Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. something

  something Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2011
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  185
  Само правото :$ :lol:
   
 2. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  141
  како помала одев на играорна и сите ги знам :lol:
  дечкоми го терам сега да земи да поднаучи некое оро јас арно на свадбата со фустано не се гледа како играм ама тој како ќе се крија :P :lol:
   
 3. DreamAngel

  DreamAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  353
  Не изигравам нешто хипстер па нити сум, ама искрено да кажам МРАЗАМ оро од дното на душата. Не потекнувам од некоја којзнае колку музкална фамилија, али еве моите ги знаат сите ора, и поколенијата пред мене.. ама ете јас црната овца не можам да ги смислам. Не сакам да навредам никого ама селско ми е многу, старо со векови а јас не дека нешто не си ги сакам корените и тоа ама не сум едноставно таков чоек. Во животот на свадби редко кога сум одела, баш поради тие адети и глупости, али не е тоа темата... инаку јас сум многу дури и премногу весел чоек, за играње прва... али не ора :D Тоа ти е се менуваат генерациите, али нема зошто да кријам дека се издвојувам и не дека сум нешто горда ама кога не сакам и не сакам тоа е. :D Инаку го знам правото и грчкото, бев во обид да ги научам и останатите ради матурата и се откажав... си вртев чочеци и најубо си поминав. Peace! ;)
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.331
  Допаѓања:
  17.527
  Пол:
  Женски
  Знам да ги играм правото, шест напред три назад и едно брзо оро - Ужичко коло.
   
 5. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  9.349
  Пол:
  Женски
  Паа може да се рече дека знам да играм, знам 6 ора :)
   
 6. tanjabela

  tanjabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2012
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  138
  изгледа само јас сум тука како манулач од зоне сите десно јас лево :tmi:
   
 7. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  599
  како мала одев на играорна и кога требаше да одам за Хрватска мене ме отпишаја :devil:
  сите ора ги знам освен шопката што велиме ние ги мешам со циганчица еден чекор разлика ништо страшно,а за валцер незнам да отќинам :D
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  Како се викаше, наше македонско народно оро....ќе пробам да ви објаснам како се игра се надевам ќе ме сватите:
  кога се оди нанапред(на десно) во орото се трга така што левата нога ви е зад десната,се подцупнува и после левата си се префрла пред десната исто одејќи надесно уште 2/3 чекора, потоа оди оноа класичноно напред еднаш лева еднаш десна..............и па се повторува истото.
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.564
  Допаѓања:
  71.811
  Пол:
  Женски
  Сноу, тоа е ситното. :)
  Јас не сум некоја голема играорка, ги знам најобичните, ова кое го објасни Сноу и Елено моме или како и да се вика тоа оро - кај нас така го викаат. :D
  Пајдушкото оро никогаш нема да го научам, ама никогаш! :D Ептен е мастер левел за мене.
  Не обожавам да играм оро, не сум некој страстен уживател во народната или изворната музика иако ја сакам при одредени околности нали, ама чисто од култура, да се знае по нештичко. :)
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  845
  Јас пак Пајдушкото го знам одлично и лесно ми беше за учење, туку ова Елено моме :lol: само се бркам вака ли беше, онака ли беше, а па до мене да се фати некој што ни толку не го знае :x срамови сум :D За циганчица и шопката ич да не станува збор. Далечни се тие за мене :D
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  ^^го пребарав на YT како ситното ама не е тоа....уффф. Ај помош!!! :)
   
 12. girl.9

  girl.9 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  477
  знам за кое оро мислиш Сноу, ама на името ич не ми текнува.
   
 13. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  845
  http://www.youtube.com/watch?v=et2T7kXw_5U
  На Чачакот да не мислиш? Според објаснувањето на ова ми текна :)
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  ^ ne ne cacakot go znam i toa e srpsko. Jas zboram za nase makedonsko :)
   
 15. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  12.406
  Пол:
  Женски
  оптан топтан да нее :D
   
 16. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  411
  Циганчица? :D
   
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.379
  Допаѓања:
  44.929
  Треба да е Елено Моме според описот. Се обидов на јутјуб да најдам некое да го постирам, ама не успеав. Види побарај дали е тоа тоа.
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  не е елено моме, не е пајдушко, не е ситното, не е егејско, не е циганчица,....тие ги знам кои се :) значи мака ми е што незнам како се вика, по свадбите го играм а вака не му знам име.
  Ми треба за репертоарот што го правам за на музичарите да им дадам.
   
 19. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  845
  Ако не успееш да го најдеш, изиграј го пред музичарите :D тие сигурно ќе знаат кое е :lol:
  мала шала, се надевам нема да се налутиш :)
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  496
  http://www.youtube.com/watch?v=-1nx15WiUwU

  Сноу ова да не е? Мене по описот ми дојде ова да го заиграм. :D Само не можам да најдам видео со самото оро, само музиката е ова.