1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Ајде тука кажете дали го почитувате нашиот фолклор, посебно македонските ора. Дали знаете да играте на нив? Кои ви се омилени?
  Мене ми претставуваат задоволство, мислам дека ниту една друга музика не може да ги замени. Имам родители на кои не им треба кондиција, ептен се играорци, па од мала и јас научив да ги играм, ги знам скоро сите. И секако ниту една свадба , новогодишна кафанска прослава, матури, не врват без оро. Имаме богат фолклор кој треба да се сочува и пренеси.
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Знам и тоа доста добро. Одев на играорна неколку години па сум добро истренирана кога се работи за кондиција. Ги сакам сите ора, особено тие брзите. Како најомилено ете ќе ги издвојам Црногорка и Ситното.
  Исто сум голем обожавател на качување по столови и маси :lol: :lol: па кога ќе се засвири чочек тоа не ми бега.
  Уживам! :D :D
   
 3. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Епа Кате знам да ги играм сите ора, а ќе се увериш кога ќе ме видиш кај тебе на свадба :D Инаку мајка ми и нејзините сестри се долгогодишни играорки и уште кога бев мала ги научив и јас сите ора, па на свадби бев прва на оро секогаш :D
   
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  тоа обавезно, без тоа не поминува ниедна веселба! Кога бев малечка имав дајре и секогаш кога имаше некоја семејна прослава, слава, веридба и сл. јас се качував на столче и играв и тропав со дајрето. Сите ми даваа пари :lol: и ме викаа Врањанска циганка :D зошто потекло имам од таму.
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  :clap: :up: :D И јас исто :D
  Е мене ми се сите омилени, ама посебно Циганчица, само не сакам многу бавно да се тегни по цел саат еден чекор. Брзо, да се зане, да се измориш ;)
   
 6. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  aa ni edno oro ne pominuva bez mene :lol: mn gi sakam i mi e merak da igram,go sakam pajdusko,ama i mn drugi sto ne im go znam imeto :?
   
 7. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  ги знам повеќето ора...и додека свири музиката не седнувам :D
  омилено ми е пајдушко ;)
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Исто и јас ги знам повеќето ора,така да си играм :D не пропуштам :D
   
 9. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Ете сите си знаеме да играме, само уште некој да не покани на свадба :D :D :D
   
 10. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  нашите ора се прекрасни и знам да ги играм повекето најубави се ми пајдушко арнаут и др
   
 11. mila24

  mila24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  12
  Nemam gajle so makedonskite ora i folklor profesionalen igraorec sum,na svadbi ne sednuvam ,koga ima na tv nsto takvo si ripam po doma :lol: i taka omileni mi se crnogorka i cigancica ama i palanecka trojka.....ima i drugi ama da ne nabrojuvam :D
   
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Туу играм мешам све праам :lol:
  5 години имам одено на играорна.
  Тропнало,Пембе,Црногорка,Баба Ѓурѓа,Водарки... и тн... :)
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.989
  Пол:
  Женски
  И јас исто имам одено на играорна и ги знам скоро сите ора. Обожавам да рипам на свадби и ретко кога седнувам. :ninja: :D
   
 14. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Кате браво за темава. Треба да си го сакаме и пренесуваме фолклорот од генерација на генерација!

  Јас знам да ги играм скоро сите ора. И тоа добро да ги играм. :$ Имам одено на играорна едно 4-5 години. Сум учествувала и на разни манифестации и натпревари низ државава. Повеќе ги сакам побрзите ора. Сакам да играм и кога имам шанса не пропуштам (главна играорка сум по свадби :lol: ). Само што одамна не сум била на свадба и стварно ми се игра, ама ептен! :)
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски
  Незнам да играм народни ора. Не сум по играњето. А и не ми се допаѓаат ората.
   
  На blosson му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sike

  sike Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  елено моме и пајдушкото и сакам кога ги свират до бесконечно и кога на оро ке останат само оние кои се издржливи :lol: ... ќе стиснат заби :@ и ќе издржат до крај
   
 17. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  како бивша играорка На КУД Кочо Рацин...знам ...а колку??? па прилично добро.. :dance: :rofl:
   
 18. glammur

  glammur Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  20
  Па како помала одев на играорна, но не знам зошто престанав да одам. Така што научив само некои ора. А најомилени се Пајдушко и Елено моме.
   
 19. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  еее респект за темава :clap: и јас како мала одев на играорна, ги знам скоро сите ора, и многу сакам да играм особено кога свират брзи ора. ми се полни душата кога играм :) а и како што кажа хипи, обавезно и традиционално си поштујем качување на стол. и штом сите се пофаливте дека знаете да играте, ќе ве викам и за играње на мојата свадба, здравје ако се омажам :D :D
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  ЗаљубенаЖено, од што си заљубена си и изгубена.
  Јас се надевам дека ќе се ОМАЖИШ :rofl: