1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни и верски обичаи за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од Maya12, 2 мај 2019.

  1. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Страшно. :worried:

    Луѓе до кога вака бе? До кога ќе верувате дека со молење или со жртвување на животно ќе постигнете нешто? Јас разбирам дека порано луѓето не биле начитани, ама денес покрај толку начини на едукација, пак вака?
    Жално е..:(

    Чукнете си ја главата!
     
    На dunika, Miss666, ivi1987 и 17 други им се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Зошто не ми сметаат црковни ручеци со месо? Затоа што порано се правеле со една цел. Да можат и најсиромашните да каснат месо, барем тие еден-два дена во годината кога биле тие црковни собири. Не бил нашиот народ никогаш богат. На компир и жито растеле, и понекогаш најмало парче пресолено месо, да изедеш со едно залче месо пола леб, и да сакаш да не можеш повеќе. Оти толку имало, морало да се подели така.
    Во вистинскиот дух, сѐ уште се така овие ручеци. Наречи го курбан, наречи го ручек, терминологија е. Целта е една: тие што имаат повеќе да споделат со тие што немаат

    Он топик. Ако барате карпи кои се верува дека даваат деца, и кај Пехчево има една. Вртена скала се вика местото.
    http://prirodapijanecmales.mk/kade-da-proshetate/lokacii/vrtena-skala/
    Дали верувам? Дека карпата прави нешто, не. Ама дека психата има улога и тоа како верувам. Ако пробување низ карпа ви помага да ви даде некоја надеж и да ви ја проработи психата - слободно.
     
    Последна измена: 6 мај 2019
    На oblace1, smooch, Yowannty и 9 други им се допаѓа ова.
  3. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Јас ептен ги сакам животните, помагам насекаде за секакви животни, а од друга страна јадам месо. Ако е за утеха, шанса нема јас да направам нешто лошо за некое животно, ни па шанса има да јадам месо од животно што пред тоа сум го видела живо. А најмалку па ќе жртвувам животно за некоја моја желба да се исполни. Никогаш. Ама, кој мисли дека треба да се оддолжи со тоа на некој бог за потомството што го добиле тогаш не знам што да кажам, ако веруваат во тоа а да не го направат верувам дека нема мирно да живеат, па нека прават што сакат ако не осеќаат жал и каење потоа.
     
    На Anomis11, Nausicaa, Feminka22 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува на очите и се срамам што читам, искрено.
    Жално со што уште им се дава лажна надеж на ранливи личности, и на жени кои сакаат да забременат, и уште полошо - на сериозно болни луѓе...
     
    На CameliaMiller, Anomis11, Alita и 11 други им се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I za mene imaat noseno jagne na crkvata ama kako dar ne kako kurban oti imaa taksano koga samo gospod me spasi koga mi ispuka slepoto crevo na 4 I pol godini baba mi i dedo mi cuvaa ovci vo seloto i odnesea kako dar na crkvata jagne bas na denesen den na gurbovden go odnesea na crkvata
     
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Современата медицината стигна до пресадување односно трансплантации на човекова глава и клонирање, а уште има луѓе кои бараат спас во камен или колење на невино животно за сопствена здравствена корист.

    Не ве осудувам, само размислете дека губите време по вакви пагански работи, притоа и финансии, можете спасот да го барате единствено во полето на медицината, додека не биде доцна.

    Имам една роднина, која ептен беше по овие вакви паганизми, додуше не до овој степен, али за медицина нејќеше ни да чуе. Со години идеше кај и да чуе за некој чудотворец, магична вода или место, и и се оби од глава сето тоа. Веруваше слепо.
    Ептен и е закомплицирана состојбата пошто со години нема ниту една медицинска интервенција. Докторите прават се што можат, и сите едногласно и кажаа дека ако на почетокот има отидено, до сега ќе беше се во ред. И самата е свесна и се кае, али тоа е што е.
    Така и вие, не западнувајте до тој степен, за да биде доцна да се направи било што отпосле. Уразумете се.
     
    На dunika, CameliaMiller, Anomis11 и 11 други им се допаѓа ова.
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Првите мислења произлегоа од темата Вештачко оплодување, така што океј е... си бараат спас во медицина жените и далеку се од случајот што го опишуваш.

    Ова само за контекст за тие што не знаат.

    Се бунев да ги префрлат мислењата зашто таму беше оф топик, ама овде па скроз друга насока доби работата. Во категорија бременост е, не е фер да се подбиваме.

    Едит:
    Сон и одење да се помолиш, па и тоа е верски обичај, не? Или Острог, на пример. Нека си разменат и такви искуства, кој верува ќе си добие информација.
     
    Последна измена: 6 мај 2019
    На oblace1, Stressed Out, didi1982 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не знам од каде има почнато дискусијата, коментирав согласно воведот и насловот на темата.
    Не ми беше воопшто намерата да се подбивам, напротив, сочувствувам со секој кој што се наоѓа на ваква мака, и најискрено посакувам да им се оствари желбата, и согласно тоа пишав мислење да бараат чаре на соодветно место, да не трошат време, енергија и финансии на нешто кое никому добро на крајот не носи.
     
    На CameliaMiller, Anomis11, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  9. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Знам и те разбрав уште од претходното мислење. Затоа и пишав, зашто сфатив дека не е јасна ситуацијата од првите мислења.

