Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  554
  Пол:
  Женски
  Неее ич не ги сакам, ама ич! :|
  Само правото знам да го играм, па и доста е едно.. :lol:
  Од тоа брзите само ми се плеткаат нозите лево, десно, напред, назад појма неам....... :D :D
   
 2. simone.16

  simone.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2013
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  pa gi znaam i obozavam da gi igram ...
   
 3. girlonfire

  girlonfire Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  62
  Ги знам затоа што одам на играорна .. Убаво е да се знае фолклорот традицијата на една нација
   
  На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TargaryenBurn

  TargaryenBurn Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2013
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  4
  Ги сакам и играњето на оро секогаш ме расположува. На свадби сум секогаш станата(освен за вечерата) и често заминувам во последните. :$
   
 5. ABeautiful

  ABeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  54
  Единствени ора што ги знам се правото,пајдушкото,грчкото ... па се трудам некогаш да се вклопам и во други ...ама во секој случај ми изгледат премногу испреплетени..ха
   
 6. LikeDomino

  LikeDomino Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2012
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  25
  Па знам повеќе ора , порано одев на играорна. Но многу од ората што ги знам не им ги знам имињата. Ги знам правото, пајдушкото, грчкото, брзото, жетварки....
   
 7. vampgirl

  vampgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Правото (сите го знаеме :) ), ситното (одма го научив дека ми беше интересно), пајдушкото, а со мали грешки го знам и она 6 чекори напред, 3 назад (не знам како се вика). :)
   
 8. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.286
  Не знам и не сакам да играм оро.
   
 9. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.315
  Допаѓања:
  8.358
  Убаво е да се негува фолклорот,традицијата,обичаите.
  Општо не сум по играњето,ама знам неколку ора наши-Елено моме,правото,пајдушко,и тоа 6 чекори напред 3 назад(не знам име) :)
   
 10. La.RagazzaMisteriosa

  La.RagazzaMisteriosa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  7.405
  Пол:
  Женски
  Не знам, а и не се трудам да научам...
   
 11. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.401
  Пол:
  Женски
  Не слушам фолклор ретко само ако морам, ама ора знам да играм, фамилијарен ген :D
   
 12. Chica-Linda

  Chica-Linda Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  20
  Знам само неколку ама сакам да ги науцхам и другите.Да не знаете кај има нешо туториали за некое оро?
   
 13. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.613
  Допаѓања:
  18.175
  Пол:
  Женски
  Јас како знам оро да играм..попооооо невидено нешто :dance:
  едни лево тераат,јас накај десно исто како раштиман оркестар...ништо не знам од оро,не сум баш по фолклорот..добро де,само правото оро го знам...доста ми е ;) :lol:
   
 14. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  941
  ги знам скоро сите од овие по свадби што се свират хаха :lol:
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.329
  Пол:
  Женски
  Не знам дали сум пишала порано во темава, но играорка сум веќе 7 години, играњето ми е под кожа влезено, многу ме релаксира. И да, ги знам повеќето ора, секако. :rofl:
   
 16. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.239
  Допаѓања:
  13.275
  Пол:
  Женски
  Ги знам сите, освен неколку.. :)
   
 17. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.286
  Не знам да играм оро... Всушност, никогаш и не сум пробала да научам. А и не ми се допаѓа орото. Не знам, од некоја причина ми е глупо да играм оро...
  Добро, знам, тоа е традиција, треба да се негува, бла бла...но мене не ми се допаѓа.
  На свадби одам многу ретко и среќна сум што е така...од свадба подосадно нешто нема. Секако, не играм оро на свадбите...Мачење. :D
   
 18. tejjaam

  tejjaam Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  14
  Одам на играорна 3 години и и ги знам скоро сите македонски ора.
   
 19. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  973
  сите ги знам , од пуста играорна :)
   
 20. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.520
  Допаѓања:
  96.552
  Пол:
  Женски
  Слабо,воопшто не ми одат ората,го знам само македонското и едно што го учев на играорна ама не ми текнува сега кое беше. :tmi: :D