1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

  1. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ајде тука кажете дали го почитувате нашиот фолклор, посебно македонските ора. Дали знаете да играте на нив? Кои ви се омилени?
    Мене ми претставуваат задоволство, мислам дека ниту една друга музика не може да ги замени. Имам родители на кои не им треба кондиција, ептен се играорци, па од мала и јас научив да ги играм, ги знам скоро сите. И секако ниту една свадба , новогодишна кафанска прослава, матури, не врват без оро. Имаме богат фолклор кој треба да се сочува и пренеси.
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Знам и тоа доста добро. Одев на играорна неколку години па сум добро истренирана кога се работи за кондиција. Ги сакам сите ора, особено тие брзите. Како најомилено ете ќе ги издвојам Црногорка и Ситното.
    Исто сум голем обожавател на качување по столови и маси :lol: :lol: па кога ќе се засвири чочек тоа не ми бега.
    Уживам! :D :D
     
  3. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Епа Кате знам да ги играм сите ора, а ќе се увериш кога ќе ме видиш кај тебе на свадба :D Инаку мајка ми и нејзините сестри се долгогодишни играорки и уште кога бев мала ги научив и јас сите ора, па на свадби бев прва на оро секогаш :D
     
  4. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    тоа обавезно, без тоа не поминува ниедна веселба! Кога бев малечка имав дајре и секогаш кога имаше некоја семејна прослава, слава, веридба и сл. јас се качував на столче и играв и тропав со дајрето. Сите ми даваа пари :lol: и ме викаа Врањанска циганка :D зошто потекло имам од таму.
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    :clap: :up: :D И јас исто :D
    Е мене ми се сите омилени, ама посебно Циганчица, само не сакам многу бавно да се тегни по цел саат еден чекор. Брзо, да се зане, да се измориш ;)
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    aa ni edno oro ne pominuva bez mene :lol: mn gi sakam i mi e merak da igram,go sakam pajdusko,ama i mn drugi sto ne im go znam imeto :?
     
  7. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    ги знам повеќето ора...и додека свири музиката не седнувам :D
    омилено ми е пајдушко ;)
     
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Исто и јас ги знам повеќето ора,така да си играм :D не пропуштам :D
     
  9. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Ете сите си знаеме да играме, само уште некој да не покани на свадба :D :D :D
     
  10. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    нашите ора се прекрасни и знам да ги играм повекето најубави се ми пајдушко арнаут и др
     
  11. mila24

    mila24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    12
    Nemam gajle so makedonskite ora i folklor profesionalen igraorec sum,na svadbi ne sednuvam ,koga ima na tv nsto takvo si ripam po doma :lol: i taka omileni mi se crnogorka i cigancica ama i palanecka trojka.....ima i drugi ama da ne nabrojuvam :D
     
  12. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Туу играм мешам све праам :lol:
    5 години имам одено на играорна.
    Тропнало,Пембе,Црногорка,Баба Ѓурѓа,Водарки... и тн... :)
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    И јас исто имам одено на играорна и ги знам скоро сите ора. Обожавам да рипам на свадби и ретко кога седнувам. :ninja: :D
     
  14. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Кате браво за темава. Треба да си го сакаме и пренесуваме фолклорот од генерација на генерација!

    Јас знам да ги играм скоро сите ора. И тоа добро да ги играм. :$ Имам одено на играорна едно 4-5 години. Сум учествувала и на разни манифестации и натпревари низ државава. Повеќе ги сакам побрзите ора. Сакам да играм и кога имам шанса не пропуштам (главна играорка сум по свадби :lol: ). Само што одамна не сум била на свадба и стварно ми се игра, ама ептен! :)
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    Незнам да играм народни ора. Не сум по играњето. А и не ми се допаѓаат ората.
     
    На blosson му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sike

    sike Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    елено моме и пајдушкото и сакам кога ги свират до бесконечно и кога на оро ке останат само оние кои се издржливи :lol: ... ќе стиснат заби :@ и ќе издржат до крај
     
  17. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    како бивша играорка На КУД Кочо Рацин...знам ...а колку??? па прилично добро.. :dance: :rofl:
     
  18. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Па како помала одев на играорна, но не знам зошто престанав да одам. Така што научив само некои ора. А најомилени се Пајдушко и Елено моме.
     
  19. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    еее респект за темава :clap: и јас како мала одев на играорна, ги знам скоро сите ора, и многу сакам да играм особено кога свират брзи ора. ми се полни душата кога играм :) а и како што кажа хипи, обавезно и традиционално си поштујем качување на стол. и штом сите се пофаливте дека знаете да играте, ќе ве викам и за играње на мојата свадба, здравје ако се омажам :D :D
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ЗаљубенаЖено, од што си заљубена си и изгубена.
    Јас се надевам дека ќе се ОМАЖИШ :rofl: