1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни и верски обичаи за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од Maya12, 2 мај 2019.

  1. Ана на мама

    Ана на мама Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    1.820
    Пол:
    Женски
    Јас бев лани. И прва година им било да имаат толку луѓе. Патот е многу стрмен на одредени места е дури и под агол од 90°, а долг е мислам дека е околу 4км. Освен пешки со ништо друго нема шанси да се оди. Кај мене ништо ново....
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Ako ve nosi patot pominete vo Slivnica,Prespa. Tamu ima manastir, Bogorodica ili Slivnicki manastir. Vo dvorot,levo do samiot manastir ima cesma a ponataka izvor, kako bunar. Vodata izvira od pod crkvata. Samo ne frlajte paricki. Izmijte se ili napolnete si. Ima gore na strana kade da se ostavat pari ako sakate. Vo crkvata e polno so podaroci za molba za dete ili blagodarnost. Mene mi pomogna :)
     
    На dejziii, cresa-jagoda, LoLa♡ и 10 други им се допаѓа ова.
  3. parisian chic

    parisian chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Девојки малку оф топик. Прашање повеќе за оние од Скопје. Слушнав ама не дослушнав, во Скопје некаде имало некое манастирче, таму оделе парови што немаат деца, се одело стриктно само за тоа. Дали некоја знае или слушнала нешто во врска со тоа?
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  4. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.593
    Пол:
    Женски
    Незнам дали мислиш на овие
    https://marh.mk/манастир-св-никита-горњане-скопска/
    https://zase.mk/foto-trudno-drvo-vo-skopsko-ban-ani-gi-lekuva-neplodnite-zheni/
     
    На tina2018, parisian chic и snegulka7 им се допаѓа ова.
  5. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.593
    Пол:
    Женски
  6. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    Jas ne sum od Sk ama slusnav deka se naoga vo naselbata Cair, ako ne gresam.. Pred nekoe vreme slusnav od nekoi poznanici manastirot se vika Presveta Bogoridica ili taka nesto.. Ne znam ticno kaj se naoga ama toj psr nemale dolgo vreme deca i bile tamu i posle toa, nekoe vreme dobile, moze veke i porodena da e.. Tocno ne znam kade ama da postoi..

    Moze da Skopska Crna Gira, da
     
    Последна измена од модератор: 14 октомври 2020
    На parisian chic му/ѝ се допаѓа ова.
  7. parisian chic

    parisian chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
  8. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.593
    Пол:
    Женски
    Убави се двете места да се посетат,општо и секој манастир,јас сум верник и често знам да отидам :angel: инаку од овие 2 сум била во св.Никита...има камен во црквата...одиш и има еден чичко доаѓа те прашува дали си дојдена за желба да си замислиш...застануваш на каменот и чита молитва,преубаво во секој случај...а во овој со трудното дрво не сум била,таму двајцата одат и мажот и жената,исто мислам им се чита молитва.Вреди да се посетат свети места,во Острог бев минатата година уште сум под импресии,моментот не се опишува само се доживува :angel: Само верба и Господ на сите помага :l::hug:(секако да не ја занемариме и медицината)(fingers)
     
    На dejziii, veli4ekate, Осе и 4 други им се допаѓа ова.
  9. parisian chic

    parisian chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Убаво е да се посети било кое свето место. Некако се чувствуваш поубаво. А медицината секако не е за занемарување.
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Servet90

    Servet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Jas licno se trudev 5 godini za bebe uspeav da zabremenam bremena sum 8mi mesec pomaga crkvata vo struga selo kalista sveta bogorodica no licno mene mi pomogna edna zena mi pravese "masaza" pod gradite rebrata mi bile stegnati fatile meso... taka mi rece za 1 mesec zabremeniv posle 5 godini za vas mozebi e smesno no ete bidna
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.915
    Пол:
    Женски
    Пред да забременам со сопругот бевме на неколку дена во Струга и Маврово.
    Појдовме во манастирот посветен на Пресвета Богородица во Калишта, Струга, каде што има чудотворна икона на Мајката Божја, што им помага на тие што сакаат да забременат.
    Од таму бевме на Бигорски манастир (каде е чудотворната икона на Св. Јован Крстител) и во манастирот во Рајчица (каде е чудотворната икона на Св. Ѓеорѓи).
    На враќање го затворивме кругот со посета на манастирот посветен на Пресвета Богородица Пречиста во Кичево, каде исто има чудотворна икона на Мајката Божја, што помага за забременување.
    Ете, тогаш се случи моето чудо.
    2 недели подоцна јас имав позитивен тест.
    Бог и Мајката Божја, заедно со Светиите ги услишаа нашите молитви.
     
    На DragonA420, SweetAngel86, sani99 и 21 други им се допаѓа ова.
  12. Srcka28

    Srcka28 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    2.771
    Пол:
    Женски
    Здраво , ти пишав пп :)
     
  13. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Јас имам вакво искуство, бевме со ММ во Бигорски, се помоливме, и зборувавме со тој што им е главен таму, не знам како го викаат, јас веќе следниот месец бев бремена. Се обидувавме некое време после спонтаниот, без успешно, отидовме тогаш во Бигорски, и ете се случи. :l:
     
    На cresa-jagoda, stevemila, Rama и 9 други им се допаѓа ова.
  14. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    3.961
    Пол:
    Женски
    Probvavme za bebe nemase pozitiven test, 2 dena pred Sv. Ana kumot i kumata ni kazaja za manastirot deka i tie bile pred 5 godini i naredniot mesec imale pozitiven test. I nie se kacivme do manastirot peski jas loso pominav ne ocekuvav takov pat plus toj den mnogu vrnese i se beshe so kal. I da skratam, si odnesov bodi bebesko, corapcinja i maslo. Oktomvri imav pozitiven test i sum bremena 12 nedela. Site imame razlicno iskustvo. ( da zedovme od drvoto kaj so manal gromot i go cuvame pred ikona) jas vervam deka sekoja crkva ima svoja mok.
     
    На dejziii, cresa-jagoda, stevemila и 8 други им се допаѓа ова.
  15. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    Devojki osven govedarov kamen ima li drug kamen za bebce
     
  16. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ќе го следите циклусот на Месечината, и ќе правите обиди за зачнување секојпат кога ќе биде млад Месец. Имате и овде на фемина Лунарен календар којшто може да го отворите и следите во секој момент.
     
  17. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.431
    Срамота, само за поигрување се јавувате. Погледни и ги мислењата и ќе видиш дека жената бара долго и медицинско решение за неплодност. Не знаете на некој колку му е тесно во кожата, за да помисли да проба се и сешто. Сеирџики.
     
    На mar3q, cresa-jagoda и eli25 им се допаѓа ова.
  18. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Воопшто не е саркастичен мојот одговор.
    Напротив, циклусите на Месечината имаат многу фази. Една четвртина/половина и потоа полна фаза! Зошто вакви акузации и навреди, на што личи ова!?
     
  19. skokotlivka83

    skokotlivka83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Ми го спомнаа како лек за забременување црвениот кантарион. Дали некој има искуство?
     
  20. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.684
    Пол:
    Женски
    Бабееее, уште си на форумов?:wasntme:
    Да те известам дека ПОГОДИ!
    Носам машко и уште малку влагам у 6ти месец:)
    :hug:
    Опасна си:*
     
    На RumShtangla, Kaja991 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.