.

 1. Maya12

  Maya12 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2017
  Пораки:
  1.222
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  здраво мила,барав искуства и налетав на твој пост од 2016 година каде што си пишала дека ќе го посетиш Говедаров камен.Може искуство да ми пишеш?Јас си одам по патот на медицината ама ми имаат споделено позитивни искуства луѓе што ги познавам и од каменот па ме интересира ти што си направила

  *Преместена дискусија од темата Вештачко оплодување
   
  На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Ako odis na Govedarov kamen, treba navistina da veruvas vo toa. I jas bev pred nekoja godina, no poslednite meseci pojasot ne go nosev, go cuvav pod pernica. Imam golema verba samo vo Boga i medicinata. Probaj pa mozebi ke ti se usreki. Jas sekoj den za uspeshno invitro mu se zablagodaruvam na Bog i na site svetci i im posakuvam zdrav i spokoen zivot na doktorot i personalot. Site si naogame uteha i verba vo nesto.
   
  На KonstantinaM, Ygritte, Andonia и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.804
  Допаѓања:
  4.711
  Пол:
  Женски
  Мила можда и среќата за успешнито ивф делува и појасот иако ти е под перница.Во ред медицина,доктори,но јас мислам дека има нешто и во природата.Секое добро
   
 4. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.053
  Допаѓања:
  13.105
  Пол:
  Женски
  И јас бев на каменот.
  Но бев на друг празник не на Ѓурговден поради други причини.
  На истиот ден наредна година го вратив појасот. Го носев цело време само за бањање го вадев.
  Следното инвитро ми беше успешно.
  Може и да има некоја врска во секој случај ништо не губите ако отидете :)
   
  На veli4ekate, zalosna, Andonia и 5 други им се допаѓа ова.
 5. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  904
  A kade se naoga toj kamen i sto tocno se pravi?
   
 6. Maya12

  Maya12 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2017
  Пораки:
  1.222
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  На Juni1985, Sienna_MK, mici-22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.804
  Допаѓања:
  4.711
  Пол:
  Женски
  Девојки вие го вративте коланот па забременивте.А што ако во меѓувреме се забременило и да речеме пороѓајот е во септември,а коланот треба да се врати на сред бременост или....може да се врати следниот празник заедно со роденото бебче.Ви благодарам
   
 8. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.053
  Допаѓања:
  13.105
  Пол:
  Женски
  Јас го вратив па останав бремена.
  Знам дека со бебиња одат колат јагниња тие што успеале во таа година да забременат додека го носеле.

  Ај ти не ја мисли многу, тешки да останеш бремена па ќе мислиш за коланот како и кога да го вратиш :)
   
 9. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.804
  Допаѓања:
  4.711
  Пол:
  Женски
  Мила јас сум бремена тука сум со тебе,блиску со неделите,но здравје терминот ми е после мај.Дали коланчето може да се врати догодина,здравје Боже заедно со бебчето или....Ти благодарам
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.053
  Допаѓања:
  13.105
  Пол:
  Женски
  Офф не знаев :)
  Супер, значи кај тебе делувало коланчето :)
  Според мене најдобро е да го вратиш сега на годината ние од селото се качивме до каменот скроз со кола отидовме до горе не пешачевме ич ако мислиш дека нема да можеш да пешачиш опција ти е кола до таму секако.
  Па наредна година ќе си отидеш со бепче да си даруваш јагне :)
   
  На Sienna_MK, Martka и Meckicja им се допаѓа ова.
 11. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Mislam deka najubavo da se javis na pobratimot tamu sto ste go izbrale, mislam deka so bebce se vrakaat da go vratat kolanot.

  Ima tema za ova detalno objasneto. Se naoga nakaj Sv. Nikole, se bira pobratim tamu od lugeto mestani. Se vrtat krugovi okolu kamenot so volnicata, se kacuvas gore na nego, pletes kolan koj go vrzuvas i go nosos sekoj den celo vreme edna godina.
   
  Последна измена од модератор: 4 мај 2019
  На princessp и Martka им се допаѓа ова.
 12. maaitka

  maaitka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  3.995
  Пол:
  Женски
  Може и со сопствениот кум да се оди. Јас бев со нашиот кум и сите адети со него ги правевме. Кога одиш таму те прашуваат дали имаш кум или ќе си најдеш на лице место. И да се надоврзам со каменот. Се крши делче од каменот и си замислуваш желба и тоа камче ќе си го засиеш во марамче и го шиеш на плетенката од волницата и го носиш со тебе цело време. Се вади само за бањање. Го враќаш после година дена. Јас бев пред 2 години ама го извадив од мене бидејќи летно време се исфрлав од волницата. Се надевам дека помогнав малку :)
   
  На Meckicja и Martka им се допаѓа ова.
 13. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.804
  Допаѓања:
  4.711
  Пол:
  Женски
  Мила мислам дека си во право.Вака треба да се враќа на сред бременост.Ќе побарам број да прашам,па ќе видам.Ве :hug:
   
  На Flower123123 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mici-22

  mici-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  904
  Благодарам многу
   
  На maaitka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bibiiii

  bibiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  1.072
  Kolat jagninja?ccc abe nezdrava rabota
   
  На CameliaMiller, thequeen95, Anomis11 и 5 други им се допаѓа ова.
 16. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.664
  Допаѓања:
  8.189
  Пол:
  Женски
  E oti nezdrava rabota kolku crkvi uste kolat kurban za nekoi praznici
   
 17. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Кои се тие цркви што колат курбан за празници??? Наведи ги точно кои се?
  Не шири дезинформации! Такво нешто нема!
   
  На Недопирлива5, Anomis11, Oscar Lady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.053
  Допаѓања:
  13.105
  Пол:
  Женски
  Има.
  Ако наведам ќе се откријам од каде сум.
  Поточно црквата што е во селото на татко ми кога е селскиот собор имаат врзано јагне пред црквата кое после го колат.
   
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Јас немам видено такво нешто и не ми се верува дека уште некој го прави тоа во црква, а за по селата може самото локално население тоа да го практикува, а не Црквата. Такви места има, каде што порано служеле свештеници, но бидејќи локалното население применувало паганизам (принесување на крвни жртви) и свештениците престанале на таквите места да служат.

  Црквата е строго против принесување крвни жртви (колење на јагниња и сл.).
   
  На Недопирлива5, Anomis11, Oscar Lady и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.664
  Допаѓања:
  8.189
  Пол:
  Женски
  Ima Ima I toa kako niz selata
   
  На 2016305 му/ѝ се допаѓа ова.