    Бараа жените некој совет, на друг крај се истера работата. Малку и виновно се чувствувам, па да се извинам за мојот пост.

    Со среќа на сите.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    чоек ко ќе се дави, и за сламка се фаќа...
     
    На SexiLy, oblace1, dunika и 15 други им се допаѓа ова.
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Нај интересно ми е што осудувањата се од млади личности.
    Не е интересно туку нормално де.
    И јас така сум размислувала ама кога ќе видиш мака во животот и сите врати ќе ги поминеш кога не бива нешто... и гомна да ми рекле да изедам ќе сум изела.
    Знаете како е кога таа современа медицина ќе ви рече НЕМА ЛЕК ЗА ОВА?

    Деца, тешки да не видите мака во животот како што гледаат луѓето што одат на овој камен, облечете ги нашите чевли па судете и чудете се.
     
    На Miiaaa98, srekice, didi1982 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не се смета како обичај, туку како некој "знак". Кој не осетил на своја кожа, не знае.
    Еве конкретно кумата моја не можеше да има деца 10год. сонувала како преспива во манастир, отиде и по 10 год доби ќерка.
    Пред тоа обиди од медицина, се во вода.
    Обичај е дека денес пр. на овој ден Ѓурѓовден се става зеленило на врата. Тоа нема врска со вера. Така останало.
    А сонот, сонот е нешто необјасниво. Јас не верував, ама по се што ми се случи (сонови за мене беа глупости) двата сона ми беа и те како припрема за два најголеми удари што може човек да ги доживее во рок од 4месеци.
    Така дааа, на тоа не гледам како обичај.
    Само 10% се соништа од Бог, друго е како ова погоре што пишав пагански работи.
     
    На Anomis11, mal.ecka, srekice и 3 други им се допаѓа ова.
  13. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Некој за ова ќе се смее исто ко ти за каменот, така што...
    Зашто и за каменот ќе ти напишат - една не можеше, ин витра неуспешни, отиде таму и забремени.
    Трета докторот го гледа како Бог и во него верува, па ќе ти рече додека одев во црква не ми помогна, а во Систина да.

    И ќе ти речат кој не осетил на своја кожа, не знае.

    Зарем ќе разубедиме некого?
    Не знам, јас би рекла за некои теми - секој со своето.
     
    На MilaP, Stressed Out, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Ако имањето деца некогаш ме доведе до тој степен да посегнам по туѓ живот од задоволство што сум добила дете, подобро никогаш и да го немам, значи автоматски сум станала злобен човек, каков родител би била тогаш се прашувам?

    Ништо против темава немам, ниту против верувањето за моќта на немедицински начини за забременување, но ве молам немојте да оправдувате курбани. Болно е, навистина.
     
    На CameliaMiller, Anomis11, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  15. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Убаво е да се има верба и надеж.
    Нели отсекогаш луѓето веруваат во Бог/ови за да имаат трошка надеж кога им е тешко, пошто без надеж кој може да живее?

    Верувајте, молете се, надевајте се.
    Мене некако чудно ми падна дека колат јагниња т.е. принесуваат жртви. Зошто Господ би сакал да се убие невино животичне? Зошто некој невин да умре, за да се зачне бебе?
    Малку во тоа само не се согласувам, а за одењето по манастири не го сметам за чудно.

    Блиски познаници немаа деца со години.
    Кај милиони доктори беа дури и надвор од Балканот, ама џабе. Одеа и по манастири и цркви, и дарови носеа, и преспиваа ама пак џабе.
    Кога видоа дека на никаков начин не можат да имаат биолошко дете, си посвоија мало бебе девојче.
    Денес се од среќни посреќни.

    Постојат други начини за да стане човек среќен, отколку да се убиваат невини животни.
    Замисли тоа бебе јагне се родило, бело, убаво, уште цица, а ти го убиваш за да имаш твое бебе...Која е логиката?
     
    На Momina solza, CameliaMiller, Anomis11 и 9 други им се допаѓа ова.
  16. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Луѓе бе, јагниња, прасиња, телиња и пилиња се убиваат од чиста мира по селата ги колат за јадење, па и бизниси има фарми кои после ова месо го продаваат по месарите и вие ручек терате со тоа месо, а се фативте за животни 10-20 во годината што одат курбан за нешто што си таксал ветил или што останало така дека треба да се даде.

    И да се прекине ова пагансво нема да се затворат еден куп фарми пак ќе се колат и јадат животниве.
     
    На oblace1, WildMk, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ако не грешам,кумот може да се дарува со нешто друго,не мора жртва.
     
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Во Скопско село на св Никола летен пред црквата се колат куп јагниња и после даваат ручек.
    Така да нее искоренето.
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Па мора да почнеме од некаде.
    Ако постојано гледаме така, зошто другите прават па и јас да не правам , никаде нема да стигнеме.

    Ние што не јадеме животни, еве живи здрави сме и ништо не ни фали. :)
     
    На CoverGirl10, CameliaMiller, Anomis11 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Ако црквата рече не колеме јагниња, потоа ќе се затворат сите фарми во мк и нема да убиваат животни?
    Сигурно :)
     
    На oblace1, WildMk и Meckicja им се допаѓа ова.